۵ مورد از رایج ترین آسیب های گردن

۵ مورد از رایج ترین آسیب های گردن

گردن، ساختار پیچیده‌ای دارد که از ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، مفاصل، اعصاب و استخوان‌هایی به نام مهره‌ها تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته‌اند. بین هر مهره، یک بخش بالشتکی نرم و لاستیکی به نام دیسک وجود دارد. این دیسک به شما کمک می‌کند تا گردن خود را خم کنید و همچنین به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند. گردن‌درد ممکن است در نتیجه آسیب یا التهاب هر یک از این ساختارها مانند کشیدگی عضله یا رباط، فشردگی عصب یا مفصل متورم در ستون فقرات رخ دهد. برای تشخیص درست آسیب های گردنی به پزشک خود مراجعه کنید. به این ترتیب شما می‌توانید با یک برنامه درمانی که با ایمن‌ترین و مؤثرترین حالت، درد شما را کاهش می‌دهد، پیش بروید. در این مقاله به برخی از رایج‌ترین آسیب‌های گردن و درمان آن اشاره می‌کنیم.

علائم کلیدی آسیب گردن

به دلیل ساختار انعطاف‌پذیر اما پیچیده گردن، در برابر آسیب‌های جدی و جزئی کاملاً آسیب‌پذیر است. با این حال، شناسایی منشا این آسیب‌ها و اینکه آیا آسیب وجود دارد یا خیر، می‌تواند دشوار باشد. برای کمک به شما، در اینجا چندین علامت وجود دارد که می تواند ناشی از آسیب گردن باشد، از جمله:

سفتی گردن

سفتی، از علائم شایع آسیب‌های گردن است. این علامت به تنهایی دلیلی برای نگرانی در مورد آسیب گردن نیست. با این حال، درمان می‌تواند به سادگی سرد کردن گردن یا انجام حرکات کششی باشد. شما همچنین ممکن است علائم آرتریت را تجربه کنید.

کاهش دامنه حرکتی

آسیب‌های گردن همچنین می‌تواند منجر به دامنه حرکتی کمتری شود که اغلب به علائم سفتی آن مربوط می‌شود. اگر نتوانید سر خود را تا انتها به یک جهت خاص خم کنید، نشان می‌دهد که دامنه حرکتی خود را از دست داده‌اید. چنین وضعیتی می‌تواند پس از کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن رخ دهد، اما اگر علائم پس از چند روز کاهش یابد، دلیلی برای هشدار نیست. اگر دامنه حرکتی شما بعد از هفته‌ها باز نمی‌گردد یا اصلاً نمی‌توانید سر خود را تکان دهید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

سردرد و سرگیجه

هنگامی که سر شما به طور ناگهانی با نیروی سریع به عقب و یا به جلو دچار آسیب می‌شود، می تواند باعث ایجاد آسیب شلاقی شود. هنگامی که آسیب شلاقی را تجربه می‌کنید، عضلات و رباط ها فراتر از محدوده حرکتی معمول خود کشیده می‌شوند. از نظر فنی، زمانی که گردن شما به سمت عقب و فراتر از حد طبیعی خود کشیده می‌شود، هیپراکستنشن را تجربه می‌کنید و هنگامی که این کار را در یک حرکت رو به جلو انجام می‌دهد، هیپرفلکسیون را تجربه می‌کنید. این آسیب، می‌تواند منجر به سردرد در پایه جمجمه، سرگیجه و تاری دید شود. درد و سفتی نیز ممکن است رخ دهد. غیرعادی نیست که علائم ناپدید شوند و بعد از چند روز بعد از آسیب دوباره ظاهر شوند.

رگ به رگ شدن و کشیدگی

تکان خوردن ناگهانی گردن در اثر سقوط شدید یا برخورد شدید، مانند تصادف رانندگی، می‌تواند منجر به کشیدگی یا رگ به رگ شدن رباط‌ها و عضلات گردن شود. هر گونه درد در پشت گردن که با حرکت یا اسپاسم عضلانی نزدیک بالای شانه بدتر شود، می‌تواند نشانه‌ای از رگ به رگ شدن یا کشیدگی گردن باشد، به‌خصوص اگر حدود یک روز پس از آسیب به اوج خود برسد. تجربه سردرد به سمت پشت سر و کاهش دامنه حرکتی نیز، از نشانه‌های رگ به رگ شدن یا کشیدگی گردن است.

