مگنت تراپی زانو

زانو یکی از عضوهای بااهمیت و باارزش بدن است.تا زمانیکه دچار زانو درد نشوید به اهمیت آن پی نخواهید برد.درد احساسی است که به علت تحریک شدن پایانه‌های عصبی کوچک که گیرنده‌های درد نام دارند به وجود می‌‌آید.گیرنده های بدن در در مواردی که یک اختلال از قبیل آسیب دیدگی، عفونت، التهاب یا سایر بیماری‌ها به وجود می‌‌آید به بدن هشدار خواهند داد.از آن جایی که رشته‌های عصبی در هنگام گذر از سراسر بدن به هم متصل می‌‌شوند همیشه منبع بروز درد مشخص نیست. هر نوع دردی که شدید و مداوم یا بازگشت کننده باشد یا با سایر علائم نشانه‌ها همراه شود باید توسط پزشک بررسی گردد.برای آشنایی بیشتر با مگنت تراپی با فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی اصفهان همراه باشید.

زانو درد در برخی مواقع به حدی شدید می شود که فرد دیگر قادر به راه رفتن نیست و نمی تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد.مگنت تراپی یک روش مناسب است که بیش از ۵۰ سال در سراسر جهان از آن استفاده می شود.به فرایند استفاده از مگنت و میدان الکترومغناطیسی برای تحریک فرایند ترمیم بدن مگنت تراپی گفته می شود.
این روش در حال حاضر در علم پزشکی کاربرد بسیار زیادی دارد.از فواید مگنت تراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• تحریک گردش خون
• کاهش درد های مختلف از قبیل زانو درد
• تسریع فرایند بهبود بافت های آسیب دیده
پس از آن که علت بروز درد مشخص شد و پزشک شما یک فرآیند درمانی مناسب را شروع کرد می توانید از مگنت تراپی استفاده کنید.عواملی از قبیل عفونت مانعی برای انجام مگنت تراپی نیستند بنابراین در صورتی که قصد انجام آن را دارید بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

دلایل زانو درد

از دلایل زانو درد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب دیدگی زانو :شایع ترین علت زانو درد آسیب دیدگی زانو است.
 • پارگی رباط صلیبی:شایع ترین علت زانو درد پارگی رباط صلیبی است.این رباط استخوان فمور یا همان استخوان ران را به استخوان تیبیا یا ساق متصل می‌کند.این رباط به حدی قوی است که از حرکت دادن بیش از حد استخوان‌ها و خارج از دامنه معمولی خود جلوگیری می‌کند.
 • پارگی مینیسک زانو:مینیسک شبیه ضربه گیر عمل می کند و بین استخوان ران و ساق پا متصل می شود.مینیسک زانو نیز ممکن است همانند رباط صلیبی دچار پارگی شود.
 • بورسیت:زانو هم چنین دارای بالشتک کوچکی است که بورس نام دارد.این بالشتک از فضای بین تاندون و استخوان محافظت می کند.چنان چه بورس به علت آسیب دیدگی دچار التهاب شود به این وضعیت بورسیت گفته می شود.بورسیت می تواند باعث بروز زانو درد شود.
 • تاندونیت:تاندون اصلی زانو که به آن تاندون کشکک گفته می شود باعث بروز زانو درد و التهاب می شود.تاندونیت یک آسیب دیدگی شایع است که باعث بروز زانو درد می شود.
 • شکستگی یک یا چند عدد از استخوان های زانو

عوارض زانو درد

زانو درد و شکستگی استخوان پا باعث تغییر در نحوه راه رفتن شما می شود.هنگامی که پای شما بشکند یا آسیب ببیند برای جلوگیری از بروز درد شما وزن بدون خود را به طرف دیگر منتقل می کنید تا به پای آسیب دیده تان فشار وارد نشود.این مسئله باعث بروز مشکل و در بلندمدت باعث آسیب دیدگی مفصل زانو،آرتروز،التهاب و تخریب مفصل می شود.

