فواید فیزیوتراپی چیست

فواید فیزیوتراپی چیست؟

ممکن است برای هر فردی سوال باشد که فواید فیزیوتراپی چیست و چه نقشی در تسکین درد و درمان بیماری ها و اختلالات دارد.

در این مقاله شما را با تعریف فیزیوتراپی چیست؟

و مزایای فیزیوتراپی و کاربرد فیزیوتراپی آشنا می کنیم.

فیزیوتراپی یکی از کارهای بسیار حساس و مهم ، شامل بررسی اولیه ، تشخیص ، برنامه ریزی درمانی ، مداخلات و ارزیابی می باشد که جهت بهره مندی از فواید فیزیوتراپی لازم است فیزیوتراپی توسط و یا تحت نظارت یک فیزیوتراپیست انجام شود.

فیزیوتراپ ها ، فیزیوتراپی را یک روش درمانی بسیار مناسب می دانند که با استفاده از آن می توان بیماری های مختلفی را درمان کرد. همچنین معتقدند که فواید فیزیوتراپی بسیار زیاد و ریسک آن بسیار پایین می باشد.

به کمک درمان با فیزیوتراپی می توان به افراد با سنین مختلف که به دلایل گوناگونی همچون مجروحیت ، بیماری و … توانایی حرکتی خود را از دست داده اند کمک کرد تا توانایی همانند گذشته توانایی جسمی خود را بدست بیاورند.

علاوه بر فیزیوتراپ ها ، پزشکان هم بر این باورند که فواید فیزیوتراپی روش درمانی بسیار کم ریسک می باشد که پس از بروز مشکل در افراد فیزیوتراپی را به آن ها توصیه می کنند.

فیزیوتراپی چیست

فیزیوتراپی شاخه‌ای از پزشکی است که از تکنیک‌های مختلفی برای درمان بیشتر آسیب‌ها استفاده می‌کند.

ممکن است از روش‌های درمانی مانند گرما درمانی، سونوگرافی و تمرینات، برای بهبود شما استفاده شود.

فیزیوتراپیست شما با آموزش گسترده می‌تواند برای بیماران مبتلا به بسیاری از مشکلات که ممکن است باعث درد و بی‌حرکتی شوند، معجزه کند.

در واقع فیزیوتراپی ایرانیان بهترین فیزیوتراپی در اصفهان، مجموعه‌ای از خدمات تخصصی را برای بیماران مبتلا به:

 • بیماری‌های قلبی و ریوی
 • آسیب‌دیدگی محل کار
 • آسیب‌های ورزشی
 • قطع عضلات
 • مفاصل
 • سکته مغزی
 • آسیب مغزی
 • ضایعات نخاعی و عصبی
 • سرطان

ارائه می‌کند.

نیازهای بعد از جراحی با گذشت زمان و تلاش کادر درمان، فیزیوتراپی می‌تواند به بیماران در یافتن آرامش و زندگی طبیعی و سالم کمک کند. امروزه فیزیوتراپی، از محبوبیت زیادی برخوردار است، زیرا افراد در هر سنی می‌توانند با مدیریت و حفظ شکل و سلامتی خود، مزایای حاصل از فیزیوتراپی را دریافت کنند و در نتیجه از آسیب یا بیماری جلوگیری کنند .زیرا فیزیوتراپیست ها از مهارت‌ها و تجربیات کافی برخوردار هستند.

فیزیوتراپی چه فوایدی دارد

افرادی که دارای مشکلات پزشکی، معلولیت یا حوادثی هستند که مانع از توانایی آن‌ها در سفر و یا فعالیت روزانه می‌شود، یک برنامه فیزیوتراپی شخصی می‌تواند به چنین افرادی کمک کند تا به سطح عملکرد قبلی خود بازگردند و رفتارها و بهبود شیوه زندگی خود را تسهیل کنند. این می‌تواند از آسیب بیشتر جلوگیری کرده و سلامت کلی و رفاه را بهبود بخشد. پزشکان مراقبت‌های اولیه همچنین بیماران را در بروز اولین علائم بیماری، به فیزیوتراپی ارجاع می‌دهند، زیرا این یک رویکرد تخصصی برای مدیریت بیماری محسوب می‌شود. در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر فواید فیزیوتراپی می‌پردازیم:

کاهش درد در فیزیوتراپی ایرانیان

در مورد مسائلی مانند دردهای مزمن، مردم احساس می‌کنند که شانس آن‌ها برای بهبودی کامل بدون وابستگی به داروها و مسکن‌ها، بسیار کم است. با این حال، یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما کمک کند و در بسیاری از موارد به طور کامل، درد را کاهش دهید. این نوع گزینه درمانی، تضمین می‌کند که به هیچ نوع دارویی وابسته نخواهید شد، زیرا داروهای مسکن، می‌توانند اعتیادآور شوند.

