پارگی رباط صلیبی و درمان آن

یکی از متداول ترین آسیب های عضلانی خصوصاً در قشر ورزشکار، پارگی رباط صلیبی زانو است.رباط ها نقش مهمی در محدود کردن حرکت های شدید بر عهده دارند و از حرکت مفصل ها به هر جهتی جلوگیری می کنند، نقش رباط زانو در اتصال استخوان های ران به ساق پا بسیار مهم است بیشتر آسیب های رباط صلیبی در ورزش های پربرخوردی هم چون فوتبال و بسکتبال اتفاق می افتد.

ما در مرکز فیزیوتراپی ایرانیان ، فیزیوتراپی خوب اصفهان  ، به دلیل حضور بازیکنان فوتبال تیم سپاهان تجربیات زیادی را از درمان پارگی رباط صلیبی بازیکنان داشته ایم. پارگی رباط صلیبی در صورتی که از نوع خفیف آن باشد با جلسات مکرر فیزیوتراپی و انجام حرکات اصلاحی و جلسات لیزر درمانی قابل درمان و بازگشت است.

درمان پارگی رباط صلیبی

 

ولی در صورتی که پارگی رباط صلیبی از نوع شدید آن باشد، توصیه تیم درمان ما در مرکز فیزیوتراپی ایرانیان، اصفهان، انجام عمل جراحی رباط و پس از آن انجام فیزیوتراپی و توانبخشی است تا زمانی که شرایط حرکتی مفاصل به حالت اولیه خود باز گردد.
استفاده از تجهیزات مدرن و تیم متخصص در درمان آسیب های رباط صلیبی در اصفهان را در موسسه فیزیوتراپی ایرانیان ،در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

نشانه های پارگی رباط صلیبی

مواردی که از پارگی رباط صلیبی زانو خبر می دهند عبارتند از:
۱- احساس درد شدید در ناحیه زانو حین حرکت ورزشی
۲- شدت گرفتن درد هنگام حرکت زانو
۳- التهابات و تورم شدید در ناحیه زانو
۴- عدم توانایی در خم و راست کردن زانو
۵- محدود شدن دامنه حرکتی زانو و عدم جابه جایی آن
۶- عدم توانایی در حفظ تعادل به دلیل اختلال در مفصل زانو

در صورتی که از موارد بالا را تجربه کرده باشید باید به آسیب در ناحیه رباط صلیبی شک کنید، در این حالت باید از چرخش های ناگهانی زانو حین حرکت و اعمال ورزشی، کشیدگی بیش از حد رباط صلیبی، خودداری نمائید.
پاره شدن رباط صلیبی بیشتر در آن دسته از افراد بروز می کند که چرخش های ناگهانی در زانو، توقف های ناگهانی در حین دویدن، ضربات سنگین به زانو و انداختن فشار وزن بر روی یک پا را تجربه می کنند.
بنابراین در صورت بروز شواهدی مبنی بر پارگی رباط صلیبی زانو حتماً در اسرع وقت به پزشک معالج و متخصص ارتوپد مراجعه نمائید.

درمان رباط صلیبی زانو چگونه است؟

باید توجه داشت که درمان رباط صلیبی زانو بر حسب نوع و شدت آسیب متفاوت است و طول درمان متفاوتی را برای آن قائل هستیم.در صورت بروز پارگی شخص باید جهت جلوگیری از التهاب و تسکین درد و عدم پیشرفت آسیب کلیه فعالیت های روی عضو آسیب دیده متوقف کرده و استراحت نماید، هم چنین از کمپرس آب سرد در ناحیه التهاب استفاده نماید، استفاده از زانوبندهای طبی با نظر پزشک معالج نیز توصیه می گردد.

درمان پارگی رباط صلیبی

 

جهت جلوگیری از دردهای ناشی از پارگی رباط صلیبی می توانید از داروهای تسکین دهنده درد مانند دیکلوفناک، ایزوپروفن و ناپروکسن استفاده نمائید، بعد از مشاوره با پزشک متخصص، فیزیوتراپی ناحیه آسیب دیده امر مهمی است که به بهبود سریع آسیب کمک می کند.

ما در مؤسسه فیزیوتراپی ایرانیان (اصفهان) با بهره مندی از متخصصین فیزیوتراپی ورزشی هم چنین با داشتن بخش ورزشی درمانی، اولترا سوند، الکتروتراپی، لیزرتراپی و مدیریت روند تمرینات ورزشی در محل کلینیک، زمینه درمان سریع و با کیفیت را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم.

 

درمان پارگی رباط صلیبی

 

جهت مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان و دریافت خدمات مختلف در حوزه فیزیوتراپی ورزشی، فیزیوتراپی بانوان، فیزیوتراپی زانو، فیزیوتراپی دیسک کمر ، فیزیوتراپی کودکان و … به کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان واقع در اصفهان، جنب پل غدیر، ابتدای خیابان مهرآباد ساختمان پارسیان طبقه دوم مراجعه نمائید،
مؤسسه فیزیوتراپی ایرانیان، اصفهان، تخصصی ترین مرکز فیزیوتراپی دراصفهان .
زیر نظر فیزیوتراپیست تیم فوتبال سپاهان،مهدی صدیقی