۷ فواید آب درمانی برای کودکان فلج مغزی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آب درمانی برای کودکان فلج مغزی

شنا و آب درمانی می تواند به عنوان یکی از بهترین روش ها جهت تمرین و درمان برای هرفرد دچار فلج مغزی باشد. فلج مغزی به یک گروه از اختلالاتی اطلاق می شود که غالبا منجر به نقص در عملکرد حرکتی می گردند. این مشکلات حرکتی ممکن است به دلیل اسپاستیسیتی و یا سفتی در عضلات، منجر به آسیب های عضلانی جدی گردد. اگرچه هیچ درمان قطعی برای فلج مغزی وجود ندارد اما با این حال روش های بسیاری جهت درمان و توانبخشی این بیماران وجود دارد که می تواند در کاهش بعضی از این نشانه های مشکل زای بیماری مؤثر باشد.

شنا می تواند به عنوان یکی از روش های مؤثر در توانبخشی افراد CP باشد. شنا برخلاف روش های درمانی دیگر می تواند واقعا ایمن و بی خطر باشد چرا که هیچ گونه احتمال آسیب به فرد در اثر افتادن وجود ندارد. تمامی تمرینات آب درمانی برای بیماران فلج مغزی باید تنها تحت نظر یک کاردرمانگر و یا آب درمانگر با تجربه انجام گردد.

هرکدام از تمرینات توانبخشی کاردرمانی می توانند برای بیماران فلج مغزی مثمر ثمر واقع شوند. فیزیوتراپی در کاهش اسپاستیسیتی و آموزش عملکردهای حرکتی متنوع تر و پیچیده تر کمک کننده می باشد. اما هدف این نوع از تمرینات توانبخشی (شنا و آب درمانی)، کمک به بیماران فلج مغزی ( آب درمانی کودکان فلج مغزی ) در جهت استقلال بیشترمی باشد. گاهی اوقات در بعضی از بیماران CP شدید، شنا تنها روشی است که این بیماران می توانند به کمک آن مستقل تمرین کرده و یا حرکت نماید.

آب درمانی برای کودکان فلج مغزی چگونه انجام میگیرد ؟

تمرینات آب گرم قدرت عضلانی را افزایش می دهد زیرا به کودکانی که دارای حرکات سفت ماهیچه هستند کمک می کند تا راحت تر حرکت کنند. همچنین به تعادل، عملکرد تنفسی و افزایش دامنه غیرفعال مفاصل اندام تحتانی کمک می کند.

شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد گیرنده های تحریک کننده گرما در همان مکان تکانه های درد هستند. این سلول های عصبی هستند که هنگام تحریک درد ایجاد می کنند. هنگامی که عضلات و اعصاب گرمای حوضچه آب درمانی را احساس می‌کنند، احساس درد را بی‌حس می‌کنند و حرکت و ورزش را برای کودکان مبتلا به فلج مغزی با محدودیت‌های کمتر آسان‌تر می‌کنند.

مزایای آب درمانی برای کودکان فلج مغزی

مزایای آب درمانی برای کودکان فلج مغزی چیست؟

مطالعات ثابت کرده اند که موثرترین برنامه آب درمانی برای کودکان فلج مغزی شامل حداقل ۳ کلاس در هفته به مدت ۴۵ دقیقه به مدت ۱۰ هفته است. این برنامه آبی متشکل از تمرینات و فعالیت های مختلف است تا موثرترین نتیجه را داشته باشد.

فواید جسمی و روحی زیادی را برای کودکان مبتلا به فلج مغزی ارائه می دهد. مزایای جسمی شامل:

 • بهبود عملکرد قلب
 • افزایش مقاومت
 • تسکین و کاهش درد و تنش در مفاصل و عضله
 • در حین ورزش به محافظت در برابر صدمات کمک می کند
 • هنگام ورزش ناراحتی را کاهش می دهد
 • به ساخت کنترل عضلات و عضلات کمک می کند
 • به ایجاد گردش خون بهتر کمک کنید
 • استقامت و انعطاف پذیری را بهبود بخشید
 • محافظت در برابر آسیب
 • کاهش ناراحتی بعد از ورزش
 • تشویق طیف وسیعی از حرکات و مخالفت نسبت به ورزش معمولی
 • افزایش دامنه حرکتی
 • کاهش اسپاستیسیته عضلانی
 • تهویه قلبی عروقی را بهبود می بخشد زیرا قلب در هر ضربان خون بیشتری را هنگامی که بدن در آب غوطه ور می شود پمپاژ می کند.