بهبود جراحت در بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

به بسیاری از افرادی که از آسیب و جراحی بهبود می‌یابند، فیزیوتراپی، به عنوان راهی برای کنترل درد و تسریع توان‌بخشی آن‌ها پیشنهاد می‌شود. اگرچه بدن قادر است به تنهایی با سرعت خودش بهبود یابد، فیزیوتراپیست ها می‌توانند قسمت‌هایی از بدن را که معمولاً ترمیم آن‌ها بیشتر طول می‌کشد و می‌توانند آسیب‌های طولانی‌مدت داشته باشند، مورد هدف قرار دهند. به عنوان مثال، ممکن است استخوان‌ها بهبود یابند، اما ماهیچه‌های آسیب‌دیده از بافت اسکار می‌توانند بیماران را با درد و محدوده حرکتی کاهش دهند.

چرخه خواب بهتر

کنار آمدن با درد مداوم می‌تواند از نظر روحی و جسمی خسته‌کننده باشد. اغلب، بیماران مبتلا به درد مزمن، خواب سختی دارند، اما یک خواب خوب برای بهبودی، ضروری است. فیزیوتراپی شامل تمرینات سبک همراه با درمان‌های آن‌ها است که به ترشح اندورفین کمک می‌کند و درد ناشی از بیمار را کاهش می‌دهد. این به شما کمک می‌کند تا شب‌ها بهتر بخوابید و چرخه خواب سالم را بازیابی کنید. خواب کافی نیز، نقش مهمی در زمان بهبودی شما دارد، بنابراین اگر به خوبی استراحت نکرده‌اید، بدن شما نسبت به دردها، حساس‌تر و تحریک‌پذیرتر خواهد بود. فیزیوتراپی به شما یک نوع ورزش سبک را می‌دهد که برای کشش و شل شدن عضلات و تسکین درد به آن نیاز دارید.

گزینه‌های درمانی شخصی

فیزیوتراپیست ها برای درمان و مدیریت انواع آسیب‌ها، آموزش‌دیده و باتجربه هستند. همه برنامه‌های درمانی ارائه‌شده برای شما، شخصی است. صرف‌نظر از آسیب یا شرایط خاصی که از آن رنج می‌برید، فیزیوتراپیست شما طیف وسیعی از گزینه‌های درمانی و تغییر شیوه زندگی را به شما ارائه می‌دهد تا به شما در مدیریت و درمان مؤثر درد، کمک کند. فیزیوتراپیست ها برای ارزیابی و تشخیص مشکلات شما تحصیل‌کرده و آموزش ‌دیده‌اند و نوع مناسب درمان و تغییر شیوه زندگی سالم را به شما ارائه می‌دهند که می‌تواند به شما کمک کند تا دردها را کنترل کرده و شما را قادر می‌سازد تا به امور روزمره خود بازگردید.
بازیابی اعتمادبه‌نفس
اغلب پس از آسیب، بسیاری از افراد، اعتمادبه‌نفس و توانایی‌های خود را از دست می‌دهند. این امر می‌تواند منجر به اضطراب و افسردگی شود، زیرا آسیب افراد برطرف نمی‌شود و درد در حال حاضر مزمن است که بر نتیجه موفقیت‌آمیز درمان نیز تأثیر می‌گذارد. با این حال، با فیزیوتراپی مناسب و به‌موقع، می‌توانید اعتمادبه‌نفس خود را در بهبودی به‌موقع به دست آورید و متخصصان ماهر اطمینان حاصل می‌کنند که شما بهترین درمان را برای جراحات یا درد خود دریافت خواهید کرد که می‌تواند عملکرد و تحرک شما را به دست آورد تا به حالت عادی زندگی خود ادامه دهید.

