درمان قطعی زانو درد شبانه و علل شایع دردهای زانو

زانو درد شبانه: درمان قطعی زانو درد چیست؟ + علل شایع دردهای زانو

زانودرد شبانه، یک ناراحتی رایج است و بسیاری از افراد با بی‌خوابی ناشی از درد زانو، دست و پنجه نرم می‌کنند. زانودرد در شب خسته‌کننده است. ضربان دار شدن یا درد زانو، می‌تواند مانع از خواب آرام شما شود که این می‌تواند شما را خسته کند. حتی حداقل تماس مفصل با مثلاً زانوی دیگر یا تخت نیز می‌تواند برای شما ناراحت‌کننده باشد. حتی اگر در خواب با چیزی در تماس نباشید، درد زانو در شب می‌تواند شما را متوقف کند. این‌طور نیست که زانودرد فقط به ساعات عصر کاهش یابد. مطمئناً بسیاری آن را در زمان‌های دیگر روز نیز گزارش می‌کنند.

برای بسیاری، درد مفاصل صبحگاهی نیز مشخص است؛ اما بیماران و پزشکان می‌گویند در سکون شب، زمانی که فرد سعی می‌کند استراحت کند و به خواب برود، درد زانو می‌تواند به‌ویژه آزاردهنده باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که بین ۶۰ تا ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به آرتروز زانو در شب، احساس درد زانو می‌کنند. زانودرد شبانه همچنین با سایر بیماری‌هایی که می‌توانند روی مفصل تأثیر بگذارند، مانند بورسیت که شامل التهاب کیسه‌های پر از مایع اطراف مفاصل به نام بورسا و تاندونیت که در آن تاندون ملتهب می‌شود، رایج است. این مقاله به شما کمک می‌کند تا دلایل زانودرد، چرایی تشدید آن در شب و اینکه چه کاری می‌توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید را درک کنید.

علل زانو درد شبانه

هیچ بیماری به‌تنهایی باعث درد زانو در شب نمی‌شود. درد زانو که در شب احساس می‌شود، می‌تواند از انواع بیماری‌ها یا آسیب‌های اسکلتی عضلانی ناشی شود. در نتیجه، پزشک شما ممکن است چندین علت مؤثر را در نظر بگیرد. رایج‌ترین منابع برای زانودرد شبانه، شامل زانوی دونده، آرتروز، بورسیت یا جراحات است. بعضی از این شرایط، مانند زانوی دونده، ممکن است پس از استراحت دادن به‌زانوی خود، برطرف شوند. برخی دیگر، مانند استئوآرتریت، ماهیت مزمن دارند. با تشخیص مناسب، درمانگر شما می‌تواند درمانی را که برای استراحت راحت‌تر نیاز دارید، به شما ارائه دهد.

زانوی دونده

زانوی دونده، یکی از شایع‌ترین علل زانو درد در ورزشکاران است. اگر زانوی دونده دارید، ممکن است در پشت کاسه زانو، احساس درد کنید. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، علائم مشابهی مانند درد مبهم یا شدید در نزدیکی زانو یا احساس ساییدگی در نزدیکی کاسه زانو را گزارش می‌کنند. زانوی دونده، یک اصطلاح برای اشاره به این شکل از زانودرد است. زانوی دونده، می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. برای مثال، ممکن است بیش از حد به‌جای دویدن، زانوی خود را با پریدن بیش از حد، فشار داده باشید. برخی از افراد نیز به‌طور ذاتی، بیشتر مستعد ابتلا به‌زانوی دونده هستند، زیرا کاسه زانو آن‌ها ممکن است برای پوشاندن و محافظت مناسب مفصل، در جای درست قرار نگیرد. در بیشتر موارد، علائم زانوی دونده پس از چندین هفته استراحت به دلیل فعالیت شدید و مصرف مسکن‌های بدون نسخه در صورت نیاز، از بین می‌رود.

آرتروز

برخلاف اکثر موارد خفیف زانوی دونده، علائم آرتروز موقتی نیستند. استئوآرتریت یک بیماری مزمن است، بنابراین بیماران باید با پزشک خود برای ایجاد یک برنامه درمانی طولانی‌مدت مشورت کنند. در یک زانوی سالم، بافت نرم، از جمله غضروف، سه استخوان را محافظت می‌کند. این بافت ها، ضربه گیرهایی هستند که وزن بدن شما را هنگام راه رفتن یا زمین خوردن، تحمل می‌کنند. غضروف در زانوی شما، به خم شدن زانوی شما کمک می‌کند، بدون اینکه استخوان‌ها روی یکدیگر ساییده شوند. در زانو مبتلا به آرتروز، این بافته‌ای نرم به دلیل ساییدگی و پارگی، تحلیل رفته‌اند.

