تنیس البو چیست؟

تنیس البو چیست؟

آرنج تنیس بازان (اپیکوندیلیت جانبی) یک بیماری دردناک است که زمانی رخ می‌دهد که تاندون‌های آرنج شما بیش از حد بارگذاری می‌شوند، معمولاً با حرکات مکرر مچ دست و بازو.علیرغم نام آن، ورزشکاران تنها افرادی نیستند که به آرنج تنیس بازان مبتلا می شوند. افرادی که مشاغل آنها دارای انواع حرکاتی است که می تواند منجر به آرنج تنیس بازان شود عبارتند از لوله کش، نقاش، نجار و قصاب.

استراحت و مسکن های بدون نسخه اغلب به تسکین آرنج تنیس بازان کمک می کنند. درمان همیشه با یک ارزیابی دقیق فیزیوتراپی آغاز شده و سوابق بیماری و تمام عوامل مؤثر در بروز مشکل مشخص خواهد شد.اگر درمان های محافظه کارانه کمکی نکرد یا اگر علائم ناتوان کننده باشد، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند.

علائم شایع

درد آرنج تنیس بازان عمدتاً در جایی اتفاق می‌افتد که تاندون‌های عضلات ساعد شما به یک برآمدگی استخوانی در قسمت بیرونی آرنج شما متصل می‌شوند. درد همچنین می تواند به ساعد و مچ دست شما سرایت کند.درد در قسمت جانبی (سمت خارجی) آرنج ناراحتی هنگام گرفتن اجسام ، خم کردن آرنج یا  تلاش برای بالا بردن دست در حالتی که کف دست به سمت پایین است.

 

علل های ایجاد آسیب آرنج تنیس بازان

آرنج تنیس بازان یک آسیب دیدگی بیش از حد و فشار عضلانی است. علت آن انقباض مکرر عضلات ساعد است که برای صاف کردن و بالا بردن دست و مچ از آن استفاده می کنید. حرکات مکرر و استرس به بافت ممکن است منجر به یک سری پارگی های ریز در تاندون ها شود که عضلات ساعد را به برجستگی استخوانی در خارج از آرنج شما متصل می کند.

همانطور که از نام آن پیداست، بازی تنیس – به ویژه استفاده مکرر از ضربه بک هند با تکنیک ضعیف – یکی از دلایل احتمالی آرنج تنیس بازان است. با این حال، بسیاری از حرکات رایج بازو می تواند باعث ایجاد آرنج تنیس بازان شود.

 

ریسک فاکتور ها

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به آرنج تنیس بازان را افزایش دهند عبارتند از:

 • سن. در حالی که آرنج تنیس بازان افراد در تمام سنین را تحت تاثیر قرار می دهد، در بزرگسالان بین ۳۰ تا ۵۰ سال شایع است.
 • اشتغال. افرادی که مشاغلی دارند که شامل حرکات مکرر مچ دست و بازو می شود، بیشتر در معرض ابتلا به آرنج تنیس بازان هستند. به عنوان مثال می توان به لوله کش، نقاش، نجار، قصاب و آشپز اشاره کرد.
 • ورزش های خاص . شرکت در ورزش های راکتی خطر ابتلا به آرنج تنیس بازان را افزایش می دهد، به خصوص اگر از تکنیک سکته مغزی ضعیف استفاده کنید.

عواملی که منجر به تنیس البو می شوند

همانطور که گفته شد تمام موارد تنیس البو کمی متفاوت از دیگری هستند، بنابراین هیچ دو برنامه درمانی دقیقا مشابه نیستند.از طریق یک ارزیابی دقیق فیزیوتراپی درمان تنیس البو متوجه خواهید شد که چه عواملی در ایجاد مشکل خاص شما نقش دارند.در ادامه برخی از رایج‌ ترین عواملی که در بروز این بیماری نقش دارند و نحوه کنترل این مشکلات توسط متخصص فیزیوتراپی آورده شده است.

حرکات تکراری

تاندون‌ها زمانی که فشار وارد شده بیشتر از میزان تحمل و غیر سازگار با ساختارهای یکپارچه آن‌ها باشد پاره می‌شوند.این مشکل در یک حرکت واحد که نیرو بیش از حد زیاد است و منجر به پارگی تاندون و یک آسیب حاد می شود اتفاق خواهد افتاد.گاهی نیز نیروهای کوچک زیادی در یک بازه زمانی ایجاد شده و بدن برای سازگاری ایمن با آن ها به اندازه کافی سریع نیست.

