تعداد جلسات فیزیوتراپی چطور تعیین می شود؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تعداد جلسات فیزیوتراپی

بر چه اساسی تعداد جلسات فیزیوتراپی تعیین می شود؟

از آنجاکه سوال در مورد تعداد جلسات فیزیوتراپی بین مراجعین مطب بسیار متداول است، برای توضیح این مطلب تصمیم به نوشتن این مقاله گرفتم.

تعداد جلسات فیزیوتراپی بستگی به تجویز پزشک و نیز ارزیابی که فیزیوتراپیست در جلسه اول درمان برای بیمار انجام می دهد، دارد. این تصمیم گیری بر اساس عوامل زیر است:

  1. شدت آسیب

فیزیوتراپی برای ترمیم آسیب وارد شده به بدن و بازگشت عملکرد از دست رفته است. در برخی از آسیب های خفیف  ۳تا ۵ جلسه فیزیوتراپی کافی است. در برخی مواقع نیز تنها چند جلسه فیزیوتراپی برای دادن توصیه ها و ورزش ها برای درمان موفقیت آمیز بیماری لازم است.

هرچند در اغلب آسیب های متوسط یک دوره ۱۰ تا ۱۵ جلسه ای فیزیوتراپی برای درمان کافی است، به منظور کسب بهبود حداکثری و نیز کاهش قابل توجه احتمال بازگشت بیماری یا آسیب مجدد ممکن است که پس از اتمام این جلسات فیزیوتراپی نیاز باشد که بیمار هفته ای یک یا دو بار فیزیوتراپی انجام دهد و یا پس از یک دوره فیزیوتراپی،  ۲ تا ۴ هفته بعد برای ارزیابی مجدد و گرفتن دستور ورزش های جدید به فیزیوتراپیست مراجعه کند. حداقل جلسات لازم برای آنکه شما بهبود را متوجه شوید، ۳ تا ۵ جلسه فیزیوتراپی است.

در آسیب های مزمن یا شدید ممکن است که بیمار به ۲۰ جلسه فیزیوتراپی نیاز د اشت باشد.

در برخی از مشکلات نظیر بیماری های نورولوژیک نظیر سکته مغزی انجام فیزیوتراپی برای حداقل ۶ ماه بعد از ضایعه ضروری است.

مراجعین کلینیک فیزیوتراپی لازم است این را بدانند:

هر چه یک بیماری یا آسیب کهنه تر باشد یا بیماری نادیده گرفته شده باشد، بهبود کامل آن دشوار تر بوده و به زمان بیشتری نیاز دارد. زمانیکه شما یک بیماری را به امید بهبود خود به خودی به حال خودش رها می کنید، آسیب های همراه به علت استفاده از استراتژی های جبرانی و مشکلات ثانویه ایجاد می شوند که نهایتا منجر به اضافه شدن جلسات فیزیوتراپی و یا حتی درمان جراحی خواهند شد.

بنابراین هرچه شما زودتر برای انجام فیزیوتراپی مراجعه کنید، نتیجه بهتری خواهید گرفت و سریع تر خوب خواهید شد. در اینجا تنها نکته باقی مانده این است که اگر شما یک آسیب وسیع داشته باشید و یا مشکلی داشته باشید که برای مدت زمان طولانی آن را نادیده گرفته یا درمان ناصحیح برایش انجام داده اید، ممکن است که مشکل تان هرگز به طور کامل بهبود نیابد.

تعداد جلسات فیزیوتراپی

  1. میزان همکاری بیمار با روند درمان اش

فیزیوتراپی فراتر از یک راه یکطرفه است. بیمارانی که خیلی خوب با روند درمان شان همراهی می کنند، بهترین نتیجه را با کمترین تعداد  جلسات فیزیوتراپی می گیرند. برای کسب نتیجه درمانی حداکثری در یک دوره فیزیوتراپی لازم است که جلسات فیزیوتراپی را به صورت منظم انجام داده و توصیه ها و ورزش هایی را که فیزیوتراپیست به شما داده است را به صورت دقیق اجرا می کنند. بعلاوه پیگیری درمان دارویی و توجه به سلامت عمومی نظیر خواب کافی، تغذیه سالم و شرایط روحی خوب، کمک شایانی به بهبود سریع تر شما با فیزیوتراپی می کنند.

  1. میزان مهارت، تجربه و دانش فیزیوتراپیست

بدن انسان یک ساختار پیچیده است. در بیماری های مزمن، مشکلات همراه ایجاد شده ممکن است که منشا بیماری اصلی را مخفی سازد و ممکن است منجر به انحراف مسیر درمانی صحیح گردد. وجود یک تیم درمانی با تجربه و دانش در چنین مواقعی حیاتی است.

بهترین فاصله بین جلسات فیزیوتراپی

تواتر جلسات فیزیوتراپی بستگی به بیمار و مشکل خاص وی دارد. در برخی بیماران بستری در بیمارستان ممکن است که فیزیوتراپی تنفسی یا فیزیوتراپی اندام ها دو یا چند بار در روز ضروری باشد.

در مورد بیماران مراجعه کننده به مطب ممکن است برای یک بیمار نیاز باشد جلسات درمانی هر روز یعنی پشت سر هم باشند و برای یک بیمار دیگر یک روز درمیان و برای دیگری هفته ای یک یا دو بار انجام شود.

