بعد از جراحی دیسک گردن چه باید کرد ؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بعد از عمل دیسک گردن چه باید کرد؟ مراقبت ها و درمان در فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوترپی در اصفهان

به طور معمول بعد از انجام جراحی دیسک گردن ، ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا بهبودی کامل در دیسک آسیب دیده ایجاد شود. البته در این مدت بنا به توصیه پزشک بهتر است بیمار از ورزش های ایزومتریک کششی گردن استفاده نماید تا بهبود عارضه سریعتر شود.

البته زمان بهبودی در بیماران مختلف متفاوت بوده و بسته به شرایط جسمانی بیمار و همچنین دیگر بیماری هایی که ممکن است فرد به آن مبتلا شده باشد میزان این زمان ممکن است افزایش پیدا کند.

انجام فیزیوتراپی نیز می‌تواند به بهبود سریعتر این آرزو کمک کند. به همین منظور بنا به تجویز پزشک بعد از ۴ تا ۱۲ هفته از جراحی می توان فیزیوتراپی را شروع کرده و به مدت ۶ الی ۱۲ هفته این درمان را انجام داد.

بهبود زخم جراحی چه مدت طول میکشد؟

متوسط زمان لازم حدودا دو هفته از زمان جراحی میباشد که بستگی به سلامت عمومی بیماران، وضعیت تغذیه و ابتلا به بیماریهای دیگر مخصوصا دیابت دارد که ممکن است روند بهبودی زخم را طولانی کند. در این میان، مصرف سیگار روند ترمیم بافتی، چه استخوان و چه بافتهای نرم را به شدت مختل میکند و پرهیز از آن در هفته‌های بعد از عمل بسیار حیاتی است. معمولا از بخیه های قابل جذب برای راحتی بیمار استفاده میشود اما اگر به هر دلیل جراح شما بخیه غیر قابل جذب را بکار برند، معمولا بعد از ده روز تا دو هفته و اطمینان از جوش خوردن زخم بخیه ها کشیده میشوند.

چه مواردی را برای مراقبت از زخم باید رعایت کرد؟

دو هفته اول پس از جراحی مهمترین زمان برای مراقبت از زخم است که معمولا مدت زمان لازم برای نگه داشتن بخیه های زخم در مورد بخیه های غیرجذبی میباشد. بنابراین زخم محل جراحی را تمیز و پاکیزه نگاه دارید روزانه آنرا پاسمان استریل کنید و تغذیه ی مناسب داشته باشید. شما میتوانید برای پانسمان از بتادین استفاده کنید اما بهتر است پس از آغشته کردن زخم به بتادین، مجددا آن را با گاز مرطوب شده با سرم شستشو پاک کنید و با گاز استریل خشک و چسب زخم را بپوشانید.

پانسمانهای ضد آب هم که امروزه به راحتی در داروخانه ها در دسترس هستند جایگزین ساده و مناسبی برای گاز خشک و چسب جهت پوشاندن زخم میباشند و به بیمار اجازه استحمام با خیال راحت از عدم آلودگی زخم را میدهند. اگر جراحتان استفاده از گردن بند را برای مدتی به شما توصیه کرده، سعی کنید از خیس شدن زخم و پانسمان در زیر آن در اثر تعریق پیشگیری کنید. ده روز تا دو هفته پس از جراحی برای بررسی زخم به جراح خود مراجعه کنید.

میزان فعالیت بعد از جراحی دیسک گردن

بعد از انجام عمل جراحی دیسک گردن به مدت چند هفته زمان لازم است تا بهبود کامل در عضلات و بافت های گردن ایجاد شود. در نتیجه بهتر است در این مدت هیچ گونه حرکت شدید و ناگهانی انجام نداده و بسیار با احتیاط عمل کنید.

در هفته های اول بعد از عمل جراحی به هیچ عنوان نباید اجسام سنگین بلند کرده و نهایتاً اجسامی را باید بلند کنید که کمتر از ۴ کیلوگرم وزن داشته باشد. همچنین اجسام را باید در نزدیک بدن نگه داشته تا فشار کمتری به عضلات گردن وارد شود.