این می‌تواند منجر به ساییده شدن استخوان‌های زانو به یکدیگر و در نتیجه تحریک و التهاب شود. در چنین وضعیتی، وقتی می‌خواهید زانوی خود را خم کنید یا بایستید، ممکن است زانوی شما سفت شود. متأسفانه، هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد، زیرا هیچ راهی برای ترمیم یا جایگزینی کامل بافت مفصل آسیب‌دیده یا فرسوده وجود ندارد. با این حال، بیماران مبتلا به آرتروز، چندین گزینه درمانی برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب بیشتر به زانوهای خود دارند. درد استئوآرتریت ممکن است همراه با سفتی، تورم یا ضربان دار باشد. این علائم ممکن است در شب بارزتر به نظر برسند، زیرا دردهای آرتروز ممکن است در طول دوره‌های استراحت تشدید شوند.

بورسیت

بورسیت می‌تواند باعث تورم دردناک روی کاسه زانو یا کنار زانو شود. در زانوی شما، کیسه‌های کوچکی از مایع وجود دارد که به تاندون‌ها اجازه می‌دهد تا به‌آرامی روی مفاصل شما سر بخورند. این کیسه‌ها، بورس نامیده می‌شوند. در بورسیت، این کیسه‌های مایع، متورم می‌شوند که می‌تواند باعث درد زانو شود. بورسیت، مانند زانوی دونده، می‌تواند به روش‌های مختلف تحریک شود.

شایع‌ترین علت بورسیت، فشار بیش از حد به ‌زانو است، مانند زانو زدن یا چمباتمه زدن بدون استفاده از زانوبند یا بریس برای حمایت از زانو. گاهی اوقات، بورسا ممکن است پس از ضربه زدن به زانوی خود در هنگام آسیب، ملتهب شود. بورسیت مانند زانوی دونده است، زیرا اغلب در اثر فعالیت بیش از حد ایجاد می‌شود. این وضعیت همچنین علائم متعددی مانند تورم را نشان می‌دهد که از زانوی دونده متمایز است. در موارد متوسط ​​تا شدید، بورس ملتهب، ممکن است قابل‌مشاهده باشد و به‌صورت توده‌ای روی زانوی شما ظاهر شود. علائم بورسیت ممکن است مانند دردهای گرم و دردناک باشد.

سایر آسیب‌های زانو

از آنجایی که زانو، بزرگ‌ترین مفصل بدن شماست، مستعد آسیب و کشیدگی است. اگر به زانو بیفتید یا ضربه بزنید، ممکن است درد ناشی از کبودی را تجربه کنید. اگر هر یک از سه استخوان زانوی شما دچار شکستگی شده است، ممکن است ضعف، درد شدید یا احساس ضربان عمیق را در ناحیه آسیب‌دیده تجربه کنید.

آرتریت روماتوئید، می‌تواند علائمی مشابه استئوآرتریت داشته باشد، اما این وضعیت خود ایمنی ممکن است به درمان‌های متفاوتی نسبت به آسیب مفاصل ناشی از فرسودگی و پارگی معمولی ناشی از افزایش سن نیاز داشته باشد.

چرا زانو درد در شب بدتر است؟

بسیاری از بیماری‌های زانو، مانند زانوی دونده و بورسیت، می‌توانند پس از چند هفته استراحت بهبود پیدا کنند. با این حال، درد زانو شما ممکن است در شب بدتر شود. دلایل پزشکی پشت این موضوع عبارت‌اند از:

شما در حال تلاش برای یافتن آرامش هستید

هنگامی که بدن شما در حال استراحت است، ممکن است متوجه دردهای خفیف تا متوسطی شوید که وقتی ذهنتان در ساعات بیداری مشغول افکار پرمشغله بود، راحت‌تر می‌توانستید آن را نادیده بگیرید. علاوه بر این، زمانی که می‌خوابید، بدن شما کورتیزول کمتری تولید می‌کند. در حالی که سطوح بالای کورتیزول، می‌تواند منجر به بیماری قلبی شود، اما سطح نرمال کورتیزول می‌تواند به بدن شما در کاهش التهاب کمک کند.