سوزن سوزن شدن و بی حسی

یکی از علائم نگران کننده آسیب‌های گردن، گزگز و بی‌حسی در اندام‌ها است. اگر بعد از آسیب گردن شروع به احساس بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاهای خود کردید، بهتر است با پزشک مشورت کنید. اکثر آسیب‌های گردن پتانسیل ایجاد این علامت را دارند، اما معمولاً فقط در موارد شدیدتر بروز می‌کند. معمولاً این علائم با درمان‌های غیر جراحی برطرف می‌شوند.

انواع آسیب های شایع گردن به همراه علائم و درمان آن ها در بهترین فیزیوتراپی

انواع مختلفی از آسیب‌های گردن وجود دارد که در ادامه به برخی از شایع‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

آرتروز علائم و درمان در فیزیوتراپی ایرانیان

استئوآرتریت سِرویکال که گاهی به آن سندرم مفصل فاسِت گردنی نیز می‌گویند، زمانی رخ می‌دهد که غضروف محافظی که هر مفصل فاست گردن را می‌پوشاند، شروع به در هم شکستن می‌کند. این وضعیت به عنوان فرسودگی این بخش رخ می‌دهد، اما می‌تواند با آسیب گردن یا اضافه‌وزن یا چاقی تسریع شود.

علائم

علائم آرتروز گردن، شامل سفتی گردن و درد دردناک است. اگرچه این علائم کمتر رایج است، اما درد ممکن است به شانه یا پشت سر نیز سرایت کند. درد آرتروز گردن با استراحت بهبود می‌یابد. مشابه بیماری دیسک دژنراتیو سرویکال، اگر تغییرات ساییدگی در مفصل فاست باعث فشردگی ریشه عصبی یا نخاع شود، علائم رادیکولوپاتی و میلوپاتی به ترتیب ممکن است ایجاد شود.

درمان

درمان آرتروز گردن شامل درمان‌های زیر است:

 • استراحت و اصلاح فعالیت
 • یخ و یا گرما‌درمانی
 • ورزش سبک
 • داروهای مسکن بدون نسخه، مانند NSAID یا استامینوفن (تیلنول)
 • فیزیوتراپی

جراحی ممکن است یک گزینه برای بیمارانی باشد که با وجود درمان‌های فوق، درد شدید دارند یا علائم رادیکولوپاتی یا میلوپاتی وجود دارد.

آسیب شلاقی علائم و درمان در فیزیوتراپی ایرانیان

آسیب شلاقی، یکی دیگر از آسیب‌های گردن است که در نتیجه حرکتی ایجاد می شود که در آن سر به طور ناگهانی ابتدا به حالت هایپراکستنشن پرتاب می‌شود و سپس به سرعت به سمت جلو خم می‌شود. چنین آسیبی اغلب به دلیل تصادفات رانندگی رخ می‌دهد. بنابراین کمتر ممکن است ناشی از آسیب‌های ورزشی یا زمین خوردن باشد. گاهی اوقات، آسیب شلاقی به مفاصل یا دیسک‌ها آسیب می‌زند. این به نوبه خود ممکن است ریشه‌های عصب نخاعی یا به ندرت نخاع را تحریک کند.

علائم

علائم آسیب شلاقی ممکن است بلافاصله پس از آسیب احساس شود یا تا چند روز به تعویق بیفتد. بسته به ماهیت دقیق آسیب، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گردن‌درد و سفتی
 • سردرد
 • درد شانه یا کمر
 • بی‌حسی و سوزن سوزن شدن که به پایین شانه، بازو، دست و یا انگشتان سرایت می‌کند.
 • سرگیجه
 • خستگی
 • مشکلات خواب
 • مشکلات بینایی (مانند تاری دید یا حساسیت به نور)

درمان

درمان آسیب شلاقی به درجه آسیب مرتبط است. گفته می‌شود. درمان‌های رایج مورد استفاده برای درمان آسیب خفیف شلاقی عبارت است از:

 • استراحت
 • یخ‌درمانی و چند روز بعد گرما‌درمانی
 • مصرف داروهای مسکن بدون نسخه، مانند تایلنول (استامینوفن) یا یک NSAID مانند موترین (ایبوپروفن)

برای موارد شدیدتر یا مداوم، پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد مانند شل کننده عضلانی یا مسکن را تجویز کند. اگر التهاب عصبی ناشی از فتق دیسک که در نتیجه آسیب شلاقی رخ داده است، وجود داشته باشد، ممکن است پزشک شما فیزیوتراپی یا تزریق اپیدورال را توصیه کند.

