آب درمانی بهترین ورزش برای سالمندان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

آب درمانی

آب درمانی بهترین ورزش برای سالمندان

اگر تمرینات آبی را امتحان نکرده اید، یکی از بهترین تمرینات کم تاثیر را که می توانید انجام دهید را از دست داده اید! شنا و ایروبیک در آب راه ایده آلی برای بالا بردن ضربان قلب شماست و در عین حال بر روی مفاصل شما آسان است. شناور بودن آب کشش گرانش را کاهش می دهد و باعث می شود احساس سبکی و تعادل بیشتری داشته باشید و در عین حال ضربه به زانوهایتان را نیز کاهش می دهد. این همچنین باعث می شود که همان حرکاتی که انجام آنها در خشکی دشوار است در استخر آب درمانی راحت تر شود. تمرینات هوازی در آب برای سالمندانی که مشکلات تعادل، درد سیاتیک یا مشکلات مفاصل از جمله آرتریت دارند، گزینه بسیار خوبی است. با این حال، تمرینات استخر برای سالمندان فقط برای سالمندان نیست، این یک تمرین آبی است که هر کسی می تواند (و باید) انجام دهد!

تاثیر آب درمانی بر روند بهبودی سلامت روحی و جسمی افراد سالمند

فعالیت بدنی در سالمندان با ایفای نقش در پیشگیری از برخی سرطان ها و همچنین کاهش خطر بیماری قلبی، فشار خون بالا، پوکی استخوان، چاقی، دیابت نوع دوم، آرتروز و کلسترول غیرطبیعی مرتبط است. بزرگسالان بالغی که سطوح بالایی از استقامت، قدرت و انعطاف قلبی عروقی را حفظ می کنند نیز کمتر به مراقبت طولانی مدت وابسته هستند.

سبک زندگی بی‌تحرک زمینه‌ای برای ناتوانی، مرگ زودهنگام و کاهش کیفیت زندگی است. آموزش سالمندان به جنبه های مثبت از جمله فعالیت قلبی عروقی، قدرت عضلانی و انعطاف پذیری در زندگی آنها یک چالش برای متخصصان تناسب اندام سلامت است. آگاهی باید به این واقعیت هدایت شود که سن تقویمی واقعاً نشان دهنده کیفیت سلامت نیست. با استفاده از ورزش‌های آبی، سالمندان فعال‌تر، سالم‌تر و مستقل‌تر می‌شوند و در نتیجه مدت اقامت آنها در انواع زندگی مستقل و کمک‌ شده افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، افراد فعال بدنی سریعتر از افسردگی خفیف بهبود می یابند و فعالیت بدنی با سلامت روانی خوب با افزایش سن افراد ارتباط قوی دارد. افسردگی مربوط به سطوح پایین انتقال دهنده های عصبی است که به طور طبیعی از طریق ورزش تولید می شوند.

افزایش قدرت و تعادل در افراد مسن از طریق استفاده از ورزش در آب به افراد این امکان را می‌دهد تا با فعالیت‌های عادی زندگی روزانه خود را طولانی‌تر ادامه دهند. با حفظ این مهارت های مهم زندگی، افراد تمایل به داشتن دیدگاه ذهنی بهبود یافته دارند زیرا مستقل و فعال باقی می مانند و با حفظ استقلال و فعال ماندن، دید ذهنی بهتری به زندگی خواهند داشت.

تمرینات آب درمانی مناسب افراد

تمرینات آب درمانی مناسب افراد سالمند چگونه انجام میگیرد ؟

تمرینات در استخر آب درمانی برای سالمندان با ترکیب حرکات قلبی با شدت بالا با تمرینات پلایومتریک به سوزاندن کالری و افزایش قدرت در همان زمان کمک می کند. در کمتر از ۳۰ دقیقه، چربی‌ها را از بین می‌برید و عضله اضافه می‌کنید بدون اینکه نیازی به کلاه شنا و مهارت شنا کردن داشته باشید.