از آنجایی که بیشتر دردهای مفاصل، ناشی از التهاب یا بدتر شدن آن است، مقادیر متوسط ​​کورتیزول می‌تواند به بدن شما در مدیریت این التهاب کمک کند؛ اما هنگامی که بدن شما آرام است، مانند زمانی که می‌خواهید بخوابید، بدن شما کورتیزول کمتری برای کاهش تورم و سوزش زانوها دارد.

التهاب شبانه

هنگام خواب، بدن شما در حالت استراحت است. ساعت‌ها دراز کشیدن می‌تواند باعث شود تا مفاصل شما سفت شود و انعطاف‌پذیری کمتری در هنگام بیدار شدن داشته باشند. در حالی که فعالیت بیش از حد می‌تواند باعث زانودرد شود، مقدار متوسطی از فعالیت به حفظ سلامت مفاصل شما کمک می‌کند. فعالیت‌های سبک مانند پیاده‌روی، شنا و یوگا می‌توانند مفاصل شما را شل و انعطاف‌پذیر نگه دارند. چنین حرکتی درواقع می‌تواند به حفظ تاندون‌های شما کمک کند و می‌تواند مایعی را به گردش درآورد که به ‌اصطلاح به روغن‌کاری و محافظت از مفاصل زانو کمک می‌کند. افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند آرتریت، زمانی که در یک برنامه ورزشی منظم مورد تائید پزشک قرار می‌گیرند، نتایج بهتر و درد کمتری را تجربه می‌کنند.

کمبود خواب، درد را بدتر می‌کند

گیر افتادن در چرخه‌ای که به دلیل درد زانو نمی‌توانید بخوابید، آسان است. این کمبود خواب در واقع می‌تواند درد شما را بدتر کند. خواب کافی برای التیام و تجدید قوا، حیاتی است. بدون خواب، انرژی کمتری برای صرف درمان دارید، زیرا باید فرآیندهای بدن خود را بر روی هوشیاری و بیدار ماندن متمرکز کنید. اگر درد زانو در شب باعث حرکات غیرعادی و غیرارادی شما شود، ممکن است به‌طور تصادفی با خوابیدن در وضعیتی ناراحت‌کننده، زانوی خود را تحت فشار قرار دهید.

چه زمانی برای زانو درد شبانه باید به پزشک مراجعه کرد؟

در روزهای پس از جراحی، تعویض مفصل زانو یا نوع دیگری از آسیب، انتظار کمی درد در شب طبیعی است. چند شب بی‌خوابی، جای نگرانی نیست. با این حال، مواقعی وجود دارد که باید برای زانودرد شبانه به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم زیر را تجربه کردید، یک قرار ملاقات منظم با پزشک خود ترتیب دهید:

 • تورم غیرمعمول یا قابل‌توجه
 • قرمزی بیش از حد (قرمزی که پس از آسیب از بین نمی‌رود)
 • تب
 • افزایش یا درد بیش از حد
 • گرما در مفصل

همچنین علائمی وجود دارد که درمان اضطراری زانودرد را ایجاب می‌کند. این شامل:

 • تغییر شکل ظاهر مفصل
 • دردی که تحمل وزن را غیرممکن می‌کند.
 • آسیبی که باعث می‌شود تا زانوی شما صدای ترکیدن بدهد.
 • تورمی که به‌طور ناگهانی رخ می‌دهد.

اگر درد زانو شما در شب به‌طور مداوم با خواب شما تداخل داشته باشد، می‌تواند درد را در روز نیز بدتر کند. وقتی نوبت به جراحی تعویض مفصل زانو می‌رسد، خواب ضعیف نیز می‌تواند زمان بهبودی را کاهش دهد. اگر درد به مدت سه یا چهار روز ثابت و یا به مدت یک یا دو هفته متناوب است، بهتر است برای پیگیری با پزشک خود برنامه‌ریزی کنید.

چگونه درد زانو در شب را تسکین دهیم؟

تسکین زانودرد در شب ممکن است صرفاً به تمرین چند اقدام آرامش‌بخش قبل از اینکه بتوانید چشمانتان را ببندید، انجام دهید. شب‌های دیگر، ممکن است به چیز دیگری نیاز داشته باشید. در اینجا چند راهکار برای درمان زانودرد شبانه وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا کمی استراحت کنید.

