نقش غضروف در مفاصل بدن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نقش غضروف در مفاصل بدن

غضروف بافتی است که استخوان ها را بالشتک می کند. غضروف نوعی بافت همبند است که در بدن یافت می شود. هنگامی که جنین در حال رشد است، غضروف پیش ساز استخوان است. مقداری از غضروف باقی می ماند و در سراسر بدن پراکنده می شود، به ویژه برای پوشاندن مفاصل. غضروف همچنین قسمت اعظم گوش خارجی را تشکیل می دهد.غضروف یک نوع بافت منحصر به فرد است زیرا عروق خونی یا اعصاب ندارد. در عوض، سلول‌های غضروفی (معروف به کندروسیت) در یک «ماتریکس» ژل مانند یافت می‌شوند که تغذیه سلول‌ها را فراهم می‌کند. غضروف ساختار منحصر به فردی دارد که آن را به بافتی قوی اما انعطاف پذیر تبدیل می کند.

نقش غضروف در مفاصل بدن

غضروف در بدن انسان وظایف مختلفی دارد از جمله اصطکاک را کاهش می دهد و به عنوان یک بالشتک بین مفاصل عمل می کند و به تحمل وزن ما در هنگام دویدن، خم شدن و کشش کمک می کند.به عنوان مثال استخوان های قفسه سینه را کنار هم نگه می دارد.برخی از اعضای بدن تقریباً به طور کامل از غضروف ساخته شده اند، به عنوان مثال، قسمت های خارجی گوش.در کودکان انتهای استخوان های بلند از غضروف ساخته شده است که در نهایت به استخوان تبدیل می شود.بر خلاف سایر انواع بافت، غضروف خونی ندارد. به همین دلیل، غضروف آسیب دیده در مقایسه با سایر بافت هایی که از طریق خون تامین می شود، زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد.

انواع مختلف غضروف چیست؟

سه نوع غضروف در بدن وجود دارد: غضروف هیالین، فیبرو و الاستیک. در زیر توضیحی در مورد هر کدام آورده شده است.

غضروف الاستیک (غضروف زرد)

غضروف الاستیک در گوش و اپی گلوت (واقع در گلو) و همچنین قسمت هایی از بینی و نای یافت می شود. این غضروف برای ایجاد قدرت و قابلیت ارتجاعی اندام ها و ساختارهای بدن مانند گوش خارجی عمل می کند. فنری ترین و انعطاف پذیرترین نوع غضروف است.

فیبرو یا فیبری

غضروف فیبرو در پدهای مخصوصی به نام منیسک و در دیسک‌های بین استخوان‌های ستون فقرات، به نام مهره‌ها، یافت می‌شود. این پدها برای کاهش اصطکاک در مفاصل مانند زانو حیاتی هستند.پزشکان آن را قوی‌ترین غضروف در بین سه نوع غضروف می‌دانند که قادر به تحمل وزن‌های سنگین است. دارای لایه های ضخیمی از فیبرهای کلاژن قوی است.

هیالین

غضروف هیالین شایع ترین نوع در بدن است. این نوع غضروف در حنجره، بینی، دنده ها و نای یافت می شود. یک لایه بسیار نازک از غضروف نیز بر روی سطوح استخوانی مانند روی مفاصل وجود دارد تا آنها را بالشتک کند. این غضروف هیالین به غضروف مفصلی معروف است.

اصطلاح هیالین از کلمه یونانیhyalos  به معنای شیشه ای گرفته شده است. غضروف هیالین در زیر میکروسکوپ کمی شیشه ای به نظر می رسد. این نوع غضروف دارای فیبرهای کلاژن نازک زیادی است که به تقویت آن کمک می کند. با این حال، غضروف هیالین ضعیف ترین غضروف در بین سه نوع غضروف در نظر گرفته می شود.

غضروف الاستیک، فیبرو غضروف و غضروف هیالین همگی می توانند آسیب ببینند. به عنوان مثال، لغزش دیسک نوعی آسیب غضروف فیبرو است، در حالی که ضربه سخت به گوش می تواند باعث آسیب غضروف الاستیک شود.هنگامی که غضروف مفصل آسیب می بیند، می تواند باعث درد شدید، التهاب و درجاتی از ناتوانی شود که این به عنوان غضروف مفصلی شناخته می شود.

علائم آسیب های غضروف

آسیب غضروف مفصلی بیشتر در زانو اتفاق می افتد، اما آرنج، مچ دست، مچ پا، شانه و مفصل ران نیز می توانند تحت تاثیر قرار گیرند .بیماران با آسیب به غضروف در مفصل (آسیب غضروف مفصلی) تجربه خواهند کرد:

 • التهاب : ناحیه متورم می شود، گرمتر از سایر قسمت های بدن می شود و حساس، دردناک و دردناک است.
 • سفتی و سختی.
 • محدودیت برد : با پیشرفت آسیب، اندام آسیب دیده به این راحتی و آزادانه حرکت نمی کند.

