ماساژ و روش های ماساژ درمانی در فیزیوتراپی ایرانیان

ماساژ و روش های ماساژ درمانی در فیزیوتراپی ایرانیان

احساس دردهای اسکلتی و عضلانی در قسمت های مختلف بدن به دلایل زیادی می تواند بروز کند. ممکن است با ایجاد درد در هر قسمت از بدن مصرف قرص ها و پمادهای مسکن به عنوان اولین گزینه درمانی به ذهن برسد. این در حالی است که مصرف این گونه داروها تنها می تواند درد را به صورت مقطعی بر طرف نماید؛ بنابراین، طبیعی است که مدتی بعد مجددا درد بروز کند. اگر می خواهید وضعیت بهتری داشته باشید، بهتر است یک راه درمانی مناسب تر با دوام بالاتری را دنبال کنید. پیشنهاد ما استفاده از انواع روش های ماساژ درمانی است.

ماساژ درمانی یکی از جدیدترین و اثربخش ترین تکنیک های بهبود دردهای اسکلتی و عضلانی است. این نوع درمان با روش های مختلفی انجام می گیرد. هر روش مزایای خاص خود را دارد و برای نارسایی های خاصی در بدن مناسب تر است. ماساژ سوئدی، ماساژ ورزشی، ماساژ نقطه ماشه ای و ماساژ عمیق بافتی از جمله روش های درمان با ماساژ هستند. انجام ماساژ درمانی باعث افزایش گردش خون در بافت های آسیب دیده می شود و بنابراین، درد را کاهش می دهد.

ماساژ درمانی باید توسط افراد آموزش دیده و با مهارت های بالا انجام گیرد. در غیر این صورت می تواند تاثیرات عکس داشته باشد. در حال حاضر، کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان اصفهان از بهترین مراجع ماساژ درمانی به حساب می آید. این مرکز با استفاده از انواع روش های ماساژ درمانی به همراه آب درمانی و فیزیوتراپی، بهترین برنامه های درمانی را برای بیماران در نظر می گیرد.

روش های ماساژ درمانی و درمان تخصصی با ماساژ در فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

ماساژ درمانی یا درمان با ماساژ چیست؟

استرس و تنش های ذهنی و عضلانی از مشکلات رایج این روزهای مردم به حساب می آیند. بسیاری از دردهای اسکلتی و عضلانی از همین استرس ها ناشی می شوند. یافتن یک راه مناسب برای بهبود همزمان شرایط روحی و جسمی می تواند به افزایش کیفیت زندگی افراد کمک شایانی نماید. استفاده از روش های ماساژ درمانی بدن یکی از موثرترین راه ها برای این منظور است.

ماساژ درمانی یک ابزار درمانی برای تسکین درد، کاهش تنش های عضلانی و بهبود آرامش روحی و جسمی است. ماساژ درمانی عبارت است از استفاده از فشارها، تحریکات و تکنیک هایی که برای دستکاری عضلات و بافت های نرم بدن به کار گرفته می شوند. این گونه تعاملات با بدن منجر به کاهش فشار وارد بر سیستم عصبی خواهد شد. همچنین، تحریک گردش خون در بافت های مختلف از طریق درمان با ماساژ، به کاهش درد و گرفتگی های عضلانی کمک خواهد کرد.

در بسیاری از موارد، ماساژ درمانی به همراه فیزیوتراپی به عنوان مراقبت های بعد از عمل های جراحی به بیمار توصیه می شود. لازم است بدانید که یک برنامه ماساژ درمانی زمانی می تواند بهترین نتیجه را داشته باشد که توسط یک فرد ماهر و آموزش دیده انجام گیرد.

انواع روش های ماساژ درمانی کدام اند؟

ماساژ درمانی بدن با روش های مختلفی انجام می گیرد. هر یک از این روش ها مهارت های خاص خود را نیاز دارند تا بهترین اثربخشی را داشته باشند. در ادامه به برخی از انواع روش های ماساژ درمانی اشاره خواهیم کرد.