به همین دلیل افرادی که مشاغل یا سرگرمی هایی دارند که شامل حرکات مکرر دست، مچ یا آرنج است بیشتر در معرض خطر ابتلا به تنیس البو هستند.تنیس البو زمانی رخ می دهد که فعالیت ها را سریعتر از سرعت تطبیق یافتن بازو افزایش دهید. انتظار نداشته باشید که یک فرد از روی مبل بلند شود و بلافاصله دونده ماراتن شود.

می دانیم که این ورزشکاران با افزایش آهسته مسافت تمرین کرده و برای افزایش تدریجی قدرت و جلوگیری از آسیب دیدگی، فشار وارده بر بدن را به دقت مدیریت می کنند.این اصل به ورزش محدود نمی شود. اگر شغل یا سرگرمی شما مستلزم نوعی فشار فیزیکی است، برای اطمینان از سازگاری با فشار جدید باید مراحل افزایش این فشار را مدیریت کنید.

 

متخصص فیزیوتراپی برای درمان تنیس البو

متخصص فیزیوتراپی برای درمان تنیس البو به شناسایی حرکات تکراری که منجر به مشکل می شوند کمک کرده و می‌تواند میزان انجام فعالیت ها و همچنین نحوه افزایش متناسب و تدریجی فشار به گونه‌ ای که بدن بتواند با آن سازگار شود را به شما آموزش دهد.در حین بهبودی شاید لازم باشد برخی حرکات یا فعالیت ها را برای کاهش فشار روی بافت ها تغییر دهید.

گرفتگی عضلات ساعد

تاندون های متصل به عضلات ساعد که به مچ دست و انگشتان گسترش می یابند و همچنین به خم شدن آرنج کمک می کنند همان تاندون هایی هستند که در بیماری اپی کندیلیت جانبی تحت تاثیر قرار می گیرند.برای عملکرد طبیعی و ایمن بازو لازم است این عضلات به اندازه کافی بلند و انعطاف پذیر باشند تا بتوانند تمام وظایف مورد نیاز را انجام دهند.اگر طول عضلات کافی نباشد، فشار روی این تاندون ها با فعالیت هایی که نیاز به تحرک مچ، دست و آرنج دارند افزایش می یابد.

لازم است توجه داشته باشید که این گرفتگی بر سمت دیگر ساعد نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت (قسمتی که سمت فلکسور نام دارد و به بدن نزدیک تر است).به طور مشابه کشش مچ دست در صورت کوتاه و سفت بودن عضلات فلکسور فشار روی تاندون‌ها را افزایش می دهد.

این ماهیچه ها زمانی که  در حالت کوتاه شده بیش از حد استفاده شوند یا  در موقعیت های کاملا کشیده به اندازه کافی استفاده نشوند دچار گرفتگی خواهند شد.

مردم بیشتر عمر خود را بجای کارهای دستی متنوع تر که شامل موقعیت ها و زوایای مختلف بازو می شود صرف انجام فعالیت های اداری تکراری و کار با رایانه می کنند. این کار منجر به گرفتگی عضلات می شود.

متخصص فیزیوتراپی برای اطمینان از داشتن طول بافت مناسب برای انجام تمام کارهای مورد نیاز، طول و تحرک عضلات آرنج، مچ و دست در موقعیت‌ها و ترکیب‌های مختلف را در فیزیوتراپی تنیس البو بررسی می کند.سپس حرکات کششی و تمریناتی برای بازیابی تحرک در بافت هایی که کوتاه شده اند تجویز می شود.

گرفتگی شانه

شاید فکر کنید گرفتگی شانه چه ربطی به درد آرنج دارد. جواب بسیار ساده است. زمانی که یک مفصل حرکتی ندارد مفاصل نزدیک سعی در جبران آن دارند.بنابراین در صورت عدم تحرک شانه یک فعالیت ساده که به طور معمول بین مچ، آرنج و شانه تقسیم می شود باعث افزایش فشار بر روی مچ و آرنج می شود.با توجه به این موضوع که ابتلا به تنیس البو به ویژه با بیشتر شدن فشار مچ دست و آرنج به طور همزمان افزایش می یابد در نهایت فرد با درد مواجه خواهد شد.شانه به دلیل ساعت‌ها قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب و یا آسیب قبلی سفت می شود. در هر صورت، متخصص فیزیوتراپی باید تحرک شانه را برای انجام فعالیت اندام های فوقانی ارزیابی کند.

مشکلات گردن

نشان داده شده است که درد، سفتی و اختلال در قسمت پایین گردن حتی زمانی که در ناحیه گردن درد نداشته باشید باعث ایجاد دردی همانند درد تنیس البو می شود.اعصاب قسمت خارجی آرنج به بخش پایینی ستون فقرات گردنی (یا مفاصل گردن) منتهی می شوند.