آرتروز یک نوع بیماری خود ایمنی است.در این اختلال سلول های محافظ بدن و مولکول ها به خود بدن حمله می کنند.آرتروز به انواع زیر تقسیم می شود:

 • تحلیل رفتگی مفصل(استئوآرتریت)
 • آرتریت عفونی
 • آرتریت روماتوئید

پس از این که علت زانو درد مشخص شد پزشک متناسب با شرایط بیمار مناسب ترین روش را ارائه می کند.یکی از بهترین و مؤثرترین روش های درمان زانو درد مگنت تراپی است.طول درمان و تعداد جلسات مگنت تراپی قبل از شروع برای بیمار شرح داده می شود.

انواع مگنت تراپی

مگنت تراپی یک پدیده طبیعی است که در آن برخی مواد خاص می توانند به جذب یکدیگر بپردازند.اتم ها از هسته‌هایی با بار مثبت و بار منفی و الکترون ساخته شده‌اند.الکترون های در حال حرکت به ایجاد یک جریان الکتریکی خفیف می‌پردازند که یک میدان مغناطیسی را به وجود می آورد.چنان چه الکترون ها به صورت جفت وجود داشته باشند این چرخش در جهت های مختلف و میدان مغناطیسی باعث می شود آن ها دیر یکدیگر را خنثی کنند.در صورتی که یک یا چند الکترون جفت خود را از دست بدهند چرخش آنها متوقف می‌‌شود و این امر باعث تولید یک میدان مغناطیسی خواهد شد.اتم‌های آهن دارای الکترون جفت نشده در حال حرکت در اطراف هسته مرکزی هستند و می‌توانند یک میدان مغناطیسی قوی را به وجود بیاورند.

مگنت نادر زمین

این مگنت از مواد متالیک گروه نادر زمین ساخته شده است.این مگنت در مقایسه با مگنت فلز یا آهن قوی تر و سبک تر است و سایز آن کوچک است.مگنت تراپی نادر زمین معمولا شامل یک آلیاژ است که حاوی آهن، نئودیمیوم کربن می باشد.شما می توانید این آلیاژ را با استفاده از یک چسب به بدن خود متصل کنید یا مثل جواهرات و طلا به بدن خود آویزان کنید.استفاده از مگنت نادر زمین در مقایسه با مگنت های قدیمی و سنگین آهنی که به کمربند لباس متصل می‌شدند راحت ‌تر است.

میدان الکترومغناطیسی مورد استفاده در مگنت تراپی استاتیک با استفاده از یک یا چند مگنت به وجود می آید.این مگنت در مواردی که باید در منزل استفاده شود هم به صورت دستبند هم به صورت گردنبند وجود دارد.از مگنت استاتیک به چند شیوه می توان برای درمان نقاط دردناک استفاده کرد.می توان آن را درون کفش قرار داد،دور مفصل پیچید یا به صورت دستکش استفاده کرد.این نوع مگنت ۸۵% در کاهش درد موفق بوده است که معمولا قوی تر از داروهای مسکن است و عوارض جانبی کمی دارد.فرایند بهبود در مگنت تراپی استاتیک به سرعت سپری می شود و معمولا ۳۰ دقیقه پس از شروع درمان درد عضله از بین خواهد رفت.

میدان های الکترومغناطیسی پالسی(مگنت تراپی پالسی)

میدان های الکترومغناطیسی پالسی تحت عنوان تحریک میدان مفناطیسی کوچک توصیف می شوند که با استفاده از یک ژنراتور به تولید میدان مغناطیسی می پردازند.این میدان قابلیت بالایی برای بهبود شکستگی های استخوان دارد.این روش در تحریک فرآیند تولید استخوان ۸۷% موفق بوده است.از فواید مگنت تراپی پالسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش درد و التهاب و تورم ناشی از جراحی ارتوپدی بر روی مفاصل مهم بدن از قبیل پارگی روتاتور کاف شانه
 • تسریع فرآیند بهبود پس از جراحی تعویض مفصل لگن یا جراحی تعویض مفصل زانو
 • بهبود درد مفصل و سفتی آن و تحریک فرایند ترمیم غضروف در افرادی که دچار استئوآرتریت هستند.
 • ارتقاء فرآیند بازسازی استخوان برای درمان آرتروز زانو

چگونگی کاهش درد با مگنت تراپی

مکانیسم اثر مگنت تراپی در کاهش درد هنوز به طور کامل شناخته نشده است.تحقیقات جدید نشان داده است که برخی مکانیسم ها در فرایند ترمیم و جوان سازی بافت های آسیب دیده نقش دارند.