بهبود وضع تعادل

وقتی فیزیوتراپی را شروع می‌کنید، از نظر خطر افتادن، تحت نظر خواهید بود. اگر شما در معرض افتادن هستید، درمانگران، تمریناتی را انجام می‌دهند که با دقت و ایمن، تعادل شما را به چالش می‌کشد.

تا راهی برای شبیه‌سازی موقعیت‌های واقعی باشد. درمانگران همچنین با تمریناتی برای پیشرفت هماهنگی و دستگاه‌های کمکی برای قدم زدن ایمن به شما کمک می‌کنند.

بهبودی از سکته مغزی

از دست دادن سطح عملکرد و حرکت به دنبال سکته مغزی، عادی است. فیزیوتراپی به تقویت نقاط ضعیف بدن و بهبود راه رفتن و تعادل کمک می‌کند. درمانگران فیزیوتراپی همچنین می‌توانند توانایی بیماران سکته مغزی را برای حرکت و گردش در رختخواب افزایش دهند تا بتوانند خود را در خانه اداره کنند و بار مراقبت از خود را برای حمام، لباس پوشیدن، دستشویی رفتن و سایر فعالیت‌های روزانه کاهش دهند.

توسعه حرکت

اگر در حرکت، راه رفتن یا ایستادن، در هر سن و سالی که هستید، مشکل دارید، فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند. تمرینات تقویتی و کششی به شما در حرکت مجدد کمک می‌کند. درمانگران فیزیوتراپی می‌توانند به طور مناسب افراد را با عصا یا هر وسیله کمکی دیگر کمک کنند تا به عملکرد حرکتی عادی خود باز گردند یا درمان آرتروز را ارزیابی کنند. با سفارشی کردن یک برنامه مراقبت فردی، هر فعالیتی که برای زندگی افراد مهم است را می‌توان تمرین کرد و برای تضمین حداکثر ایمنی تطبیق داد.

اجتناب از جراحی

اگر فیزیوتراپی به از بین بردن درد یا بهبود جراحت کمک می‌کند، ممکن است جراحی لازم نباشد و حتی در صورت لزوم جراحی، ممکن است از فیزیوتراپی قبل از جراحی استفاده کنید. اگر قرار است جراحی موفق‌تر و در وضعیت بهتری داشته باشید، فیزیوتراپی قبل از جراحی باعث می‌شود تا بعداً در بسیاری از موارد سریع‌تر بهبود یابید. همچنین با اجتناب از جراحی، هزینه‌های درمانی نیز کاهش می‌یابد.

بهبود وضعیت بدن

خستگی دردناک اغلب ناشی از وضعیت نادرست بدن است، به خصوص کمردرد مداوم هنگامی که ساعت‌های طولانی را در حالت نشسته می‌گذرانیم. یک فیزیوتراپیست می‌تواند به همه مشکلات وضعیت بدن شما اشاره کرده و وضعیت مناسب را به شما آموزش دهد. شما یاد خواهید گرفت که چگونه می‌توانید بدن خود را در حین کار در وضعیت مناسب قرار دهید، چگونه می‌توانید کار خود را بهبود بخشید و چگونه می‌توانید عملکرد قسمت‌های خاصی از بدن خود را برای جلوگیری از چنین دردها و دردهایی آزاردهنده بهبود بخشید. از آنجایی که منشأ درد در بدن افراد متفاوت است، یک فیزیوتراپ با شما همکاری می‌کند تا مشکل وضعیت بدن شما را درمان کرده و از بروز مجدد آن در آینده جلوگیری کند.

مدیریت بیماری‌های عروقی و دیابت

ورزش، به تنظیم مؤثر قند خون به عنوان بخشی از استراتژی کلی مدیریت دیابت کمک می‌کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به دیابت می‌توانند مشکلات حسی در پا و یا پاهایشان داشته باشند. به منظور جلوگیری از عوارض بیشتر در طول راه رفتن، درمانگران فیزیوتراپی به ارائه و آموزش مراقبت مناسب از پا به این بیماران کمک خواهند کرد.

کنترل مشکلات مربوط به سن

افراد با افزایش سن می‌توانند به آرتروز یا پوکی استخوان مبتلا شوند. درمانگران فیزیوتراپی، متخصصانی هستند که به بیماران در درمان محافظه‌کارانه علائم آرتروز یا پوکی استخوان ناشی از تعویض مفصل کمک می‌کنند.