علل ایجاد آسیب در غضروف مفصلی

در موارد شدید آسیب یک تکه غضروف ممکن است پاره شود و مفصل قفل شود. این می تواند منجر به همارتروز (خونریزی در مفصل) شود. این ناحیه ممکن است لکه دار شود و ظاهری کبود داشته باشد.

 • ضربه مستقیم . اگر یک مفصل ضربه شدیدی دریافت کند، شاید در هنگام سقوط بد یا تصادف اتومبیل، غضروف ممکن است آسیب ببیند. ورزشکاران در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدگی مفصل قرار دارند، به ویژه آنهایی که در ورزش‌های پرتحرک مانند فوتبال آمریکایی، راگبی و کشتی شرکت دارند.
 • ساییدگی. مفصلی که دوره طولانی استرس را تجربه می کند ممکن است آسیب ببیند. افراد چاق بیشتر از افراد با وزن طبیعی به زانوی خود در یک دوره ۲۰ ساله آسیب می رسانند، فقط به این دلیل که بدن تحت فشار فیزیکی بسیار بالاتری قرار دارد. التهاب، تجزیه و در نهایت از دست دادن غضروف در مفاصل به عنوان آرتروز شناخته می شود.
 • عدم تحرک . مفاصل باید به طور منظم حرکت کنند تا سالم بمانند. دوره های طولانی عدم تحرک یا بی حرکتی خطر آسیب به غضروف را افزایش می دهد.

آسیب های غضروف

روش های تشخیصی آسیب های غضروف

تشخیص تفاوت بین آسیب غضروف در زانو و رگ به رگ شدن یا آسیب رباط آسان نیست زیرا علائم می توانند مشابه باشند. با این حال، آزمایش‌های غیرتهاجمی مدرن کار را بسیار آسان‌تر از گذشته می‌کنند.پس از انجام معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است آزمایش های تشخیصی زیر را تجویز کند:

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) . این دستگاه از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از بدن استفاده می کند. اگرچه MRI مفید است، اما همیشه نمی تواند آسیب غضروف را تشخیص دهد.
 • آرتروسکوپی. یک ابزار لوله مانند (آرتروسکوپ) برای بررسی و ترمیم مفصل در مفصل قرار داده می شود. این روش می تواند به تعیین میزان آسیب غضروف کمک کند.

گزینه های درمانی

جراحی برای آسیب غضروف به طور کلی آخرین راه حل است.از سایر درمان های آسیب به غضروف میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان محافظه کارانه (غیر جراحی)

برخی از بیماران به درمان محافظه کارانه که می تواند شامل ورزش های خاص، NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) و گاهی اوقات تزریق استروئید باشد، به خوبی پاسخ می دهند.

فیزیوتراپی

تمرینات ممکن است شامل فیزیوتراپی و یا برنامه ای باشد که بیمار می تواند در خانه انجام دهد. اگر آسیب گسترده نباشد، این ممکن است تمام نیاز بیمار باشد. در کنار تمرینات، می‌توانیم درمان دستی را برای بهبود حرکت مفاصل و آزادسازی عضلات سفت ارائه دهیم. نحوه بهبود زانو درد بستگی به محل پارگی منیسک دارد.اگر پارگی در قسمت بیرونی منیسک باشد، احتمالاً به درمان و تمرینات فیزیوتراپی بهبود می‌یابد و به خوبی پاسخ می‌دهد، زیرا آن ناحیه دارای خون است.اگر پارگی در منیسک داخلی باشد، معمولاً به دلیل کمبود خون خوب نمی شود، این پارگی ها ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

توسعه عضلات پا قوی باعث تثبیت زانو می شود که به کاهش خطر آسیب غضروف کمک می کند. همچنین مفصل زانو را تخلیه می کند و باعث افزایش جریان خون در ناحیه و در نتیجه بهبود مینیسک می شود.بهترین درمان برای پارگی منیسک تمرینات فیزیوتراپی، سونوگرافی، تحرک مفصل و ماساژ بافت نرم است.

جراحی

 بیمارانی که به درمان محافظه کارانه پاسخ نمی دهند به جراحی نیاز خواهند داشت. بسته به عوامل متعددی، گزینه های جراحی متعددی وجود دارد که شامل سن و سطح فعالیت بیمار، بزرگی ضایعه و مدت زمانی است که آسیب رخ داده است.