مزایای ذهنی و عاطفی شامل موارد زیر است:

 • اعتماد به نفس بهبود یافته
 • کیفیت بهتر زندگی
 • مهارت های اجتماعی سازی تقویت شده
 • ادغام حسی بهبود یافته
 • حس استقلال بهبود یافته
 • کاهش استرس و تنش

گرم بودن آب استخر و محدوده آب درمانی می تواند در کاهش سفتی عضلات و تسکین درد مؤثر باشد. بعلاوه شناور بودن در آب، استرس های بدنی را که در اثر جاذبه ایجاد شده است، تسکین می بخشد. حرکات و تمرینات شنا به دلیل شرایط بی وزنی در آب می تواند در افزایش قدرت عضلات مؤثر باشد. همچنین شنا وآب درمانی در افزایش هماهنگی های حرکتی بیماران فلج مغزی کمک می نمایند.

چرا آب درمانی برای کودکان فلج مغزی مفید است؟

آن‌چه باعث می‌شود، آب درمانی از درمان‌های دیگر متمایز باشد این است که آب به علت خواص سم‌زدایی و ترمیم‌کنندگی خود محیطی را فراهم می‌آورد که انجام حرکات هوازی و غیرهوازی به راحتی و به نحوی موثر و بدون خطر قابل انجام باشد. به طورکلی از مهمترین دلایل استفاده از تکنیک آب درمانی برای کودکان فلج مغزی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش توان حرکتی

بیشتر از ۵۰ درصد وزن بدن انسان از آب تشکیل شده است. نیروی جاذبه و وزن بدن دو عاملی هستند که بر حرکات ما تاثیر می‌گذارند. آب درمانی شرایطی برای غلبه بر این دو عامل فراهم می‌سازد، در واقع آب وزن بدن انسان را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهد و باعث می‌شود بدون وارد آمدن فشار ناشی از سیستم عضلانی-اسکلتی و نیروی گرانش، بدن بتواند به راحتی حرکت داشته باشد. با توجه به تحقیقاتی که هزاران سال است در حال انجام است آب خواص ترمیم‌کنندگی و سم‌زدایی دارد، شناوری در آب و انجام تمرینات هوازی و بی‌هوازی به فرد اجازه می‌دهد تا آزادانه حرکت کند و باعث افزایش عملکرد فیزیکی می‌شود.

 بهبود انعطاف‌پذیری و افزایش استقامت

ویسکوزیته آب یک محیط عالی جهت مقاومت فراهم می‌کند که می تواند در برنامه آب درمانی نیز گنجانده شود. به عنوان مثال راه رفتن در آب ده برابر مقاومت بیشتری نسبت به راه رفتن در خشکی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود بیماران در محیطی آرام بتوانند تمریناتی قوی و پر قدرت را انجام دهند.

 ایجاد کشش و تعادل در اجزای بدن

کشش گرانشی آزاد که در آب فراهم می‌شود باعث می‌شود که شرایط بی‌وزنی فراهم شود، دامنه حرکات و امکان تکرار آن افزایش بیابد و کشش و تعادل به صورت پایدار برقرار شود.

 اکسیژن رسانی و آبرسانی به اندام ها

توانبخشی سنتی در آموزش نحوه حرکت به افراد دچار فلج کارآمد است،اما آب درمانی علاوه بر این مورد باعث آبرسانی، اکسیژن‌رسانی و احیاء سیستم اسکلتی و عضلانی نیز می‌شود.

 افزایش سطح هوشیاری و آگاهی

در آب، قلب با شدت بیشتری پمپاژ انجام می دهد. فشار هیدرواستاتیک (فشاری آب در حالت استراحت که به علت وزن بالای آن ناحیه ایجاد می‌شود) باعث کاهش تورم، کاهش فشار خون و بهبود وضعیت مفاصل می‌شود و همچنین جهت درک و حواس درونی بیمار و افزایش هوشیاری و آگاهی او مفید است.

 کاهش اسپاستیسیتی (سفتی) عضلات و افزایش متابولیسم بدن

در صورتی که آب گرم باشد، امکان ماساژ عضلات، مفاصل و رباط‌ها که در اکثر موارد به علت حرکات زیاد و غیرارادی دچار درد هستند از لحاظ عملکردی بهبود می یابد.

 آرامش روحی و کاهش اختلالات خواب

علاوه بر کاهش اسپاسم عضلات و تقویت عضلات، آب درمانی باعث می شود که بیمار از لحاظ روحی حال بهتری داشته باشد و به افزایش کیفیت زندگی بیمار کمک می‌کند. آرامشی که آب برای کودک مبتلا به فلج مغزی ایجاد می کند سبب می شود که از تنش های عصبی و استرس او کاسته شده و مشکلات خواب او نیز برطرف شود.

