۶ فواید آب درمانی برای بیماران قلبی و سلامت قلب

فواید آب درمانی برای بیماران قلبی

از آنجایی که نشستن در یک وان گرم ویا ورزش در آبگرم یا استخر می تواند برای بسیاری از افراد مفید باشد، طبیعی است که بیماران قلبی ممکن است تعجب کنند که آیا آب درمانی گزینه مناسبی برای آنها است یا خیر. در حالی که افرادی که تحت عمل جراحی دریچه قلب یا سایر جراحی‌های قلبی عروقی قرار گرفته‌اند، باید قبل از شروع هر نوع ورزش یا سایر برنامه‌های مرتبط با سلامتی، با متخصص قلب خود مشورت کنند، جلسات آب درمانی نیز با نظارت دقیق فیزیوتراپیست متخصص انجام میگیرد. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که آب درمانی می‌تواند برای بیماران قلبی باشد بسیار مفید باشد.

آب درمانی برای چه شرایط قلبی عروقی میتواند مفید باشد؟

هر بیمار مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا ریوی طولانی مدت از گنجاندن آب درمانی در برنامه توانبخشی خود سود می برد. آب درمانی به شرایط قلبی عروقی و ریوی کمک می کند شامل:

 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
 • نارسایی قلبی
 • آنژین
 • انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی)
 • جراحی قلب یا ریه

اهداف و فواید آب درمانی برای بیماران قلبی عروقی چیست؟

آب درمانی ممکن است به عنوان بخشی از یک برنامه توانبخشی قلبی استفاده شود. آب درمانی یک محیط حمایتی منحصر به فرد را فراهم می کند که در آن افراد مبتلا به چندین بیماری می توانند با کاهش درد ورزش کنند. وقتی فرد در آب غوطه ور می شود، عملکرد قلب بهتر می شود. این در درجه اول به دلیل کاهش ضربان قلب همراه با افزایش پر شدن دیاستولیک اولیه است. اهداف توانبخشی برای این بیماران موارد زیر را در بر میگیرد:

 • بهبود تحمل ورزش
 • کاهش بروز تنگی نفس
 • افزایش کیفیت زندگی و احساس رفاه
 • تقویت عضلات
 • کاهش درد و بهبود عملکرد
 • افزایش دانش و آگاهی بیماران تا بهتر بتوانند به طور روزمره با وضعیت خود کنار بیایند.

مزایای آب درمانی برای بیمارن مشکلات قلبی چیست؟

آب درمانی به ویژه برای بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی یا تنفسی همراه با شرایطی که تحرک را محدود می کند یا درد قابل توجهی در حین ورزش ایجاد می کند مفید خواهد بود. این مزایا را می توان به اصول فیزیکی پشت آب درمانی نسبت داد:

 • اثر گرمایی . آب گرم به شل شدن عضلات، کاهش اسپاسم و کاهش درد کمک می کند.
 • اثر شناوری . از آنجایی که آب از بدن حمایت می کند، استرس روی مفاصل تحمل کننده وزن کاهش می یابد، این بدان معناست که به نظر می رسد ورزش تلاش کمتری می کند، به این معنی که تنگی نفس بیشتر طول می کشد تا ایجاد شود.

افرادی که در آب غوطه ور می شوند به طور طبیعی شناور هستند و وزنشان ۹۰ درصد کمتر از زمانی است که در خشکی دارند، بنابراین، قرار گرفتن در آب می تواند راهی ملایم و ایمن برای ورزش فراهم کند که وزن یا فشار زیادی بر عضلات و مفاصل وارد نمی کند. . علاوه بر این، آب درمانی در آب گرم به باز شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند، که می‌تواند جریان خون را به کمر درد یا مچ پا پیچ‌خورده افزایش دهد. آب درمانی به طور موفقیت آمیزی برای کمک به افراد مبتلا به آرتریت، اختلالات خواب، آسیب های مربوط به ورزش مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین می تواند به بهبود هضم، سم زدایی بدن و کمک به عملکرد موثر اندام های داخلی کمک کند.