عوارض آسیب های غضروف مفاصل

اگر این مفصل درمان نشود، به خصوص اگر مفصل تحمل کننده وزن باشد، مانند زانو، در نهایت می تواند آنقدر آسیب ببیند که فرد نتواند راه برود. به غیر از بی حرکتی، درد ممکن است به آرامی بدتر شود.تمام نقایص کوچک غضروف مفصلی اگر زمان کافی داده شود، در نهایت می توانند به آرتروز تبدیل شوند.

یک فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی را پیشنهاد کند که برای تقویت عضلات اطراف مفصل برای فرد مناسب است. این باعث کاهش فشار روی ناحیه با غضروف آسیب دیده می شود.

بنیاد آرتریت نیز برای پیشگیری از آسیب های غضروف موارد زیر را توصیه می کند:

 • کشش ملایم برای حفظ انعطاف پذیری و دامنه حرکت
 • تمرینات هوازی و استقامتی برای دستیابی یا حفظ وزن سالم و بهبود خلق و خو و استقامت
 • تمرینات تقویتی برای ساخت عضلات اطراف مفاصل
 • در حالی که ورزش فواید زیادی دارد، بعید به نظر می رسد که منجر به بازسازی غضروف شود.

چگونه غضروف آسیب می بیند؟

غضروف می تواند پس از آسیب یا از طریق دژنراسیون آسیب ببیند که به مرور زمان از بین می رود. برخی از شرایط رایج مربوط به دژنراسیون غضروف عبارتند از:

کندرومالاسی کشکک

این وضعیت که به آن زانوی دونده نیز گفته می شود، زمانی رخ می دهد که غضروف مفصلی روی کاسه زانو شکسته شود. عواملی مانند آسیب، استفاده بیش از حد، همسویی ضعیف یا ضعف عضلانی همگی می توانند منجر به این بیماری شوند. کندرومالاسی می تواند باعث ساییدگی استخوان بر روی استخوان شود که بسیار دردناک است.

کوستوکندریت

این وضعیت زمانی رخ می دهد که غضروفی که دنده ها را به استخوان سینه متصل می کند ملتهب می شود. در حالی که این وضعیت معمولا موقتی است، می تواند مزمن شود. این وضعیت باعث درد ناخوشایند قفسه سینه می شود.

فتق دیسک

هنگامی که مواد ژل مانند داخل دیسک غضروف از طریق غضروف بیرونی بیرون می زند، به آن دیسک فتق یا لیز خورده می گویند. این وضعیت معمولاً به دلیل تغییرات دژنراتیو است که به عنوان یک عارضه جانبی پیری رخ می دهد. در مواقع دیگر، فرد ممکن است دچار تصادف شدید یا آسیب شود که می تواند باعث فتق دیسک کمر شود. این وضعیت باعث درد شدید در پشت و اغلب پایین پاها می شود.

متأسفانه، تجزیه غضروف می تواند بخشی از فرآیند تخریب طبیعی بدن باشد. گام‌هایی مانندظ وزن سالم، تمرین‌های انعطاف‌پذیری و تمرینات قدرتی، و اجتناب از تمرین بیش از حد ممکن است به کاهش سرعت تجزیه غضروف کمک کند.

آیا غضروف می تواند خود را ترمیم کند؟

در حالی که غضروف برای بدن بسیار مفید است، اما یک عیب دارد. مانند بسیاری از بافت های دیگر خود را بهبود نمی بخشد. سلول های غضروفی که به عنوان کندروسیت شناخته می شوند اغلب خود را تکثیر یا ترمیم نمی کنند، به این معنی که غضروف آسیب دیده یا آسیب دیده بدون مداخله پزشکی به خوبی بهبود نمی یابد.

روش های جدید ترمیم و رشد غضروف آسیب دیده

در طول سال ها، پزشکان روش هایی را پیدا کرده اند که می توانند رشد غضروف جدید را تحریک کنند. این تکنیک ها معمولا برای غضروف مفصلی روی مفاصل استفاده می شود. مثالها عبارتند از:

آرتروپلاستی ابریژن

این روش شامل استفاده از ابزاری با سرعت بالا به نام فرز برای ایجاد سوراخ های کوچک زیر غضروف آسیب دیده برای تحریک ترمیم و رشد غضروف است.

کاشت سلول غضروفی اتولوگ

این تکنیک ترمیم غضروف به دو مرحله نیاز دارد. ابتدا پزشک یک غضروف سالم را از فرد جدا می کند و نمونه غضروف را به آزمایشگاه می فرستد. در آزمایشگاه، سلول ها “کشت” می شوند و برای رشد تحریک می شوند.سپس فرد به عمل جراحی می رود که در آن غضروف آسیب دیده برداشته شده و با غضروف تازه رشد کرده جایگزین می شود. جراح تعمیرات دیگری را نیز انجام می دهد. از آنجایی که این روش به چندین روش جراحی نیاز دارد، پزشکان معمولاً آن را فقط بر روی افراد جوان‌تر انجام می‌دهند که یک آسیب تنها ۲ سانتی‌متر یا بیشتر دارند. حدود ۱ تا ۳ ماه بعد، سلول های غضروفی جدید در زانو کاشته می شوند و در آنجا به بافت سالم تبدیل می شوند.