در نتیجه مشکل در ناحیه پایین گردن می‌تواند دردی مشابه درد تنیس البو را به آرنج منتقل کند. این مشکل حتی باعث ایجاد حساسیت نقطه ای در آرنج و مثبت شدن تست‌های عضلانی فیزیوتراپی می شود.مهم است که متخصص فیزیوتراپی گردن را معاینه کند و درباره درد یا خشکی گردن سوالاتی بپرسد.همچنین آزمایشاتی بسیار خوب وجود دارد که می توانند به تشخیص این موضوع که گردن در ایجاد درد آرنج نقش دارد یا خیر کمک کنند.

اگر در گذشته یا حال سابقه گردن درد دارید لازم است متخصص فیزیوتراپی گردن را به عنوان منبع احتمالی این مشکل در نظر بگیرد.

اگر درد واقعا به دلیل یک مشکل ناشناخته در گردن باشد هیچ درمانی برای آرنج نتایج ماندگار به همراه نخواهد داشت!

ارگونومی

استفاده از استراتژی‌ها و تکنیک‌هایی که مستقیما بر مشکلات بدن متمرکز هستند و همچنین بهینه ‌سازی محیطی که بدن آنجا فعالیت دارد در اطمینان از بهبودی موفق نقشی مهم خواهد داشت.

به طور خلاصه اشاره کردیم که برای بهبود تنیس البو لازم است برخی از فعالیت ها اصلاح شوند.ارگونومی مطالعه کارایی فیزیکی افراد در محیط های کاری و همچنین تناسب بین بدن و کاری که باید انجام دهید، در مکانی مناسب است.

این موضوع می تواند نقش مهمی در پیشگیری از آسیب و توانبخشی داشته باشد. وقتی صحبت از تنیس البو باشد باید به عوامل توصیه شده فیزیوتراپی زیر توجه کرد و آنچه لازم است را تغییر داد:

موقعیت نشستن

آیا ارتفاع صفحه کلید و ماوس برای موقعیت آرنج ایده آل است؟ آیا ساعدها تکیه گاه مناسبی دارند و صندلی حالت و ترازی مناسب برای نشستن ایجاد می کند؟

اندازه گریپ

ابزار استفاده شده باید اندازه ای متناسب با دست داشته باشند. اگر محل قرار گیری دست خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد باید برای انجام همان کار از نیروی بسیار بیشتری استفاده کنید.این موضوع نه تنها در مورد ابزارها، بلکه درباره دیگر تجهیزات ورزشی مانند اسکواش یا راکت تنیس نیز صادق است.

لرزش

آیا کارهایی که لازم است انجام دهید بازو را در معرض لرزش قرار می دهد؟این لرزش برای مفاصل و عضلات پشتیبان بسیار استرس زا خواهد بود، بنابراین لازم است این گونه کارها را به درستی و با ابزارهای با کیفیت و همچنین برنامه ریزی منظم انجام دهید.

آرنج تنیس بازان چگونه تشخیص داده میشود؟

در طول معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است به ناحیه آسیب دیده فشار وارد کند یا از شما بخواهد که آرنج، مچ دست و انگشتان خود را به روش های مختلف حرکت دهید.

در بسیاری از موارد، سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی شما اطلاعات کافی برای تشخیص آرنج تنیس بازان در اختیار پزشک قرار می دهد. اما اگر پزشک مشکوک باشد که چیز دیگری ممکن است باعث علائم شما شود، ممکن است عکس‌برداری با اشعه ایکس یا انواع دیگر آزمایش‌های تصویربرداری را پیشنهاد کند.

روش های درمانی تنیس البو چیست؟

اکنون از عوامل رایجی که باعث ایجاد تنیس البو می شوند و درمانی که متخصص فیزیوتراپی انتخاب می کند آگاه هستید. پس بهتر است به اصل مهم دیگر درمان بپردازیم، زمان.

یک آسیب جدید یا حاد باید بسیار متفاوت از آسیب قدیمی تر یا هرگونه آسیب مزمن درمان شود. صدمات حاد علائم التهاب فعال، یا فرآیندی که به ترمیم بدن کمک می کند را نشان می دهند.در این زمان، درمانگر باید فشار فیزیکی را کاهش داده، به آن ناحیه استراحت دهد و برای اطمینان از بهبودی کامل از تکنیک‌هایی ملایم‌ تر استفاده کند.ما باید محیطی را فراهم کنیم که بدن اجازه داشته باشد روند طبیعی درمان را که از قبل شروع شده است طی کند.