فواید آب درمانی برای بهبود سلامت قلب شامل چه مواردی است؟

ارزیابی اولیه توسط یک فیزیوتراپ با تجربه انجام می شود تا مشخص شود که آیا آب درمانی احتمالا مفید است یا خیر. این ارزیابی فیزیوتراپیست را قادر می‌سازد تا سطح فعلی تحمل ورزش، نقاط ضعفی که نیاز به کار دارد و حرکاتی که معمولاً باعث درد می‌شوند را شناسایی کند. ارزیابی همچنین شامل تعیین اهداف شخصی خواهد بود.

آب درمانی ممکن است به عنوان بخشی از یک برنامه توانبخشی ریوی یا توانبخشی قلبی در بیمارانی که برای ورزش کردن با شدت کافی در خشکی تلاش می کنند تا مفید باشد، استفاده شود، این می تواند به دلیل درد یا محدودیت حرکت باشد. آب درمانی ممکن است به عنوان یک مکمل یکباره برای برنامه توانبخشی شما استفاده شود، یا ممکن است بخش مهمی را تشکیل دهد.

در طول جلسه آب درمانی شما، یک فیزیوتراپیست شما را در آب همراهی می کند و تعدادی تمرین برای افزایش استقامت به شما آموزش می دهد. تمرینات انتخاب شده اصول آب را در نظر می گیرند و از آنها برای به دست آوردن حداکثر سود استفاده می کنند. ورزش‌ها احتمالاً شامل طول پیاده‌روی، تمرین‌های تقویتی برای پاهای شما و حرکات کاربردی مانند رسیدن هستند که در خانه شما مفید خواهد بود. فیزیوتراپیست های ما با شما همکاری خواهند کرد تا هر تمرین را کامل کنید و در صورتی که احساس کنند در حال آسان شدن هستند، آنها را پیشرفت خواهند داد. همچنین عملکرد تنفسی قلبی شما در طول هر جلسه کنترل می شود.

چرا آب درمانی برای مشکلات قلبی بهتر از فعالیت های زمینی است؟

طبق مطالعات انجام شده خواص منحصر به فرد آب از جمله مقاومت و دمای متغیر و شناور بودن آن و محیط حمایتی زمانی که به عنوان بخشی از فیزیوتراپی به بیماران قلبی یک وسیله ایمن ارائه می دهد. به طور کلی، میتوان گفت ورزش در آب معمولاً می تواند برای افراد مبتلا به CHF یا نارسایی قلبی خفیف تا متوسط ​​توصیه میشود و نه تنها از نظر جسمی به آنها کمک می کند، بلکه کیفیت زندگی آنها را نیز بهبود می بخشد.

فواید آب درمانی برای بیماران قلبی

ورزش کردن در آب فواید زیادی برای سلامت قلب دارد و به کسانی که از ناراحتی قلبی رنج می برند کمک می کند آن را مدیریت کنند و زندگی سالمی داشته باشند.

فواید آب درمانی برای بیماران قلبی عبارتنداز:

 • تقویت قلب
 • کاهش ضربان قلب در حالت استراحت
 • انعطاف پذیری عروق خونی
 • کاهش فشار خون افزایش حجم سکته مغزی
 • افزایش اکسیژن رسانی به بافت ها
 • بهبود تغذیه بافت ها

مطالعات به وضوح نشان داده اند که غوطه وری در آب به کاهش فشار خون برای طیف وسیعی از شرایط پزشکی کمک می کند. فقط ظاهر شدن و رفتن به استخر فشار خون را کاهش می دهد. فشار خون کاهش می‌یابد زیرا غوطه‌ور شدن در آب باعث شل شدن رگ‌های خونی می‌شود، بنابراین آنها می‌توانند خون بیشتری را حمل کنند و در عین حال مقاومت کمتری در مقابل قلب پمپاژ خون دارند. با ورزش منظم در آب، رگ‌های خونی انعطاف‌پذیرتر می‌شوند.

بهبود نارسایی های قلبی

مشخص شده است که عملکرد قلب در طول غوطه وری در آب تا حد زیادی به دلیل افزایش پر شدن دیاستولیک اولیه و کاهش ضربان قلب، بهبود حجم ضربه و کسر جهشی بهبود می یابد.