تا چند ماه بعد از عمل جراحی دیسک گردن بهتر است از ورزش های شدید و دارای برخورد استفاده نکنید. بهترین ورزش ها برای افرادی که دیسک گردن خود را جراحی کرده اند ورزش های سبک و آرام است. به همین جهت استفاده از حرکات ورزشی در فیزیوتراپی بیشتر توصیه می شود.

رانندگی بعد از جراحی دیسک گردن

صورت وجود شرایط اضطراری و یا اجبار به رانندگی بهتر است از از گردنبند های طبی استفاده کرده تا جایی از حرکت های شدید جلوگیری شود.

فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی دیسک گردن

بعد از جراحی حتما شما توسط یک فیزیوتراپیست معاینه خواهید شد تا با باررسی شرایط شما تمریناتورزشی که لازم است در حین بهبود انجام دهید را به شما اموزش دهد. همچنین به شما درباره انجام کار های روزمره به ویژه بلند شدن از رخت خواب بدون وارد کردن فشار به گردن را آموزش خواهد داد.با این حال ، برای چند روز یا هفته های اول پس از عمل طبیعی است که گردن شما در ابتدا سفت و درد ناک شود. همچنین تعداد جلسات لازم و فاصله زمانی بین آن ها جهت انجام فیوزتراپی را مشخص خواهد کرد.

اضطراب جراحی

اعتماد به جراح یکی از عوامل تاثیر گذار برای کاهش این استرس می باشد. از این رو برای انجام جراحی ، حتما به دنبال بهترین جراح دیسک گردن باشید.

چه مواردی را باید در مورد استفاده از بالش طبی دور گردنی رعایت کرد؟

در صورتی که جراح شما برایتان بالش طبی دور گردنی تجویز نموده‌اند، دقت کنید که سایز آن باید مناسب شما باشد وگرنه نه تنها باعث درد و ناراحتی در زمان استفاده از آن میشود بلکه ممکن است مشکلاتی را هم ایجاد کند.

بعد از جراحی دیسک گردن چه زمانی میتوان حمام کرد؟

گرچه فاصله بین دو لبه زخم در فاصله ۴۸ تا ۷۲ ساعت پر میشود ولی به هر حال بی احتیاطی در مراقبت از زخم میتواند خطرناک باشد؛ پس بهتر است هفت تا ده روز پس از عمل، زخم شما با آب در تماس نباشد؛ به نظر میرسد گزینه مناسب استفاده از پانسمانهای ضد آب موجود در بازار است.

فعالیت روزانه پس از جراحی دیسک گردن

توجه کنید شما بدلیل محدودیتهایی که درد ناشی از فتق دیسک برای فعالیتهای روزانه شما بوجود آورده بود تحت عمل جراحی قرار گرفته اید و هدف جراح بازگرداندن شما به زندگی معمولی تان است.

 • از راه رفتن و نشستن طولانی پرهیز کنید.
 • استفاده از موبایل و یا هر فعالیت دیگری که سبب خم شدن گردن شما به پایین شود را به حداقل برسانید.
 • رانندگی نکنید تا زمانی که پزشکتان به شما اجازه آن را بدهد (حدود شش هفته بعد از عمل)

زیرا برای رانندگی لازم است گردن متناوب به طرفین بگردد و به محل جراحی فشار وارد کند، نماز را نشسته پشت میز بخوانید و مهر را بالا آورده و روی پیشانی قرار دهید و روی تخت با تشک ابری سفت یا پنبه‌ای و بالش طبی یا با ارتفاع مناسب برای هم راستا شدن سر و گردن با بدن استراحت کنید؛ اما به زندگی عادی با مراعات این موارد باز گردید. چه استراحت مطلق و بی‌حرکتی و چه فعالیت بیش از حد که سبب فشار به عضلات میشوند میتوانند برای شما مضر باشند.

روی شکم نخوابید

برای بیرون آمدن از تخت ابتدا به پهلو بچرخید و سپ بنشینید و بعد بایستید. میتوانید با یک دست زیر سر خود را بگیرید تا فشار روی گردن در زمان تغییر حالت کمتر شود.