آب درمانی کودکان فلج مغزی چه زمانی توصیه می شود و توسط چه کسی انجام میگیرد ؟

هیچ سن یا نقطه خاصی در توانبخشی کودک وجود ندارد که کودک بتواند آب درمانی را شروع کند.معمولا یک فیزیوتراپیست یا یک دستیار فیزیوتراپی با آموزش خاص به کودک نشان می دهد که چگونه تمرینات را انجام دهد. تمرکز تمرینات برای کمک به دامنه حرکتی یا قدرت کودک بسته به علائم او تنظیم می شود.کودکان مبتلا به فلج مغزی می توانند از چند طریق از آب درمانی بهره مند شوند ، از جمله ایجاد کنترل بیشتر عضلات و قدرت.

این روش درمانی کاملاً ایمن بوده و نه تنها اثرات جسمانی دارد بلکه باعث آرامش روحی بیمار نیز می‌شود، تنها کاری که بیمار باید انجام دهد قرار گرفتن در یک استخر آب (گرم یا غیرگرم) می‌باشد. استخر آب درمانی یکی از بهترین مکان‌ها جهت ارائه خدمات به بیماران فلج مغزی می‌باشد تا عملکرد فیزیکی خود را بهبود ببخشند به خصوص برای بیمارانی که قادر نیستند روی پای خود بایستند.

انواع تمرینات آب درمانی مناسب کودکان فلج مغزی

انواع مختلفی از برنامه ها و تمرینات آب درمانی وجود دارد. مواردی که برای فرزند شما مناسب تر است به شدت اختلال کودک ، سن ، سطح آمادگی جسمانی و هرگونه بیماری یا اختلالات مرتبط بستگی دارد.به طور کلی ، اشکال محبوب تمرینات آب درمانی شامل موارد زیر است:

 • شنا (در همه سطوح)
 • تمرینات تعادل از طریق دستگاه های شناور در آب عمیق
 • تمرینات کنترل تنفس
 • تمرینات پیاده روی در استخر
 • تمرینات پیاده روی در آب های عمیق
 • بازی های اجتماعی برای کمک به بهبود تعامل اجتماعی ، تماس چشمی و ورزش
 • دویدن در آب های عمیق
 • تمرینات کششی یا حرکتی مبتنی بر آب
 • تمرینات مقاومتی در آب

همچنین روش های درمانی دیگر مثل:

 • نوعی یوگا در آب یا Ai chi
 • Aquatic PNF نوعی از تمرینات بر پایه ی تکنیکی که به عنوان تسهیل سازی عصبی عضلانی حس عمقی (PNF) شناخته می شود.
 • Aquatic Feldenkrais روشی از آب درمانی که بر اساس روش درمان فیزیکی و روان درمانی طراحی شده است.

تأثیر روش های درمانی فوق الذکر در بهبودی بیماران فلج مغزی به اثبات رسیده است. آب درمانی با توجه به فرصتی که در جهت کمک به خود در افزایش استقلال و انجام فعالیت های شخصی برای بیماران CP فراهم می نماید، می تواند به عنوان بخشی مؤثر و ضروری در زندگی این افراد باشد.

خواص منحصر به فرد آب که باعث بهبودی بیماران فلج مغزی می شود

۴ خاصیت منحصر به فرد آب وجود دارد که آب درمانی را برای افراد مبتلا به فلج مغزی ایده آل می کند. در زیر، ما در مورد این خواص و چگونگی کمک به افراد مبتلا به فلج مغزی در بهبود مهارت های حرکتی خود صحبت خواهیم کرد:

شناوری

شرکت در آب درمانی به افراد مبتلا به فلج مغزی اجازه می دهد تا از شناوری بهره ببرند. شناوری چیزی است که اثر گرانش را کاهش می دهد و افراد را هنگام غوطه ور شدن در آب شناور نگه می دارد.شناوری به بیمار احساس بی وزنی می دهد و فشار از روی مفاصل را کاهش می دهد، که تمرکز افراد را بر روی حرکات آسان تر می کند. حتی ممکن است به کودک اجازه دهد زمانی که به دلیل ضعف پایین تنه قادر به انجام این کار در خشکی نیست ، بایستد.

 ویسکوزیته

یکی دیگر از خواص مفید آب ویسکوزیته است. ویسکوزیته میزان مقاومت یک سیال است. به عنوان مثال، چسبندگی آب کمتر از عسل است.ویسکوزیته چیزی است که راه رفتن سریع زیر آب را چالش برانگیز می کند. هنگام راه رفتن در آب مقاومت بسیار بیشتری نسبت به راه رفتن روی زمین وجود دارد.از آنجایی که افراد برای حرکت باید در برابر مقاومت آب فشار بیاورند، انجام تمرینات در استخر می تواند به تقویت قدرت کمک کند.