مگنت تراپی زانو

از تأثیرات استفاده از مگنت تراپی با فرکانس پایین وشدت کم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحریک فرایند انتقال سلول‌ها
 • تمایز گذاری و تکثیر سلول‌های تحریک کننده ، فاکتورهای رشد، نیتریک اسید
 • گشاد شدن عروق خونی
 • تعدیل سیتوکین برای کاهش التهاب

هریک از سلول های بدن به تولید میدان الکترومغناطیسی می‌‌پردازند.این میدان درون سلول و اطراف آن حرکت می کند.میدان مغناطیسی ایجاد شده در اطراف غشای سلولی برای موارد زیر ضروری است:

 • ادامه زندگی
 • بهبود عملکرد سلول
 • انتقال پیام های مغز و اعصاب
 • انقباض عضلات
 • بهبود ضربان قلب

انجام مگنت تراپی با مکانیزم های زیرهمراه است:

انجام مگنت تراپی باعث افزایش گردش خون و مایعات می شود

با انجام مگنت تراپی مویرگ های کوچک بدن باز می شود تا میزان خون رسانی به یک ناحیه افزایش یابد و خون بیشتری به آن ناحیه فرستاده شود.این خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی بیشتری است ومواد زائد از قبیل اسید لاکتیک را از سلول خارج می کند.

مگنت تراپی باعث پدیدار شدن گیرنده های درد می شود

میدان مغناطیسی تولید شده توسط مگنت تراپی از پوست عبور می کند و وارد بافت های زیرین می شود.این میدان مغناطیسی می تواند تا عمق ۲۰ میلیمتری در بدن نفوذ کند.مقدار دقیق نفوذ به قدرت مگنت بستگی دارد.مگنت تراپی باعث پایدار کردن گیرنده های درد می شود تا منجر به کاهش فعال سازی آن ها و ایجاد تاثیرات تسکین دهنده شود. دستگاه‌های تولید کننده میدان الکترومغناطیسی بر روی فرایند تولید مواد شیمیایی مختلف که در بروز درد نقش دارند تاثیر می‌گذارند.تحقیقات نشان داده است که شواهد مدارک موجود در ارتباط با تاثیر گذاری مگنت تراپی برای تسکین درد و التهاب قابل توجه است.

مگنت تراپی مانند طب سوزنی عمل می کند

شرق براین تصور است که انرژی زندگی در سراسر بدن جربان دارد و از طریق کانال های مختلف وارد بدن می شود.گاهی اوقات نقاط ورود انرژی به بدن مسدود می شوند بنابراین انرژی نمی تواند در سراسر بدن حرکت کند.نقاط ورود انرژی به درون بدن همیشه به جریان الکتریکی مقاومت کم تری نشان می دهد.با استفاده از مگنت تراپی در این نقاط می توان تأثیرات مشابه طب سوزنی را به وجود آورد.اصلاح جریان الکتریکی مغناطیسی باعث کاهش التهاب اعصاب و درد می شود که در بروز اسپاسم عضلات نقش دارد.

مگنت تراپی باعث تحریک فرآیند بازسازی سلول‌ها می‌شود

مگنت تراپی با کاهش ترکیبات شیمیایی التهاب آور سلامت بدن را بهبود می دهد.به طور مثال استفاده از میدان الکترومغناطیسی پالسی در سلول های تولید کننده استخوان و غضروف تولید فاکتور های رشد را تحریک می کند و سلول می تواند برای ترمیم بافت های آسیب دیده به تولید ترکیبات ضروری بپردازد.تحقیقات نشان داده است استفاده از مگنت تراپی برای افراد مبتلا به استئوآرتریت اثر بخش است.

مگنت تراپی باعث افزایش تولید اندروفین می‌شود

مگنت تراپی باعث تحریک فرآیند تولید اندورفین می شود.این فرایند در کاهش درد نقش زیادی دارد و با افزایش سطح اضافی در خون ازشدت درد و تعداد دفعات بروز آن کم می کند.مگنت تراپی با افزایش سطح اندروفین باعث می شود افرادی که دچار درد فانتوم هستند اثر تسکین دهندگی درد در آن ها کمتر شود.