آب درمانی استفاده از آب گرم برای درمان بیماری های مختلف مانند آرتریت و مشکلات روماتیسمی است. معمولاً جلسات در استخرهای آب گرم و تحت نظارت فیزیوتراپیست انجام می شود که بیمار را از طریق یک سری حرکات آهسته کنترل شده و مراحل آرام سازی هدایت می کند.

این درمان با انجام در آب، به عضلات شما اجازه می دهد تا آرام شوند و در نتیجه درد مفاصل شما را کاهش می دهند. آب هم شناوری را برای تحمل وزن شما و هم مقاومتی را برای فشار دادن بازوها و پاها برای بهبود قدرت عضلانی ایجاد می کند.

مزایای متعدد آب درمانی برای سالمندان

دفعه بعد که از برنامه تمرینی زمینی یا پیاده روی خود خسته شدید و می خواهید یک چالش جدید و سرگرم کننده داشته باشید، مزایای تمرینات استخر را به خود یادآوری کنید:

تاثیر کم تحت کمترین فشار

این فقط سالمندان نیستند که از گزینه کم تاثیر تمرینات آبی بهره می برند. فرقی نمی کند از درد مفاصل رنج می برید، پس از مدتی استراحت دوباره به ورزش باز می گردید، یا می خواهید یک نوع ورزش با تاثیر کمتر برای جبران برخی از فعالیت های با تاثیر بالاتر مانند دویدن، تمرینات HIITو بدنسازی جایگزین کنید. تمرینات آب درمانی برای شما عالیست زیرا با اعمال فشار کمتر و به آهستگی اثرات مثبت خود را روی عضلات و مفاصل شما خواهد گذاشت بدون اینکه کمترین فشاری را بر روی بدن خود احساس کنید.

 افزایش قابل توجه مقاومت

با این حال، ضربه کم را با شدت کم اشتباه نگیرید. آب به عنوان مقاومت طبیعی برای هر حرکت شما عمل می کند. مقاومت در آب می تواند بین ۴ تا ۴۲ برابر بیشتر از روی خشکی باشد، که یک استخر یا بدنه آب را به یک ماشین تمرین وزنه طبیعی تبدیل می کند! اما برخلاف سایر ورزش ها ، تمرین در آب در برابر حرکت در هر جهت مقاومت ایجاد می کند.

سوزاندن مگا کالری

به دلیل مقاومت بیشتر در آب، شما در واقع سخت‌تر از آنچه در خشکی کار می‌کنید برای تکمیل همان حرکت تلاش می‌کنید، حتی اگر چنین احساسی نداشته باشید.سالمندانی که تمرینات استخری را انجام می‌دهند، می‌توانند به طور موثر کالری بیشتری نسبت به ورزش زمینی هنگام انجام همان حرکات (مثلاً پیاده‌روی) بسوزانند و در عین حال به کمترین میزان ممکن خسته خواهند شد. علاوه بر این، تمرینات در آب، حرکات قدرتی را با کاردیو ترکیب می‌کند، و همه ما می‌دانیم که وقتی تمرین شما ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی باشد، در کاهش وزن موثرتر است.

 بهبود استقامت قلبی عروقی

نه تنها با تمرینات آب عضلات را تقویت می کنید، بلکه استقامت قلبی خود را نیز افزایش می دهید. وقتی در آب خنک تری هستید، خون شما سریعتر در بدن شما حرکت می کند تا شما را گرم کند. هنگامی که آن را با ورزش هوازی همراه می کنید، استقامت قلبی عروقی را بهبود می بخشید، دلیل دیگری است که چرا ایروبیک در آب برای سالمندان بسیار عالی است!

 افزایش انعطاف پذیری

نحوه حرکت بدن شما در آب وقتی با مقاومتی که ایجاد می کند همراه باشد، به طور طبیعی ماهیچه های شما را کشیده می کند. چه به طور طبیعی انعطاف پذیر نباشید و چه به دلیل آسیب اخیر، آرتروز یا سایر شرایط دامنه حرکتی محدودی دارید، تمرینات در آب می تواند به افزایش انعطاف پذیری شما در طول زمان کمک کند.