فشار هیدرواستاتیک

به فشار آب از تمام جهات مختلف بر بدن فشار هیدرواستاتیک گفته میشود.این فشار بر بدن به کاهش تورم و بهبود گردش خون کمک می کند. این امر به ویژه می تواند برای افراد مبتلا به فلج مغزی مفید باشد که اختلالات حرکتی آنها باعث می شود فعالیت بدنی کافی در طول روز انجام شود یا قادر به جابجایی مناطق خاصی از بدن نباشد.

گرما

اغلب، آب درمانی در یک استخر گرم انجام می شود که مزایای درمانی بیشتری را برای افراد مبتلا به فلج مغزی فراهم می کند.گرما به افزایش خاصیت ارتجاعی بافت نرم، شل شدن عضلات و کاهش درد کمک می کند.

ویژگی استخرهای مورد استفاده برای آب درمانی کودکان فلج مغزی

ایمنی باید برای درمانگران و سایر متخصصانی که به کودکان مبتلا به فلج مغزی کمک می کنند از اهمیت اصلی برخوردار باشد. به نوبه خود ، اکثر استخرها به طور کلی از استخرهای اندازه استاندارد کوچکتر هستند و با تجهیزات زیر همراه هستند:

 • پوسته های فایبرگلاس یا فولاد ضد زنگ
 • ریل های ایمنی و نردبان
 • ترموستات برای دسترسی به آب گرم
 • وسیله های شناور مانند: جلیقه و تخته برای گرفتن

این موارد ایمنی بیشتری را تضمین می کند تا افراد بتوانند روی حرکات خود تمرکز کنند. برای شرکت در آب درمانی ، کودکان باید لباس شنا ، حوله و کفش آب را به هر جلسه بیاورند.

همچنین توجه به نکات زیر الزامیست :

 • هرگز کودک فلج مغزی را بدون همراه،در یک استخر تنها نگذارید حتی اگر آن بداند که چگونه شنا کند.
 • بسیاری از کودکان فلج مغزی در معرض خطر تشنج هستند که می تواند در آب بسیار خطرناک باشند.
 • اگر کودک ترسیده باشد یا به هر دلیلی خود را سفت کند، اسپاستیسیتی آن به سرعت بالا می رود که منجر به اختلال توانایی شناوری او در آب می گردد.
 • بخاطر داشته باشید احتمالا پیشرفت در مقایسه با کودکان عادی آهسته خواهد بود.

استخر آب درمانی ایرانیان اصفهان

همه بیمارانی که بنا بر تجویز پزشک متخصص و یا به دلخواه خود قصد بهره مندی از مزایای استخر آب درمانی را دارند، باید به دنبال یک مرکز مجهز و کامل باشند. یک مرکز آب درمانی مجهز و کامل باید علاوه برفراهم کردن شرایط کامل درمان بیماری های مختلف، ایمنی افراد در حین شنا یا راه رفتن در استخر را فراهم سازد.

مرکز آب درمانی ایرانیان اصفهان ، یکی از بهترین مراکزی است که این روزها خدمات درمانی خود را به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد. مرکز آب درمانی ایرانیان، از زیر مجموعه های مهم مجموعه سلامت ایرانیان اصفهان است که تحت سرپرستی دکتر مهدی صدیقی، متخصص فیزیوتراپی و توانبخشی، فعالیت می کند.

به منظور اطلاع از نحوه سرویس دهی و آگاهی از آدرس مرکز می توانید به شماره تلفن     ۰۳۱۳۲۲۴۷۹۹۶ – ۰۳۱۹۱۶۲۰۰۰۲  – ۰۳۱۳۲۲۴۷۹۹۷   تماس بگیرید و نوبت خود را رزرو کنید.

در صفحه اصلی سایت نوبت خود را به طور آنلاین ثبت نمایید.

سخن پایانی

آب درمانی در یک استخر شنا، این استقلال را برای بیمار مهیا می کند اما باید توجه داشت که این روش تنها باید به عنوان یک بخشی از بر نامه درمانی طولانی مدت توانبخشی مورد انجام گیرد. حرکات داخل آب به بیمار CP امکان قابلیت دامنه ی حرکتی بیشتری را می دهد. همچنین بودن در آب می تواند در بهبود سیستم عصبی و گردش خون کمک نماید. آب درمانی نیز مانند سایر روش های درمانی باید زیر نظر یک درمانگر با تجربه باشد. مداخلات زودهنگام پزشکی مانند فیزیوتراپی و توانبخشی‌ از جمله آب درمانی می تواند به بهبود مهارت های فردی کودک کمک کند.

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان    باشگاه بدنسازی ایرانیان    کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان    استخر آب درمانی ایرانیان    فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

مجموعه سلامت ایرانیان، فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید:

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ).

اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن.

فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا.

فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و …

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]