رگ به رگ شدن علائم و درمان در فیزیوتراپی ایرانیان

رگ به رگ شدن گردن، پارگی رباط‌هایی است که مهره‌های گردن شما را به هم متصل می‌کند. این در حالی است که در کشیدگی گردن، یک عضله یا تاندون در گردن شما کشیده یا پاره شده است. این دو نوع آسیب گردن علائم مشترک دارند و به طور کلی به طور مشابه درمان می‌شوند. رباط‌ها، نوارهای بافتی هستند که استخوان را به استخوان متصل می‌کنند، در حالی که تاندون، نواری از بافت است که ماهیچه را به استخوان متصل می‌کند. یک حرکت ناگهانی گردن، مانند تصادف یا سقوط، موجب کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن می‌شود. اگرچه عادات روزمره مانند وضعیت نامناسب یا وضعیت‌های بد خوابیدن نیز می‌تواند باعث این دو نوع آسیب گردن شوند.

علائم

علائم رگ به رگ شدن گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد همراه با حرکت گردن
 • سفتی گردن
 • اسپاسم عضلانی و درد در قسمت بالای شانه
 • کاهش انعطاف‌پذیری گردن

اگر گردن‌درد شما شدید است یا با سردرد یا علائم عصبی مانند بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا ضعف در بازوها یا دست‍‌ها همراه است، حتما فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درمان

درد و التهاب ناشی از رگ به رگ شدن گردن به طور کلی می‌تواند با سرمادرمانی و مصرف یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) کاهش یابد. در برخی موارد، پزشک شما ممکن است پوشیدن کولار گردنی برای مدت کوتاهی و یا فیزیوتراپی را توصیه کند.

دیسک دژنراتیو گردن علائم و درمان در فیزیوتراپی ایرانیان

بیماری دیسک دژنراتیو گردن به تغییرات دژنراتیو یا ساییدگی گفته می‌شود که در دیسک‌های ستون فقرات گردنی به عنوان بخشی طبیعی از افزایش سن رخ می‌دهد.

علائم

اغلب اوقات، بیماری دژنراتیو دیسک گردن هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند. با این حال، اگر علائم وجود داشته باشد، معمولاً شامل درد و سفتی در گردن می‌شود که ممکن است با حرکت بدتر شود. علاوه بر این، با پیشرفت تغییرات دژنراتیو ستون فقرات با افزایش سن (مخصوصاً باریک شدن فضای بین دیسک‌ها و تشکیل خار استخوانی)، فشرده‌سازی ریشه‌های عصبی نخاعی ممکن است رخ دهد. این فشرده‌سازی که رادیکولوپاتی گردنی نامیده می‌شود، ممکن است باعث علائم بی‌حسی، گزگز و ضعف در بازوها و دست‌ها شود. اگر طناب نخاعی فشرده شود (در نتیجه تغییرات دژنراتیو)، ممکن است فرد دچار مشکل در راه رفتن، مشکلات تعادلی یا اختلال عملکرد مثانه یا روده شود. به این وضعیت میلوپاتی گردنی می‌گویند.

درمان

درمان بیماری دیسک دژنراتیو گردن، به شدت علائم و همچنین وجود علائم عصبی آن بستگی دارد. به طور معمول، درمان‌های محافظه‌کارانه مانند NSAID ها، یخ و گرما درمانی و فیزیوتراپی در ابتدا توصیه می‌شود. تزریق استروئید همچنین می‌تواند تسکین کوتاه‌مدتی را ارائه دهد. در موارد شدید و یا مداوم بیماری دژنراتیو دیسک، به ویژه برای درگیری ریشه عصبی یا نخاع، جراحی برای کاهش فشار انجام می‌شود.

فتق دیسک

فتق دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که ماده نرم و لاستیکی که معمولاً در داخل دیسک وجود دارد (به نام نوکلئوس پالپوسوس) خارج می‌شود و روی یک ریشه عصبی فشرده می‌شود. پارگی فیبرهای بیرونی سخت دیسک ممکن است منجر به فتق شود. این پارگی ممکن است در اثر فشار مکرر یا ناگهانی و شدید به مفصل ستون فقرات ایجاد شود.

علائم

افراد مبتلا به فتق دیسک، دارای علائم فشرده‌سازی ریشه عصبی (رادیکولوپاتی) مانند احساس سوزش یا شوک الکتریکی که به سمت پایین یک بازو حرکت می‌کند، همراه با بی‌حسی و یا ضعف هستند.

درمان

درمان فتق دیسک به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • کاهش فعالیت‌های سنگین
 • مصرف یک داروی ضد التهابی مانند NSAID
 • کمپرس یخ را چند بار در روز به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی گردن بمالید.
 • فیزیوتراپی
 • ترکشن گردن
 • در موارد نادر، جراحی که برای برداشتن فتق دیسک (که دیسککتومی گردنی نامیده می‌شود)، انجام می‌شود.

راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلا به آسیب های گردن

با انجام یک سری از کارها و اقدامات ساده، می‌توان از ابتلا به آسیب های گردن جلوگیری کرد، از جمله:

از فعالیت هایی که به گردن شما فشار وارد می کند خودداری کنید

برخی فعالیت‌ها، سلامت گردن شما را به خطر می‌اندازد و آن را در برابر آسیب، آسیب‌پذیرتر می‌کنند. نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی که باید از آنها اجتناب کنید، عبارت است از: نگه داشتن سر در حالت رو به جلو، قرار دادن پیشانی روی بازو و استفاده بیش از حد از قسمت بالایی بدن یا بازوها.

فعالیت های پرخطر را محدود کنید

برخی از فعالیت‌ها ممکن است با قرار دادن شما در موقعیت‌هایی که گردن شما آسیب‌پذیر است،

خطر آسیب به گردن را افزایش دهند. نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی که برای گردن شما خطرناک هستند،

شامل ورزش‌های پرتحرک و فعالیت‌هایی است که احتمال سقوط در آنها وجود دارد.

ماهیچه‌ های گردن خود را تقویت کنید

اگر عضلات گردن شما قوی باشد، احتمال آسیب آن کمتر است. ماهیچه‌های قوی گردن به این راحتی‌ها دچار کشیدگی

یا رگ به رگ شدن نمی‌شوند. همچنین یک گردن با ماهیچه‌های قوی در صورت ضربه به سر یا آسیب شلاقی در تصادف

رانندگی پایدارتر خواهد بود. با انجام تمرینات تقویتی ایمن به طور منظم می‌توانید در گردن خود قدرت ایجاد کنید.

به اندازه کافی استراحت کنید

اگر گردن شما احساس کشیدگی یا درد می‌کند، به فعالیت‌های اخیر خود فکر کنید. فعالیت‌هایی

را که ممکن است فشار زیادی به گردن شما وارد کند را، محدود کنید تا زمانی که علائم شما کاهش یابد.

استرس خود را کنترل کنید

هنگامی که احساس استرس یا ناراحتی می‌کنید، بیشتر احتمال دارد که عضلات گردن

خود را منقبض کنید و آن را در برابر آسیب، آسیب‌پذیرتر کنید. روش‌هایی را برای کاهش استرس

از گردن و سایر عضلات خود بیابید. برخی از بهترین فعالیت‌های کاهنده استرس

شامل یوگا، مدیتیشن، گذراندن وقت در طبیعت، شرکت در یک سرگرمی و

گذراندن وقت با دوستان و خانواده است.

برای علائمی که از بین نمی روند به دنبال درمان باشید

اگر شروع به تجربه درد یا سفتی گردن کردید و نمی‌توانید این علائم را به تنهایی از بین

ببرید، به دنبال درمان پزشکی باشید. نادیده گرفتن این علائم تنها خطر آسیب جدی‌ تری

به گردن را افزایش می‌دهد.

کلام پایانی ۵ مورد از رایج ترین آسیب های گردن

گردن شما ساختاری انعطاف‌پذیر دارد و در عین حال مستعد آسیب است. اگر از گردن‌ درد رنج می‌برید، آن

را بررسی کنید و به پزشک خود اجازه دهید تا تشخیص‌های احتمالی را انجام دهد. پس از تشخیص، با برنامه

درمانی که کیفیت زندگی شایسته شما را به شما باز می‌گرداند، پیش بروید.

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان ؛ مجهزترین و بهترین فیزیوتراپی در اصفهان درمان آسیب های گردن

انتخاب یک مرکز فیزیوتراپی مطمئن همراه با تیم درمانی حرفه ای می تواند بهترین نتیجه را در

درمان آسیب  داشته باشد.کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان به عنوان یکی از

زیرمجموعه های مجموعه سلامت ایرانیان از بهترین مراکز فیزیوتراپی در اصفهان به حساب

می آید. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی صدیقی ،متخصص فیزیوتراپی و توانبخشی اداره می شود.

هدف فیزیوتراپی ایرانیان کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.

کلینیک فوق تخصصی سلامتی، درمانی و فیزیوتراپی ایرانیان ،  بهترین فیزیوتراپی در اصفهان


به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان    باشگاه بدنسازی ایرانیان    کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان    استخر آب درمانی ایرانیان    فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و …