تشک خود را چک کنید

آیا تشک شما به‌اندازه کافی سفت است که بتواند پشتیبانی موردنیاز شما (و زانوهایتان) را فراهم کند؟ گاهی اوقات تشک آویزان یا خیلی نرم انتخاب خوبی نیست. به‌عنوان یک قانون کلی، تشک خود را هر هشت تا ده سال یک‌بار تعویض کنید. برای زانودرد در شب، تشک‌های فومی می‌توانند پشتیبانی بسیار خوبی را برای بدن شما و به‌ویژه زانوهایتان ایجاد کنند. از پزشک خود بخواهید که تشک مناسب و استاندارد را به شما توصیه کند.

از بالش استفاده کنید

برای حمایت بیشتر زانوهایتان، بالش‌هایی را بین زانوهای خود قرار دهید. این کار فشار روی زانو را کاهش می‌دهد و همچنین از فشار دادن استخوان‌ها به یکدیگر در طول شب جلوگیری می‌کند.

یک روتین شبانه ایجاد کنید

گاهی اوقات ترس از یک شب با بی‌خوابی، می‌تواند درد شما را تشدید کند. بهتر است یک روتین شبانه شامل حرکات کششی ملایم و روتین‌های آرامش‌بخش (مثلاً یک مطالعه کتاب خوب) ایجاد کنید تا خود را برای خواب آرام آماده کنید.

قبل از خواب حرکات کششی انجام دهید

کشش‌های زانودرد ممکن است به‌سادگی تمرین عضلات سفت در عضله چهار سر برای رها کردن همسترینگ یا کشش ساق پا برای بلند کردن و تقویت آن عضلات باشد. قبل از خواب می‌توانید این تمرینات را انجام دهید:

 • یوگای ترمیمی قبل از خواب: یک روتین ۲۰ دقیقه‌ای می‌تواند شما را برای خواب آماده کند و تمام مفاصل شما را سالم نگه دارد.
 • حرکات کششی برای زانو درد: این کشش‌های زانودرد باعث می‌شود که عضلات پایین ساق پا کاهش یابد و گرفتگی که به مفصل زانو فشار وارد می‌کند، کاهش یابد. این تمرینات عضلات اطراف زانو را هدف قرار می‌دهند تا حمایت بهتری در مفصل ایجاد کنند.

مثل همیشه، قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. در صورت افزایش درد، تمرینات خود را متوقف کرده و دوباره با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری زمینه‌ای را درمان کنید

اگر زانو درد شما ناشی از یک بیماری زمینه‌ای مانند نقرس است، تشخیص صحیح و شروع درمان بسیار مهم است. اگر شرایط حل‌نشده باشد، آسیب بیشتری ممکن است رخ دهد.

TENS را امتحان کنید

TENS یا تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست، سیگنال‌های درد را با یک تحریک الکتریکی خفیف، جایگزین می‌کند. پچ ها روی پوست قرار می‌گیرند و به یک دستگاه کنترل‌شده توسط بیمار که به ‌اندازه یک تلفن همراه است، متصل می‌شوند. هنگامی که جریان الکتریکی خفیف ایجاد می‌شود، سیگنال‌های درد ارسال‌شده به مغز را مغشوش می‌کند.

تزریق مفصل زانو را در نظر بگیرید

انواع مختلفی از تزریق مفصل زانو وجود دارد که می‌تواند در درازمدت تسکین درد زانو را در زمانی که اقدامات محافظه‌کارانه‌تر شکست ‌خورده باشد، ارائه دهد. تزریق کورتیکواستروئید می‌تواند درد و تورم را تسکین دهد. تزریق هیالورونیک باعث جوان‌سازی غضروف و روانکاوی در زانو می‌شود. مهم است که در مورد همه گزینه‌های خود با پزشک خود صحبت کنید.

کلینیک مجهز و تخصصی فیزیوتراپی ایرانیان

هدف فیزیوتراپی ایرانیان کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.

کلینیک فوق تخصصی سلامتی، درمانی و فیزیوتراپی ایرانیان ،  بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان

باشگاه بدنسازی ایرانیان

کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان

استخر آب درمانی ایرانیان

فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و … بخشی از خدماتی است که در کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان ارائه می گردد.