ورزش در آب به افراد سالم کمک می کند تا قلب خود را تقویت کنند. با این حال، افراد مبتلا به سندرم متابولیک حتی بیشتر از اینها سود دارند. افراد مبتلا به سندرم متابولیک ترکیبی از عوامل خطر بیماری قلبی از جمله اضافه وزن، قند خون و فشار خون بالا، کلسترول بالا و تری گلیسیرید بالا دارند و رگ های خونی بسیار سفت تری دارند. در نتیجه، رگ های خونی به مرور زمان در انقباض و آرامش بسیار کمتر موثر می شوند. مطالعات نشان میدهد که افراد مبتلا به سندرم متابولیک که در یک تمرین ورزشی در آب عمیق قفسه سینه به مدت یک ساعت در روز، سه روز در هفته ، شاهد بهبود سلامت رگ های خونی تنها در ۸ هفته بر اثر تمرینات آب درمانی خواهند بود.

فواید آب درمانی برای بیماران قلبی در افراد سالمند:

فشار خون به تدریج و با افزایش سن به تدریج افزایش می یابد.با بالا رفتن فشار خون خطر حمله قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی عروقی افزایش میابد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ از موسسه ملی پزشکی ورزشی در مورد غوطه وری در آب تأیید کرد که ورزش استخر با شدت متوسط ​​سه بار در هفته باعث کاهش معنی دار بالینی فشار خون در طی سه ماه می شود. این به این دلیل است که تمرینات مکرر استخر، سفت شدن رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد، عامل اولیه‌ای که باعث افزایش تصاعدی فشار خون با افزایش سن می‌شود.

آب درمانی ایرانیان بهترین و تخصصی ترین آب درمانی در اصفهان

کاهش ضربان قلب در حالت استراحت

ورزش در آب می تواند فواید زیادی برای سلامت قلب و عروق شما داشته باشد، که می تواند به کاهش ضربان قلب در حالت استراحت نیز کمک کند. میانگین ضربان قلب در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۸۰ ضربه در دقیقه است.هنگامی که در آب ورزش می کنید، بدن شما برای حرکت در برابر مقاومت آب باید سخت تر کار کند. این افزایش تلاش می تواند به تقویت ماهیچه قلب شما و بهبود آمادگی کلی قلبی عروقی شما کمک کند. علاوه بر این، دمای خنک آب می تواند به کاهش دمای بدن و ضربان قلب شما کمک کند، که اگر با فشار خون بالا یا سایر مشکلات قلبی عروقی دست و پنجه نرم می کنید، می تواند مفید باشد.

افزایش انعطاف پذیری رگ های خونی

ورزش در آب فواید زیادی دارد، از جمله این که می تواند رگ های خونی را انعطاف پذیرتر کند. هنگامی که رگ های خونی انعطاف پذیرتر هستند، بهتر می توانند در برابر نیروی جریان خون مقاومت کنند و کمتر مانع جریان خون می شوند. این می تواند منجر به بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی شود.

کاهش فشار خون

حین آب درمانی فشار خون کاهش می‌یابد زیرا وقتی در آب غوطه‌ور می‌شوید، فشار هیدرواستاتیک آب رگ‌های خونی را شل می‌کند تا خون بیشتری را به بدن منتقل کند و در نتیجه مقاومت کمتری در مقابل قلب ایجاد می‌کند زیرا خون را به اندام‌های دورتر پمپاژ می‌کند.

آب همچنین به طور طبیعی اثرات آرام بخش بر روی سیستم عصبی دارد که می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. با این حال، این فشار هیدرواستاتیکی است که به طور طبیعی در آب وجود دارد که بیشترین تأثیر را در کاهش فشار خون دارد. پس از بیرون آمدن از استخر، کاهش فشار خون برای مدتی باقی می ماند.

فواید آب درمانی برای بیماران قلبی در فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

تمرینات آب درمانی چگونه به تپش قلب کمک میکند ؟

فشار هیدرواستاتیک آب، خون را به سمت اندام‌ها بیرون می‌کشد و در ترکیب با رگ‌های خونی انعطاف‌پذیرتر، حجم ضربه و برون ده قلبی افزایش می‌یابد. این بدان معناست که قلب در پمپاژ خون بیشتر با هر سکته بسیار کارآمدتر می شود. در طول ورزش در آب، جریان خون به عضلات می تواند تا ۲۵۰٪ افزایش یابد. جریان خون به مغز نیز افزایش می یابد و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به مغز می رساند و هوشیاری را بهبود می بخشد. با این نوع جریان خون، ضربان قلب کاهش می یابد.