اگر به هر دلیل مثل ضعف عضلات دست و پا یا صلاحدید پزشک لازم است استراحت مطلق داشته باشید چند مورد را در نظر بگیرید: حرکت پاها و ماساژ و ورزش آنها، استفاده از جوراب واریس، رژیم غذایی نرم ، تزریق مرتب آمپول ضدانعقاد که احتمالا توسط پزشکتان توصیه میشود، تغییر وضعیت خوابیدن به پشت یا دو پهلو بصورت متناوب و توجه به هر نوع قرمزی پوست در ناحیه باسن یا پاشنه پاها که میتواند اولین نشانه زخم بستر باشد.

با درد گردن و شانه و دست و گزگز یا تورم دستها بعد از جراحی دیسک گردن چه باید کرد؟

وجود درد در محل عمل جراحی تا چند هفته پس از جراحی قابل انتظار است و نباید شما را نگران کند اگر درد تیر کشنده به دستتان کمتر شده یا بهبود یافته یعنی جراحی شما موفقیت آمیز بوده است. درد محل جراحی به تدریج رو به بهبود خواهد رفت، اما گزگز دستها که ممکن است از قبل از عمل وجود داشته باشد و یا بعد از عمل خود را نشان دهد احتمالا زمانی بیش از یکی دو ماه برای بهبودی نیاز دارد و اگر شما مبتلا به بیماریهای زمینه‌ای مثل دیابت باشید، سهمی از این گزگز و خواب رفتگی میتواند مربوط به آن باشد که در این صورت ممکن است بطور کامل برطرف نگردد.

کم حرکتی ثانویه به درد ممکن است سبب تورم مختصری در پاها شود که معمولا با بالا قرار دادن آنها و خوابیدن در طول شب بهتر میشود؛ اما تورم شدید، دردناک، توام با قرمزی و سفتی در عضلات خصوصا در یکی از پاها یا یکی از دستها ممکن است نشانه اول ایجاد لخته در عروق باشد که ذاتا مهم و گاهی خطرناک بوده و نیازمند توجه جدی و بررسی و درمان است.

چه داروهایی را باید بعد از جراحی مصرف کرد؟

در طی چند روز اول بعد از عمل ، طبیعتاً درد وجود دارد که باید انتظار داشت. اما می توان آن را به میزان کافی توسط دارو کنترل کرد. داروهای تجویزی توسط پزشک برای کنترل درد و جلوگیری از عفونت می باشد . به همین دلیل مهم است که سر وقت و مرتب تا اتمام آن ها با توجه به توصیه های جراح مصرف شوند.

آنتی بیوتیک  ها

آنتی بیوتیک های خوراکی معمولا برای مدتی بعد عمل جراحی تجویز میشوند. این داروها را بطور منظم و با دستور پزشک مصرف کنید. بسیاری از این داروها سبب درد ،سوزش و نفخ معده و تهوع میشوند، اگر این علائم شدید بود میتوانید از پزشک خود برای قطع یا تغییر آنها مشورت بگیرید خصوصا اگر این حالات مانع تغذیه مناسب شما شوند قطعا مضر و آسیب رسان خواهند بود چرا که تغذیه مناسب بعد عمل جراحی برای ترمیم زخم ضروری است.

داروهای ضد التهاب

 برای کاهش درد محل جراحی و تسکین التهاب بافتها استفاده میشوند، داروهایی مانند دیکلوفناک و سلکوسیب و … همانطور که اشاره شد عملکرد این داروها محدود به تسکین درد نیست، نقش ضدالتهابی آنها میتواند به کنترل التهاب محل عمل و بازگشت سریعتر شما به زندگی عادی کمک کند.

مولتی ویتامین ها

به منظور تسریع در التیام زخم تجویز میشوند نیز جایگاه خود را دارند و در صدر این مکملها، ویتامین ث قرار دارد.کلسیم در بهبود و جوش خوردن استخوانها موثر است.