میکرو شکستگی

این روش جراحی شامل برداشتن غضروف آسیب دیده و سپس ایجاد سوراخ های کوچک درست در زیر غضروف در ناحیه ای از استخوان به نام استخوان ساب غضروفی است. این یک منبع خون جدید ایجاد می کند که به طور ایده آل التیام را تحریک می کند.

پیوند اتوگرافت استئوکندرال

این روش شامل برداشتن یک تکه غضروف سالم از ناحیه غیر تحمل کننده وزن بدن و اعمال آن در ناحیه آسیب دیده است. این نوع معمولاً فقط در ناحیه کوچکی از آسیب استفاده می شود زیرا جراح نمی تواند بافت سالم اضافی را مصرف کند.

پیوند آلوگرافت استئوکندرال

برخلاف سایر پیوندهای بافتی، پیوند آلوگرافت از اهداکننده جسد می آید، نه خود شخص. آلوگرافت ها معمولاً می توانند مناطق بزرگتری از آسیب را نسبت به اتوگرافت درمان کنند.اگرچه پزشکان می توانند این روش ها را برای بهبودی انجام دهند، غضروف ممکن است با سرعت آهسته رشد کند. پزشکان احتمالاً فیزیوتراپی و سایر تکنیک‌ها را در این مدت برای ارتقای تحرک توصیه می‌کنند.

دبریدمان

صاف کردن غضروف آسیب دیده و برداشتن لبه های شل برای جلوگیری از مالش و تحریک سایر قسمت های بدن. این روش با استفاده از ابزارهای آرتروسکوپی کوچک مانند ریش تراش مکانیکی انجام می شود.

تحریک مغز استخوان و حفاری

 در زیر غضروف آسیب دیده، جراح سوراخ‌های کوچکی (شکستگی‌های کوچک) ایجاد می‌کند و رگ‌های خونی را که در داخل استخوان قرار دارند در معرض دید قرار می‌دهد. این باعث ایجاد لخته خون در داخل غضروف می شود که باعث تولید غضروف جدید می شود. روش حفاری مشابه میکروشکستگی است. این شامل ایجاد سوراخ های کوچک در ناحیه ساب غضروفی به عنوان وسیله ای برای تحریک التیام و رشد غضروف جدید با افزایش عرضه خون است. متأسفانه، غضروف جدیدی که رشد می کند نسبت به نوع غضروف اصلی انعطاف پذیری کمتری دارد. این بدان معنی است که سریعتر از بین می رود و بیمار ممکن است بعداً به جراحی بیشتری نیاز داشته باشد.

موزاییک پلاستی

 غضروف سالم و بدون آسیب از یک ناحیه برداشته شده و به محل آسیب دیده منتقل می شود. این روش زمانی که آسیب گسترده وجود دارد، مانند استئوآرتریت، مناسب نیست. موزاییک پلاستی فقط برای نواحی مجزای آسیب غضروف استفاده می شود که به طور کلی به اندازه ۱۰-۲۰ میلی متر محدود می شود. این تکنیک بیشتر در بیماران زیر ۵۰ سال که در اثر تصادف آسیب دیده اند استفاده می شود.

سخن پایانی

محققان علاوه بر افزایش خون رسانی و انجام پیوند غضروف، راه های جدیدی برای بهبود و درمان غضروف آسیب دیده را بررسی می کنند. به عنوان مثال می توان به تلاش برای استفاده از سلول های بنیادی برای رشد به غضروف سالم و تلاش برای ایجاد یک میکروژل مانند ماتریکس که غضروف را تغذیه می کند، اشاره کرد.با این حال، این رویکردها هنوز در مراحل کارآزمایی بالینی هستند و قبل از ظهور تکنیک‌های جدید به زمان و آزمایش نیاز دارند.

کلینیک مجموعه سلامت ایرانیان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیک لاغری و کاهش سایز، کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان در اصفهان، مرکز ماساژ اصفهان ، باشگاه بدنسازی ایرانیان و استخر آب درمانی ایرانیان تمام تلاش خود را برای بهبود بیماران به کار گرفته است. این مجموعه تحت مدیریت علی رضا صدیقی و فیزیوتراپیست مهدی صدیقی اداره می گردد. برای آشنایی بیشتر با مجموعه سلامت ایرانیان و خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید به صفحه ویدیو فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه نمایید

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]