روش ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یکی از قدیمی ترین روش های درمان با ماساژ است که در کاهش استرس و تنش وارد بر اعضای بدن بسیار موثر است. ماساژ سوئدی برای کل اندام بدن قابل انجام بوده و شامل لمس ملایم عضلات بدن می شود. تاثیر مستقیم ماساژ سوئدی بر اعضای بدن، باعث ایجاد یک حالت استراحت و آرامش می شود. زیرا با انجام حرکات ملایم، فشار وارد بر سیستم عصبی به تدریج کاهش خواهد یافت. ماساژ درمانی به روش ماساژ سوئدی برای افرادی که به تازگی به ماساژ درمانی روی آورده اند گزینه مناسبی است.

ماساژ درمانی با روش ماساژ عمیق بافتی

هر گاه در اثر استفاده زیاد از یک عضله، بافت آن دچار سفتی و گرفتگی شدید شود، روش ماساژ عمیق بافتی یک روش درمانی بسیار مناسب خواهد بود. در برخی شرایط از جمله نشستن بیش از حد، رانندگی طولانی مدت و یا قوز کردن روی لپتاپ نیز می توان از ماساژ درمانی عمیق بافت ها استفاده نمود.

تاثیر ماساژ عمیق بافتی باعث می شود تا تحریک ها و فشارها به عمق بافت ها و تاندون ها نفوذ کرده و منجر به رفع گرفتگی ها شوند. این کار در نهایت سفتی عضلانی عمومی را رفع کرده و دردهای آزاردهنده را کاهش می دهد.

ماساژ درمانی ورزشی

آنچه به عنوان ماساژ درمانی به کمک ماساژ ورزشی شناخته می شود، در اصل با روش ماساژ عمیق بافتی مشابهت زیادی دارد. با این تفاوت که ماساژ ورزشی به رفع درگیری های عضلانی ناشی از حرکات ورزشی کمک خواهد کرد. به طور کلی، یک ورزشکار یا رقصنده از اندام خود به گونه ای متفاوت با حرکات طبیعی بدن استفاده می کند. همین مساله باعث می شود تا درگیری بین عضلات بدن بیشتر شود. ماساژ ورزشی این گونه درگیری ها را رفع کرده و عملکرد آن ها را بهبود می بخشد. یک ماساژور حرفه ای در یک مکان مجهز مانند کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان اصفهان می تواند به این گونه افراد کمک نماید. در بسیاری از موارد، ماساژ درمانی به همراه آب درمانی قادر است تا اثربخشی درمان را چندین برابر کند.

ماساژ درمانی به روش نقطه ماشه ای

نقطه ماشه ای عبارت است از ایجاد یک نقطه یا گرفتگی سفت و بسیار کوچکی که در یک ناحیه از بدن ایجاد می شود. نقطه ماشه ای عمدتا در گردن، نواحی پشت و کمر به وجود می آید. در چنین شرایطی بهترین کار برای رفع فشار در این نقطه و بهبود درد حاصل از اسپاسم، ماساژ مستقیم آن است. این روش از ماساژ را ماساژ نقطه ماشه ای می نامند. طی این روش، ماساژ درمانگر، عمده فشار و تمرکز را بر روی گرفتگی نقطه ای ایجاد شده وارد می آورد.

افزایش جریان خون در نواحی دچار گرفتگی، منجر به آزاد شدن عضلات می گردد. همچنین، درد ناشی از این گونه اسپاسم های آزاردهنده را می توان با ماساژ درمانی نقطه ماشه ای بر طرف نمود.

ماساژ درمانی با روش آزادسازی میوفاشیال

به شبکه بافت های همبندی که در زیر پوست قرار گرفته اند، فاسیا گفته می شود. این بافت های همبند برای راحتی حرکت بدن و کنترل ماهیچه ها، فعالیت های پیچیده ای انجام می دهند. گاهی ممکن است آزاد سازی میوفاشیال با مشکل مواجه شود. در نتیجه یک درمانگر ماساژ درمانی با اعمال فشارهای پی در پی و اصولی و یا ایجاد کشش در بافت های همبند، به آزادسازی آن ها کمک می کند.