سپس فشار را به صورت مرحله ای و زمانی که محل آسیب دیده آماده تحمل فشار بیشتر باشد وارد کنید.بسیاری از موارد تنیس البو حاد نیستند، اما تشخیص این مشکل برای مدتی طولانی مشکل‌ ساز بوده‌ است. افراد دیگر علائم و مشخصه های یک فرآیند التهابی را نشان نمی دهند، اما به دلایلی بهبود نمی یابند.

در این موارد، متخصص فیزیوتراپی باید از تکنیک های درمانی استفاده کند که روند التهابی را دوباره به صورت برنامه ریزی شده، کنترل شده و مؤثر آغاز می کنند.

التهاب اولین مرحله بهبودی است، بنابراین متخصصان فیزیوتراپی اغلب مشکلات بافتی مزمن را مورد بررسی قرار داده و از تکنیک هایی برای تحریک فرآیند التهابی و شروع مجدد روند بهبودی استفاده می کنند.

برخی تکنیک‌هایی که برای شروع درمان تنیس البو مزمن استفاده می شوند عبارتند از:

 • درمان دستی: متخصص فیزیوتراپی برای شروع مجدد فرآیند التهابی از تکنیک های درمان دستی بافت و ایجاد میکرو تروما در ناحیه مورد نظر استفاده می کند.
 • تمرین درمانی: قبل از التهاب به عنوان یک تکنیک از تمرینات خاص برای تحت فشار قرار دادن بافت ها بیش از توانایی فعلی آن ها استفاده می شود.
 • شاک ویو تراپی: اکستراکورپورال شاک ویو تراپی برای کمک به تحریک فرآیند التهابی بسیار مؤثر است.

این تکنیک‌ها در فواصل زمانی مشخص استفاده می‌شوند تا به بدن اجازه دهند بین درمان‌های مختلف روند بهبودی طبیعی را طی کند.

جراحی یا روش های دیگر

 • تزریقات. پزشک ممکن است تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، بوتاکس یا نوعی محرک (پرولوتراپی) را به تاندون دردناک توصیه کند.
 • سوزن خشک . که در آن یک سوزن تاندون آسیب دیده را در بسیاری از نقاط سوراخ می کند – نیز می تواند مفید باشد.
 • روش تنوتومی اولتراسونیک .در این روش، تحت هدایت سونوگرافی، پزشک یک سوزن مخصوص را از طریق پوست شما وارد قسمت آسیب دیده تاندون می کند. انرژی اولتراسونیک سوزن را به قدری سریع ارتعاش می دهد که بافت آسیب دیده مایع می شود و می توان آن را به بیرون مکش کرد.
 • عمل جراحی. اگر علائم شما پس از ۶ تا ۱۲ ماه درمان غیرجراحی گسترده بهبود نیافته باشد، ممکن است کاندیدای جراحی برای برداشتن بافت آسیب دیده باشید. این نوع روش ها را می توان از طریق یک برش بزرگ یا از طریق چندین برش کوچک انجام داد. تمرینات توانبخشی برای بهبودی بسیار مهم هستند.

پزشک ممکن است اقدامات خودمراقبتی زیر را توصیه کند:

 • از فعالیت هایی که درد آرنج شما را تشدید می کند خودداری کنید.
 • مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را امتحان کنید.
 • یخ یا کیسه سرد را به مدت ۱۵ دقیقه سه تا چهار بار در روز بمالید.
 • مطمئن شوید که از تکنیک مناسب برای فعالیت های خود استفاده می کنید و از حرکات مکرر مچ خودداری می کنید.

نتیجه نهایی

به راحتی می توان فهمید که هیچ دو مورد تنیس البو دقیقا یکسان نیستند. به منظور درمان مشکل خاص شما، یک متخصص فیزیوتراپی ماهر باید عوامل مؤثر را ارزیابی کرده و مرحله بهبودی را مشخص کند.تنها در این صورت می توان یک برنامه با هدف درمان تنیس البو تهیه کرد.

کلینیک مجهز و تخصصی فیزیوتراپی ایرانیان در اصفهان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان، باشگاه بدنسازی ایرانیان و استخر آب درمانی ایرانیان تمام تلاش خود را برای بهبود بیماران به کار گرفته است. این مجموعه تحت مدیریت علی رضا صدیقی و دکتر مهدی صدیقی متخصص طب فیزیوتراپی و توانبخشی اداره می گردد. برای آشنایی بیشتر با مجموعه سلامت ایرانیان و خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید به صفحه اینستاگرام فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه نمایید.