آیا جلسات فیزیوتراپی باید پشت سرهم باشد؟

هر چند که در برخی از بیمارهایی که درد یا التهاب شدید دارند ممکن است جلسات فیزیوتراپی پشت سر هم باشند،. در بیشتر مشکلات مزمن بهتر است که جلسات فیزیوتراپی یک روز درمیان باشند. با این روش بدن شما فرصت بیشتری برای بهبود دارد و عضلات شما با انجام ورزش های فیزیوتراپی در زمان طولانی تر، بهتر تقویت می شوند.

مدت زمان هر جلسه فیزیوتراپی

مدت زمان هر جلسه فیزیوتراپی بستگی به تعداد عضوهای درگیر و شدت آسیب دارد. به طور کلی زمان هر جلسه فیزیوتراپی معمولا بین ۳۰ تا ۷۵ دقیقه است. طولانی شدن زمان هر جلسه می تواند سبب خستگی و کلافه شدن بیمار گردد. بنابراین فیزیوتراپیست باید برنامه درمانی بیمار را طوری طرح ریزی و اولویت بندی کند که بتواند در زمان مقرر جلسه فیزیوتراپی او را به اتمام برساند.

مراقبت های بعد از فیزیوتراپی

به شرایط بیمار و شدت آسیب او بستگی دارد.

فیزیوتراپی برای کمک به ترمیم بافت آسیب دیده انجام می شود. در نتیجه نباید با اعمال فشار زیاد تاثیرات مثبت حاصل شده از درمان را از بین ببریم. این حقیقت مانند یک چاقوی دولبه است. مسایلی همانند اینکه تا چه میزان مجاز به انجام فعالیت هستیم و اینکه چه فعالیت هایی بی ضرر هستند و چه مراقبت هایی را باید انجام دهیم، فیزیوتراپیست هر جلسه به شما توضیحات لازم را خواهد داد.

در نظر داشته باشید که با پیشرفت جلسات درمانی معمولا شرایط بیمار و باید و نبایدهایی که لازم است بداند فرق می کند. به طور مثال بیمار مبتلا به کمردرد بهتر است که طی جلسات ابتدایی فیزیوتراپی کار و فعالیت شدید انجام ندهد و با کمتر شدن درد و ناراحتی اش آرم آرام با رعایت توصیه های فیزیوتراپیست و پزشک اش به روال سابق زندگی خود بازگردد.و برای همیشه از انجام وضعیت ها و حرکات آسیب زننده به کمرش خودداری کند.

بعد از فیزیوتراپی چه باید کرد؟

مراجعه به پزشک معالج یک اقدام مفید بعد از اتمام جلسات فیزیوتراپی است. پزشک بعد از معاینه و بررسی وضعیت جدید بیمار به میزان تاثیر فیزیوتراپی در بهبود او پی می برد و ممکن است با تجویز درمان های مناسب و مقتضی نظیر فیزیوتراپی یا دارو روند درمان بیمار را تکمیل کند.

 

بر چه اساسی تعداد جلسات فیزیوتراپی تعیین می شود؟

پرسش در مورد تعداد جلسات فیزیوتراپی سوال متداولی است که بسیاری از بیماران دارند. به همین منظورتصمیم به نوشتن این مقاله گرفتم.

بر اساس ارزیابی که فیزیوتراپیست در جلسه اول درمان برای بیمار انجام می دهد ، تعداد جلسات فیزیوتراپی تعیین می شوند. در برخی از موارد تنها چند توصیه و ورزش برای درمان موفقیت آمیز بیماری کافی است. دراین بیماران انجام تنها چند جلسه فیزیوتراپی کافی است.

در اغلب بیماران یک دوره ۸ تا ۱۰ جلسه ای فیزیوتراپی برای درمان لازم است. به منظور کسب بهبود حداکثری و نیز کاهش قابل توجه احتمال بازگشت بیماری یا آسیب مجدد ممکن است که پس از اتمام درمان ۱۰ جلسه ای فیزیوتراپی نیاز باشد که بیمار هفته ای یک یا دو بار فیزیوتراپی انجام دهد و یا پس از یک دوره فیزیوتراپی،  ۲ تا ۴ هفته بعد برای ارزیابی مجدد به فیزیوتراپیست مراجعه کند. در صورتیکه فیزیوتراپیست به آسیب وسیع بافتی و یا ابتلای بیمار به مشکل بیماری رماتیسمی مشکوک باشد، برای ارزیابی و درمان دقیق تر بیمار را به پزشک متخصص ارتوپدی یا روماتولوژیست ارجاع خواهد داد.

کلینیک فوق تخصصی سلامتی، درمانی و فیزیوتراپی ایرانیان ،  بهترین فیزیوتراپی در اصفهان


به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان    باشگاه بدنسازی ایرانیان    کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان    استخر آب درمانی ایرانیان    فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و … بخشی از خدماتی است که در کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان ارائه می گردد.

درباره ما مجموعه سلامت ایرانیان (فیزیوتراپی ایرانیان) – راههای ارتباطی

کلیه خطوط تلفن مجموعه سلامت ایرانیان (فیزیوتراپی ایرانیان) ۰۳۱۳۲۲۴۷۹۹۴ – ۰۳۱۳۲۲۴۷۹۹۵ – ۰۳۱۳۲۶۸۷۱۲۵ بصورت گویا