مدیریت بیماری‌های قلبی و تنفسی

اگرچه بیماران ممکن است پس از حمله قلبی یا عمل جراحی، ریکاوری قلبی خود را کامل کنند، اما اگر فعالیت روزمره شما مختل شود، ممکن است تحت فیزیوتراپی نیز قرار بگیرید. فیزیوتراپی می‌تواند با تقویت، تنظیم و تمرینات تنفسی و کمک به بیماران در خارج کردن مایع ریه، کیفیت زندگی را برای مشکلات ریوی افزایش دهد.

چه زمانی باید به فیزیوتراپیست مراجعه کرد؟

اکثر مردم مطمئن نیستند و فکر نمی‌کنند که در طول زندگی خود نیاز به مراجعه به فیزیوتراپ داشته باشند، اگرچه نشان داده شده است که افراد بالغ معمولاً می‌توانند از مراجعه به فیزیوتراپیست سود ببرند. وقتی به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه می‌کنید، هدف این است که علت اصلی بیماری خود را برطرف کرده و شما را در مسیر بهبودی قرار دهد. برای دستیابی به این هدف، فیزیوتراپیست ها از برنامه درمانی شخصی برای هر بیمار استفاده می‌کنند که هدف آن کاهش درد، سهولت مقابله با آن و در نهایت، کمک به بازگرداندن عملکرد کمر، گردن، شانه یا هر چیزی که آسیب‌دیده است، می‌باشد.
یک معاینه فیزیکی برای ارزیابی قدرت عضلانی، سفت شدن و تحرک مفاصل انجام می‌شود. شما با تمرینات و تکنیک‌های درمانی برای کشش ماهیچه‌ها و تقویت آن‌ها راهنمایی خواهید شد. هر مورد به طور متفاوتی درمان می‌شود و درمان اغلب باید توسط فیزیوتراپیست انجام شود، زیرا هیچ آسیب یا نوع دردی مشابه نیست و هر فرد به روش خود بهبود می‌یابد.

حیطه ی فعالیت

فیزیوتراپیست به طور کلی در حیطه های زیر به فعالیت میپردازد که در ادامه به توضیح هریک می پردازیم:

 • بیماری های مغز و اعصاب(نورولوژی)
 • بیماری های قلبی عروقی و تنفسی
 • بیماری های روماتیسمی و پوستی
 • بیماری های ارتوپدی و آسیب های ورزشی
 • سوختگی
 • سلامت زنان

از فواید فیزیوتراپی در تخصصی و بهترین فیزیوتراپی در اصفهان و بیماری های قابل درمان:

درمان با فیزیوتراپی در مقایسه با جراحی و سایر روش های درمانی کم هزینه تر و ایمن تر می باشد.

همچنین تاثیر زیادی در بهبود مشکلات ناشی از بیماری ها دارد.

فواید فیزیوتراپی بیشتر از فواید به سایر روشهای درمانی است.

برخی از این بیماری ها و اختلالات قابل درمان عبارتند از :

 • فلج مغزی ، سکته مغزی ، ام اس ، پارکینسون و سایر بیماری های مغز و اعصاب
 • بیماری های مادرزادی همانند فلح اطفال ، فلج بلز ، دیستروفی عضلانی دوشن ، میلومننگوسل و …
 • بیماری ها و اختلال های اسکلتی و عضلانی همانند اسپوندیلیت آنکیلوزان ، سندرم تونل کارپال، تاندونیت ها ، بورسیت ها و …
 • مشکلات ارتوپدی همانند شکستگی استخوان ، توانبخشی بعد از جراحی ارتوپدی ، جراحی و تعویض مفصل و …
 • بیماری های مرتبط با روماتیسم همانند آرتریت روماتوئید ، آرتروز ، فیبرومیالژیا و سایر بیماری های مربوط به روماتیسم …

کاربرد و فواید فیزیوتراپی بسیار وسیع می باشد به گونه ای که در اکثر موارد می توان از فیزیوتراپی استفاده کرد. امروزه حتی در درمان اختلال ها و بیماری های ریوی و قبلی از فیزیوتراپی استفاده می شود.

پس از انجام جراحی های سنگین بدن بیمار دچار اختلال هایی می شود که می توان با استفاده از فیزیوتراپی در کوتاه مدت این گونه مشکلات و اختلالات پس از جراحی را برطرف کرد.