کشش های ماساژ آزادسازی میوفاشیال به صورت کاملا عمیق انجام می گیرد و به تکنیک های خاصی نیاز دارد. در مواردی که گرفتگی در گردن، کمر، شانه ها و قسمت بالای کمر ایجاد شده است، ماساژ درمانی با روش آزادسازی میوفاشیال بسیار موثر خواهد بود.

ماساژ درمانی با روش ماساژ لنفاوی

مایع لنف یکی از حیاتی ترین مواد برای بدن محسوب می شود. مایع لنف وظیفه کنترل سطح مایعات بدن را بر عهده دارد و در نهایت مواد زائد بدن را جمع آوری می کند. گاهی عملکرد سیستم لنفاوی با اختلال مواجه می شود. در نتیجه مایع لنف در قسمت هایی مانند بازو و پاها جمع شده و باعث ایجاد تورم و فشار می گردد. ماساژ لنفاوی برای رفع این گونه تورم ها و فشارها مناسب است.

ماساژ لنفاوی از تخصصی ترین روش های ماساژ درمانی است که باید با حرکات ملایم و نرم انجام گیرد. البته این روش از ماساژ درمانی برای رفع هر گونه التهابی در بدن از جمله آرتریت مناسب است. برای موارد دیگری نظیر بیمارانی که عمل برداشتن سینه را انجام داده اند، ماساژ درمانی به بهبود جریان لنف کمک خواهد کرد.

ماساژ درمانی در دوران بارداری

دردهای عضلانی و گرفتگی های اندامی در مادران باردار از مشکلات رایج در دوران بارداری به حساب می آیند. مسلما انجام حرکات ورزشی در این دوران می تواند خطراتی را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. در چنین شرایطی کمک گرفتن از یک فیزیوتراپیست یا ماساژ درمانگر می تواند کمک کننده باشد.

انجام ماساژ در دوران بارداری به رفع گرفتگی های این دوران کمک کرده و منجر به نشاط مادر و کودک خواهد شد. از سوی دیگر انجام ماساژ مخصوصا در ناحیه باسن و ران ها باعث کاهش تورم در ناحیه پاها شده و راه رفتن را راحت تر می سازد.

گاهی انجام ماساژ درمانی یا فیزیوتراپی برای مادران دشوار است. در چنین شرایطی انجام این درمان ها به همراه آب درمانی تاثیر بسیار بیشتری بر بهبود وضعیت مادر خواهد داشت.

ماساژ درمانی چه تاثیراتی بر بدن دارد؟

ماساژ درمانی تقریبا برای همه افراد و در همه سنین مناسب است. اما تاثیر مثبت این نوع

درمان برای برخی از افراد ملموس تر است. از جمله افرادی که می توانند از فواید درمان

با ماساژ استفاده کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افراد مبتلا به بیماری های قلب و عروق
  • افراد مبتلا به بیماری های معده
  • افراد مبتلا به فیبرومیالژیا
  • بیماران مبتلا به انواع سرطان

برای شروع جلسات ماساژ درمانی بهتر است تمامی شرایط جسمی خود را برای شخص

ماساژ دهنده توضیح دهید. در ادامه به برخی از اثرات مفید درمان با ماساژ اشاره خواهیم کرد.

فواید ماساژ درمانی ؛ کاهش استرس و تنش های روحی و جسمی

ماساژ درمانی می تواند گردش خون را در بدن بهبود ببخشد. در نتیجه طبیعی است که اکسیژن

رسانی به سلول ها افزایش یافته و حس نشاط در بدن زنده شود. بنابراین، درمان با ماساژ باعث

کاهش استرس و اضطراب می گردد. این مساله از بهبود هماهنگی سیستم عصبی سمپاتیک و

پاراسمپاتیک نیز ناشی می شود. تاثیر ماساژ درمانی بر روی سیستم عصبی پاراسمپاتیک منجر

به افزایش آرامش و کاهش احساس اضطراب در افراد خواهد شد.