ضربان قلب هنگام ورزش در آب کم عمق تقریباً هفت ضربه در دقیقه کمتر از همان شدت تمرین در خشکی است، در حالی که ضربان قلب در آب های عمیق، جایی که بیشتر بدن غوطه ور شدن و فشار هیدرواستاتیک بیشتری را تجربه می کند، به طور متوسط حدود ۱۷-۲۰ ضربه در دقیقه است. کمتر از همان شدت تمرین در خشکی. ضربان دقیق در دقیقه بسته به عوامل زیادی مانند سطح فرد، سن و سابقه پزشکی متفاوت است.

تجهیزات آب درمانی و شرایط قلبی

هنگامی که در آب ورزش می کنید، قلب شما باید برای پمپاژ خون به ماهیچه هایتان بیشتر کار کند. این افزایش تقاضا، ماهیچه قلب شما را تقویت می کند و باعث می شود کارآمدتر و بهتر بتواند خون را در سراسر بدن پمپاژ کند. علاوه بر این، مقاومت آب به تقویت عضلات شما کمک می کند، که می تواند خروجی تلاش های قلب شما را بهتر کند.

دوچرخه آبی

دوچرخه آبی یک تجهیزات آبی عالی است که می تواند به بهبود سلامت قلب و انجام ورزش کمک کند.دوچرخه سواری آبی یک تمرین کم تاثیر با دوچرخه ثابت در استخر است. آب مقاومتی ایجاد می کند که به تقویت عضلات و بهبود تناسب قلبی عروقی کمک می کند. علاوه بر این، شناور بودن آب از وزن بدن شما پشتیبانی می کند. دوچرخه‌سواری منظم در استخر آب درمانی می‌تواند به تقویت قلب و ریه‌ها و بهبود سطح تناسب اندام کلی شما کمک کند و شدت آن می‌تواند با بهبود سلامت قلبی شما همراه باشد.

دوچرخه سواری آبی می تواند با بهبود گردش خون و ترویج آزادسازی اکسید نیتریک به انعطاف پذیری بیشتر رگ های خونی سفت و سخت و به گشاد شدن رگ های خونی و بهبود جریان خون کمک می کند. این در نهایت می تواند به کاهش فشار خون و بهبود سلامت کلی قلب و عروق کمک کند.

دوچرخه سواری در آب می تواند با بهبود تناسب اندام قلبی عروقی به افزایش حجم سکته مغزی شما کمک کند. هنگامی که در آب ورزش می کنید، قلب شما باید سخت تر کار کند تا خون را به عضلات پمپاژ کند. این افزایش تقاضا برای قلب شما می تواند به افزایش حجم سکته کمک کند. علاوه بر این، دوچرخه سواری در آب می تواند به بهبود عملکرد ریه و افزایش جذب اکسیژن کمک کند.

تردمیل آبی

 تردمیل آبی یکی دیگر از تجهیزات آب درمانی است که به کنترل وضعیت قلب کمک می کند. آب مقاومت و فشار هیدرواستاتیک را ایجاد می کند که می تواند به بهبود تناسب اندام قلبی عروقی و کاهش فشار خون کمک کند. تردمیل آبی می تواند گزینه ای عالی برای افرادی باشد که می خواهند راه رفتن یا دویدن را با مشکلات قلبی بهبود بخشند.

تمرینات آب درمانی برای بیماری های قلبی چگونه انجام میگیرد ؟

تمرینات قلبی عروقی متداول شامل شنا، پیاده‌روی، دوچرخه سواری و پریدن در آب بسته به سطح توانایی بیمار است. حتی بیمارانی که نمی‌توانند از پاهای خود استفاده کنند می‌توانند تمرینات قلبی عروقی شامل حرکت اندام فوقانی را انجام دهند. تمرینات قلبی عروقی یکی از اصلی‌ترین روش‌های آب درمانی برای بیماران ناراحتی های قلبی است، زیرا می‌تواند به بهبود استقامت کمک کند و در عین حال از سکته‌های قلبی جلوگیری کند. تنها بودن در آب می‌تواند با وادار کردن قلب به کار سخت‌تر برای حرکت خون در بدن به بهبود تناسب اندام قلبی عروقی کمک کند.

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان    باشگاه بدنسازی ایرانیان    کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان    استخر آب درمانی ایرانیان   فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و …