شما میتوانید با خوردن لبنیات، کلسیم بیشتری نیز به بدن خود برسانید مگر اینکه مشکل زمینه‌ای مثل مشکلات کلیوی یا پاراتیروئید یا بیماریهای مرتبط با متابولیسم کلسیم داشته باشید. گاهی به دلیل پوکی استخوان شدید از داروهای تزریقی زیرجلدی برای درمان سریع آن و کمک به جوش خوردن استخوانها استفاده میگردد.

داروهای تسکین دهنده ی بافتهای عصبی تحریک شده

 مانند گاباپنتین و پره گابالین که در برخی بیماران که آسیب بافت عصبی به دلیل فشار دیسک بیرون زده جدی و شدید بوده و خصوصا سبب دردهای سازشی و گزگز شده اند بکار میروند.

در چه صورتی فورا باید به پزشک جراح خود مراجعه کنم؟

 • هرنوع ترشح از محل عمل جراحی
 • هرنوع تورم غیرعادی در محل عمل یا دستها یا پاها با ویژگیهایی که در بالا ذکر شد
 • تب بالا و مداوم بیش از دو روز
 • سردرد شدید
 • حساسیت به داروها مانند خارش و قرمزی پوست و علائم گوارشی شدید
 • احساس ناتوانی در دفع ادرار و بی اختیاری ادرار
 • درد شدید و پیشرونده در دستها خصوصا همراه با احساس ضعف در حرکت آنها یا اختلال در راه رفتن

کلینیک مجهز و تخصصی فیزیوتراپی ایرانیان در اصفهان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان، باشگاه بدنسازی ایرانیان و استخر آب درمانی ایرانیان تمام تلاش خود را برای بهبود بیماران به کار گرفته است. این مجموعه تحت مدیریت علی رضا صدیقی و دکتر مهدی صدیقی متخصص طب فیزیوتراپی و توانبخشی اداره می گردد. برای آشنایی بیشتر با مجموعه سلامت ایرانیان و خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید به صفحه اینستاگرام فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه نمایید.

مجموعه سلامت ایرانیان – کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان، بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

تخصصی و بهترین کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان، مجموعه سلامت ایرانیان واقع در اصفهان خدمات فیزیوتراپی را به صورت تخصصی و با بهره گیری از فیزیوتراپیست های متخصص به مراجعین گرامی ارائه می نماید.

وجود بهترین تکنولوژی و جدیدترین دستگاه های فیزیوتراپی، لیزرتراپی، تکارتراپی، الکتروتراپی به همراه تیم درمانی متخصص و مجرب، درمان بسیاری از دردهای حاد و مزمن را امکان پذیر کرده است و توانسته ایم به عنوان تخصصی و بهترین فیزیوتراپی در اصفهان شناخته شویم.

ویزیت مراجعه کنندگانی که از طریق سایت با مجموعه ما آشنا شدند رایگان میباشد.

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان در سال ۱۳۸۷ در مجموعه سلامت ایرانیان واقع در اصفهان افتتاح گردید.

از ابتدای فعالیت این موسسه، هدف ما ارائه خدمات کاملا علمی و تخصصی با استفاه از بهترین و به روزترین تجهیزات بود.

مجموعه سلامت ایرانیان (فیزیوتراپی ایرانیان) تخصصی و بهترین فیزیوتراپی در اصفهان میباشد.

به همراه تیم متخصص و حرفه ای در زمینه سلامتی، درمانی، بازتوانی، ورزشی، لاغری و زیبایی با مدیریت آقای علیرضا صدیقی و فیزیوتراپیست  physiotherapist  آقای مهدی صدیقی که از با تجربه ترین متخصصان می باشند، انواع خدمات فیزیوتراپی، هیدروتراپی، آب درمانی، لیزرتراپی، لاغری، زیبایی به روشهای مدرن و استاندارد زیر نظر متخصص تغذیه و …  را ارائه می کند.
بهره مندی ازتیم فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست های کاملا متخصص و ارائه خدمات فیزیوتراپی در مجموعه ایرانیان از جمله خدمات اولیه ای است که در کلینیک ما ارائه می شود.

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه کند.