مگنت تراپی می‌‌تواند باعث تنظیم واکنش آنزیم‌ها شود

تمامی واکنش های متابولیک بدن توسط آنزیم ها تنظیم می شوند.اگر آنزیم های گیاهی را به مدت ۲۵ ساعت در معرض میدان مغناطیسی بگذارید فعالیت آن ها افزایش می یابد.میدان مغناطیسی می تواند تأثیرات مشابهی بر روی آنزیم های انسانی داشته باشد و سرعت بروز برخی واکنش ها را بیشتر کند.این فرایند باعث تسریع فرایند بهبود می شود و از میزان انتقال کم می کند. میدان مغناطیسی می‌تواند از میزان فعالیت آنزیم التهابی کم کند که این آنزیم توسط داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن هدف قرار داده می شود.قبل از انجام اسکن ام آر آی یا عکس برداری توسط اشعه ایکس حتماگردن بند،دست بند یا سایر وسایل مغناطیسی را از بدن خود جدا کنید.

مگنت تراپی باعث تنظیم فعالیت لنفوسیت‌های T می‌شود

لنفوسیت های Tنقش مهمی در واکنش التهابی دارند.این لنفوسیت ها در هر قسمتی از بدن که به علت التهاب یک میدان مغناطیسی نامناسب ایجاد کرده باشد تجمع پیدا می کنند.سلول های لنفوسیت برای پیداکردن عفونت از یون های بار مثبت کلسیم استفاده می کنندتا آن ها را به مگنت های کوچک تبدیل کنند.این امر باعث می شود آن ها به سمت میدان مغناطیسی اطراف سلول های آسیب دیده،اعصاب آسیب دیده و فشار ایجاد شده جذب شوند.
به محض آن که این سلول‌ها به محل بروز التهاب می‌رسند به آزاد سازی سیگنال‌های هشدار دهنده شیمیایی قوی خواهند پرداخت تا سایر سلول‌ها در این ناحیه جمع شوند. حتی قرارگرفتن در معرض میدان مغناطیسی به مدت کوتاه باعث تغییر رفتار لنفوسیت‌ها می‌شود و باعث می‌شود التهاب با سرعت بیشتری از بین برود.

دیگر موارد کاربرد مگنت تراپی:

مگنت تراپی یک روش ایمن و بدون عوارض جانبی است. بدن انسان هوشمندانه عمل می کند و با قرار گرفتن در این میدانها با تنظیم میدان مغناطیسی سلول و به تعادل رسیدن آن، تغییر خود را متوقف می کند.از مگنت تراپی می توان برای موارد زیر استفاده کرد:
• کاهش دردهای اسکلتی،عضلانی و مفصلی
• آرتروز
• درمان کمر درد
• پوکی استخوان
• عفونت
• ترمیم زخم و ضایعات پوستی
• درد ناحیه دنبالچه
• فیبرومیالژیا
• سردرد
• بی خوابی
• ترمیم استخوان شکسته
• دردهای قاعدگی
• ام اس و نوروپاتی دیابتی
• درمان بیماری های تنفسی
• بهبود عملکرد سیستم ایمنی
موارد منع کاربرد مگنت تراپی
• بیمارهایی که از ضربان سازهای قلب،پمپ انسولین،ایمپلنت حلزون گوش استفاده می کنند.
• خانم های باردار
• وجود پروتز یا فیکساتور از جنس موادی نظیر آهن، نیکل و کبالت در بدن
• افرادی که مشکلات غددی دارند
• افرادی که خون ریزی های وسیع دارند
• افرادی که عفونت های شدید دارند.
• اشخاصی که تب دارند.
• کودکان زیر ۲ سال
• افرادی که پرکاری تیروئید دارند.
• افرادی که مشکلات بدخیمی سلول های خونی دارند.
• بیماران سل و صرع
• اشخاصی که بعد از مگنت تراپی دچار حالت تهوع،سرگیجه می شوند یا احساس درد دارند.

مگنت تراپی و فیزیوتراپی

به دلیل تأثیر مگنت تراپی روی عضلات و استخوان ها و اثر بخشی آن در کاهش درد های عضلانی مگنت تراپی را می توان زیرمجموعه ای ازفیزیوتراپی دانست.مگنت تراپی برای درمان بیماری هایی مانند آرتروز بسیار تأثیر گذار است.ادغام حرکات فیزیوتراپی و مگنت تراپی تأثیر بسیار بالایی در روند درمان دارد.

فیزیوتراپی در اصفهان