فواید ماساژ درمانی ؛ بهبود خواب

ماساژ درمانی، تنظیمات هورمونی بدن را بهبود می بخشد. از جمله تاثیرات مثبت ماساژ درمانی

بر بدن، کاهش ترشح هورمون کورتیزول یا هورمون استرس است. همچنین، سطح هورمون های

سروتونین و دوپامین با انجام ماساژ با روش های مختلف بهبود می یابد. به این ترتیب، بدن از نظر

مقابله با استرس قوی تر عمل کرده و خلق و خوی افراد بهتر خواهد شد. علاوه بر این، ترشح این

هورمون ها وضعیت خواب بیماران قلب و عروق و افرادی که در سنین یائسگی قرار دارند را بهتر خواهد کرد.

فواید ماساژ درمانی در فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی ایرانیان؛ کاهش دردهای اسکلتی و عضلانی

احساس درد در کمر، گردن، سر و زانوها از موارد رایجی است که در هر شخصی می تواند

بروز کند. ماساژ درمانی با بهبود گردش خون و افزایش اکسیژن رسانی به سلول های

بدن، می تواند دردهای این نواحی را کاهش دهد. عمده افرادی که ماساژهای دوره ای

در طول هفته دارند می توانند از مزیت های درمانی کوتاه مدت یا بلند مدت آن بهره ببرند.

تقویت کننده سیستم ایمنی بدن با انجام ماساژ درمانی در بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

مطالعات نشان می دهند که انجام ماساژ درمانی به صورت منظم می تواند تعداد گلبول های

سفید خون را افزایش دهد. از آن جا که این گلبول ها مسئول ایمنی بدن هستند، بنابراین

می توان ادعا کرد که درمان با ماساژ، سیستم ایمنی بدن را قوی تر می سازد.

رفع یبوست

تجربه نشان می دهد که اکثر افراد پس از انجام انواع روش های جراحی، دچار یبوست می شوند.

ماساژ ناحیه شکم می تواند حرکات روده ها را تسهیل نماید. در نتیجه، در این گونه افراد با انجام

ماساژ درمانی در فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان می توان به رفع سریع تر یبوست کمک کرد.

کاهش علائم فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا عبارت است از حالتی که در آن فرد همواره احساس خستگی در عضلات و مفاصل خود دارد.

این بیماری می تواند خواب و خلق و خوی افراد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. انجام ماساژ درمانی در فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان و

کاهش استرس های عضلانی به بهبود شرایط این گونه بیماران کمک خواهد کرد.

کاهش دردهای ناشی از انواع سرطان با ماساژ درمانی در فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

عوارض ناشی از انواع سرطان بسیار آزار دهنده هستند. انجام ماساژ درمانی به روش های مختلف باعث می شود

تا عوارض جسمی و روحی ناشی از آن بهبود یابند. درمان با ماساژ می تواند کیفیت زندگی این گونه افراد را

در طول دوره درمانی بهبود ببخشد. البته در زمینه تاثیر ماساژ درمانی بر درمان بیماران سرطانی اختلاف نظر

نیز وجود دارد. با این حال، نمی توان اثرات روحی و نشاط آور آن را انکار نمود.

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان اصفهان ؛ یک مجموعه کامل ماساژ درمانی، فیزیوتراپی و آب درمانی

بدون شک مراجعه به یک مرکز مجهز با تیمی حرفه ای در زمینه ماساژ درمانی و فیزیوتراپی می تواند بیشترین انگیزه

را در بیماران ایجاد نماید. مرکز فیزیوتراپی ایرانیان به عنوان یک مجموعه سلامت وسیع، خدمات متنوعی را به

مراجعین خود ارائه می دهد. انجام انواع درمان های فیزیوتراپی، روش های آب درمانی و کلیه تکنیک های ماساژ

درمانی برای آقایان و بانوان از خدمات ویژه این مرکز به حساب می آیند.

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان    باشگاه بدنسازی ایرانیان    کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان    استخر آب درمانی ایرانیان    فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و …