 1. الکتروتراپی
 2. تکارتراپی
 3. مگنت تراپی
 4. فیزیوتراپی ورزشی
 5. لیزرتراپی (لیزرپرتوان)
 6. اولتراسوند US
 7. فیزیوتراپی کمر
 8. فیزیوتراپی زانو
 9. فیزیوتراپی دست
 10. فیزیوتراپی گردن
 11. فیزیوتراپی سکته مغزی
 12. فیزیوتراپی پارکینسون
 13. فیزیوتراپی پا
 14. فیزیوتراپی ACL
 15. فیزیوتراپی کف لگن
 16. فیزیوتراپی بارداری
 17. فیزیوتراپی کودکان
 18. ماساژ درمانی
 19. باشگاه ورزشی
 20. آب درمانی و …

بخشی از خدماتی است که در کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان ارائه می شود.

کاربردهای فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

فیزیوتراپی کاربرد های مختلفی دارد.از جمله کارهایی که در فیزیوتراپی ایرانیان انجام می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. آموزش ورزش های درمانی خاص و ورزش در آب برای بهبود مشکلات حرکتی بیمار
 2. اصلاح ناهنجاری های ایجاد شده با تنظیم ستون فقرات و سایر مفاصل بدن
 3. تسکین درد با ماساژ استخوان ها و بافت های نرم
 4. بهبود مشکلات بیمار با استفاده از عوامل فیزیکی مانند اشعه‌ مادون‌ قرمز و اولتراسوند در بخش الکتروتراپی
 5. استفاده‌ از وسایل‌ مکانیکی‌ مانند قرقره‌ و دستگاه های مخصوص در بخش‌ مکانوتراپی‌
 6. بهبود مشکلات سیستم تنفسی، عصبی و قلبی و عروقی
 7. رفع مشکلات ناشی از سالمندی با فیزیوتراپی سالمندان
 8. پیشگیری از آسیب های ورزشی و بازگشت سریع تر ورزشکار به سطح بالای آمادگی جسمانی با فیزیوتراپی ورزشی
 9. بهبود توانایی های حرکتی فرد
 10. کاهش درد
 11. کنترل ادرار و مدفوع
 12. پیشگیری از ناتوانی یا برخی از جراحی ها
 13. بهبود تعادل فرد برای جلوگیری از زمین خوردن بخصوص در سالمندان
 14. یاد گرفتن چگونگی استفاده ی صحیح از وسایل کمکی مثل عصا یا واکر
 15. توانبخشی بعد از سکته مغزی ، تصادف یا جراحی
 16. پیشگیری از آسیب های ورزشی یا کمک به ترمیم آنها
 17. یاد گرفتن چگونگی استفاده از عضو مصنوعی
 18. تجویز اسپلینت یا بریس

فیزیوتراپی مراقبتی است که هدف آن کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.

اهداف فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

فیزیوتراپی درمانی ایمن و غیر تهاجمی است که در آن از عوامل فیزیکی، مکانیکی و الکتریکی برای کمک به بهبود شرایط بیماران استفاده می شود.از اهداف فیزیوتراپی می توان به اصلاح فعالیت های حرکتی، افزایش مهارت های حرکتی، از بین بردن و کاهش محدودیت های حرکتی، پیشگیری، توانبخشی، درمان، ارتقای سطح سلامت جامعه و توانمند سازی معلولان و سالمندان اشاره کرد.درمان دستی و تمرین درمانی در فیزیوتراپی نقش مهمی در افزایش سطح سلامت و آمادگی جسمانی فرد دارد.

چه کسانی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟

فیزیوتراپی ایرانیان برای عموم افراد کاربرد دارد  . افراد معمولا بنا به دلایل زیر به فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه می کنند :

 • بیماران مغز و اعصاب
 • بیماران قلبی ، عروقی و تنفسی
 • بیماران پوستی
 • بیماران روماتیسمی
 • بیماران ارتوپدی
 • اشخاصی که سوختگی دارند

فیزیوتراپی ایرانیان تخصصی ترین و بهترین  فیزیوتراپی در اصفهان

خطوط گویا : ۸ – ۰۳۱۳۲۲۴۷۹۹۴ [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

2 thoughts on “بعد از جراحی دیسک گردن چه باید کرد ؟

Comments are closed.