کاهش تنش عضلانی

هنگامی که در آب غوطه ور شوید، بی وزنی بدن خود را احساس خواهید کرد زیرا درد عضلات را تسکین می دهد و تنش را کاهش می دهد. اعتقاد بر این است که درمان آب درمانی به شما اجازه می دهد تا اندورفین را آزاد کنید که سپس به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می کند. اگر روز سختی را پشت سر گذاشته‌اید، می‌توانید از یک فیزیوتراپیست  بخواهید که در طول درمان شما را راهنمایی کند.

بازسازی ماهیچه های پیر یا آسیب دیده

هنگامی که بدن شما در آب گرم یا داغ غوطه ور می شود، دمای بدن شما افزایش می یابد و جریان خون در بدن شما به گردش در می آید. هنگامی که گردش خون بهبود یابد، بافت های آسیب دیده را بهبود می بخشد و ماهیچه های آسیب دیده را جوان می کند. افراد با افزایش سن ضعیف‌تر می‌شوند، به همین دلیل است که رفتن به درمان آب درمانی  یکی از راه‌های بازتوانی عضلات پیر است.

بهبود سیستم ایمنی بدن

آب گرم جریان خون را افزایش می دهد و به گلبول های سفید اجازه می دهد تا در سراسر بدن شما گردش کنند. همچنین به مایع سیستم ایمنی به نام لنف کمک می کند تا در قسمت های مختلف بدن شما حرکت کند. این نوع مایع مسئول دفع مواد زائد و سموم در بدن شما است و به بدن شما کمک می کند تا با بیماری های مختلفی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا مبارزه کند.

سم زدایی

آب درمانی همچنین برای دفع سموم از بدن شما شناخته شده است. استفاده از آب گرم یا گرم و ترکیب آن با ورزش های خاص به این امر کمک می کند.

کاهش استرس و اضطراب

اعتقاد بر این است که تمرینات آب درمانی به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند زیرا به کاهش فشار خون کمک می کند. علاوه بر آن، افراد مسن قطعا از شیرجه زدن در آب گرم کم عمق استخر لذت خواهند برد. جلسات گروهی آب درمانی یک راه عالی برای معاشرت و سرگرمی و در عین حال بهبود سلامت عمومی شما است.

کاهش فشار و خشکی مفاصل

ورزش و درمان در آب گرم بسیار کمتر از روی خشکی درد دارد. آب تمرینات با فشار کم و تحمل وزن کم را فراهم می کند که به مایع سینوویال اجازه می دهد مواد مغذی را به سطوح مفصلی بیاورد و خطر آسیب دیدگی یا فشار بی مورد روی مفاصل را به حداقل می رساند. نیروهای ضربه‌گیر پا را کاهش می‌دهد که اغلب عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و استخوان‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد و بار روی بدن را کاهش می‌دهد.

 

آب درمانی

مکانیسم عمل تمرینات آب درمانی بر بدن

به گفته درمانگران حرفه ای ورزش در آب دردهای مختلف را تسکین می دهد.

با اعمال گرما و فشار به بدن سیستم ایمنی را تحریک می کنند. بسیاری از افراد از گرما برای تسکین دردهای عضلانی و مفاصل استفاده می کنند.

شناوری در آب گرم

استخر آب درمانی تا دمای ۳۴ درجه گرم می شود تا گردش خون افزایش یابد، سفتی عضلات و انعطاف پذیری مفاصل بهبود یابد.هنگامی که یک فرد مسن در آب غوطه ور می شود، به دلیل اثر هیدرواستاتیک، احساسی شبیه به ماساژ را تجربه می کند.

شناوری به کاهش وزن توده بدن بیماران کمک می کند، استرس مفاصل را کاهش می دهد و برای بیمارانی که از آرتروز یا جراحی تعویض مفصل رنج می برند آسان تر و کمتر دردناک تر می کند. سطح آب ممکن است برای ایجاد محیط ایده آل برای بیماران از ۹۰٪ تا ۱۰٪ کاهش وزن تنظیم شود.

فشار هیدرواستاتیکی

به غیر از شناوری، آب فشار هیدرواستاتیکی را ارائه می دهد که التهاب مفاصل را کاهش می دهد، گردش خون را افزایش می دهد و موقعیت مفصل را بهبود می بخشد.آب گرم همچنین هوشیاری بدن، تعادل و ثبات تنه را تحریک می کند. بیماران آرامش عضلانی و گشاد شدن عروق را تجربه می کنند که منجر به افزایش جریان خون و بهبود زودتر می شود.

ویسکوزیته

ویسکوزیته یک محیط آبی منبع عالی مقاومت برای تقویت است. بیماران می توانند تحرک، قدرت و عملکرد را به سرعت در طول فرآیند بهبود بهبود بخشند. محیط آبی همچنین بازخورد حسی را فراهم می کند، عروق را باز می کند و جریان خون را افزایش می دهد.

قدرت شفابخش محیط‌های آب گرم می‌تواند ابعاد مختلف رفاه را برای سالمندان افزایش دهد. این تمرینات می تواند به افراد مسن کمک کند تا استقلال خود را حفظ کنند و یا دوباره به دست آورند و به این ترتیب افراد می توانند فعال باشند و مسئولیت سلامت و تندرستی خود را بر عهده بگیرند.

تجهیزات ایروبیک در آب

وقتی صحبت از تمرینات آبی می شود، استفاده از تجهیزات ایروبیک در آب می تواند مفید باشد مانند:

باند مقاومت

نوار مقاومتی یک وسیله عالی برای ایروبیک در آب است. در حالی که آب به عنوان مقاومت طبیعی عمل می کند، یک نوار مقاومتی می تواند تقویت بیشتری ایجاد کند.

وزنه های آبی

شما می توانید از آنها درست همانطور که از دمبل در یک تمرین قدرتی معمولی استفاده می کنید استفاده کنید. برای انجام برخی تمرینات قدرتی، عضلات دوسر بازو، شانه استفاده میشود .

تایمر ضد آب

اگر از استخر به طور منظم استفاده می کنید،تایمر ضد آب می تواند یکی دیگر از تجهیزات عالی برای ایروبیک در آب باشد.

تاثیر مثبت آب درمانی بر بیماری پوکی استخوان در سالمندان

تراکم استخوان را می توان با استفاده از ورزش در آب به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. بسیاری از بیماران پوکی استخوان از ورزش کردن اجتناب می کنند زیرا می ترسند به خود آسیب برسانند.

تحقیقات ثابت کرده است که ورزش در آب انتخاب مناسبی برای زنان مسن مبتلا به پوکی استخوان است که در ورزش کردن در خشکی مشکل دارند.

 ورزش در آب باعث بهبود یا حفظ سلامت استخوان زنان یائسه می شود.

برخی از تمرینات آبی برای کمک به افزایش اعتماد به نفس بیماران مبتلا به پوکی استخوان عبارتند از:

  • تسلط بر راه رفتن با وضعیت بدنی خوب در محیط های آبی
  • راه رفتن مکانیکی صحیح روی تردمیل زیر آب با سرعت های بالاتر
  • توقف و شروع حرکت در محیط آبی
  • تغییر الگوی راه رفتن با سرعت و مقاومت

سالمندانی که سفتی و درد مفاصل را نیز تجربه می کنند، می توانند در یک محیط آبی، از انجام تمرینات بدون درد لذت ببرند.

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان    باشگاه بدنسازی ایرانیان    کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان    استخر آب درمانی ایرانیان    فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ).

اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن.

فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه

فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و …

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]