نکاتی که قبل از مراجعه به فیزیوتراپی ایرانیان و دریافت نوبت باید بررسی شود:

قبل از رزرو نوبت، می‌توانید بررسی کنید که آیا صبر کنید و ببینید فیزیوتراپی برای شرایط شما مناسب است یا خیر. در صورت تجربه و ابتلا به موارد زیر، رزرو نوبت توصیه می‌شود:

 • درد مداوم که ممکن است حتی در شدت کم نیز به خودی خود ناپدید نشود.
 • درد شدید بیش از ۳ روز، علیرغم اینکه مرحله التهاب بهبودی سپری شده بود.
 • حرکت متفاوت از زمان آسیب مانند راه رفتن، خم شدن به روشی متفاوت از آنچه شما انجام می‌دهید.

درد به راحتی قابل تکرار با یک حرکت خاص است که ممکن است به این معنی باشد که آسیب شما بر قسمت خاصی از بدن شما تأثیر گذاشته است.
گاهی اوقات، با به تعویق انداختن کارها، آسیب واردشده می‌تواند دائمی شود. بنابراین، اگر متوجه مشکلی شده‌اید یا دچار آسیب شده‌اید، به آن توجه کنید و اگر همچنان مزاحم شما می‌شود، بلافاصله به دنبال کمک پزشکی باشید.

در ادامه مقاله از فواید فیزیوتراپی:

به عنوان مثال:اگر کمرتان شما را آزار می‌دهد، باید برای درمان کمردرد به فیزیوتراپیست مراجعه کنید. در غیر این صورت، درد ممکن است بدتر شود و به درد مزمن تبدیل شود.

به تأخیر انداختن درمان توصیه نمی‌شود. وقتی صحبت از عضلات، رباط‌ها و مفاصل می‌شود، هرچه بیشتر منتظر بمانید تا این مشکل را حل کنید، احتمال بدتر شدن آن وجود دارد. این امر همچنین احتمال دائمی یا مزمن شدن بیماری را کاهش می‌دهد. مهم‌تر از همه، با مراجعه به موقع به فیزیوتراپیست، در مورد عوامل احتمالی ایجاد این مشکل و نحوه جلوگیری از آن در آینده آموزش خواهید دید.


هنگامی که تصمیم می‌گیرید برای آن درد مداوم گردن یا سایر نواحی بدن به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، می‌توانید از راهنمای متخصص و راهنمایی برای تشخیص مشکل خود و برنامه‌ای برای مقابله با آن، استفاده کنید. فیزیوتراپیست شما از طریق ترکیبی از تمرینات درمانی، تکنیک‌های درمان دستی و آموزش بیمار در مسیر بهبودی با شما همکاری خواهد کرد.

توصیه‌های آن‌ها برای حفظ شما در بهترین حالت تا حد ممکن بسیار ارزشمند خواهد بود. اما به یاد داشته باشید که مشکلات کوچک اگر با گذشت زمان نادیده گرفته شوند، بدتر می‌شوند.

این امر به ویژه در مورد بزرگ‌سالان در سالهای آخر زندگی صادق است، زیرا اغلب فکر می‌کنند برخی از دردها طبیعی است و به دلیل افزایش سن به آن دچار شده‌اند. با این حال، این همیشه درست نیست و باید تشخیص به موقع به منظور بررسی منشأ درد توسط فیزیوتراپیست، انجام شود.

قیزیوتراپی ایرانیان جهت موارد زیر:

 • جلوگیری و تسکین کمر درد
 • گردن درد
 • زانو درد
 • همچنین خروپف در خواب

بالش های طبی هوشمند مموری فوم سیلارس را تایید مینماید.میتوانید در سایت www.silares.ir ثبت سفارش نمائید.

 

شما دوست عزیز میتوانید نوبت معاینه فیزیوتراپی ابرانیان را ثبت کنید و توسط متخصص فیزیوتراپی ویزیت شوید.

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

هدف فیزیوتراپی ایرانیان کاهش درد و کمک به عملکرد، حرکت و زندگی بهتر است.

کلینیک فوق تخصصی سلامتی، درمانی و فیزیوتراپی ایرانیان ،  بهترین فیزیوتراپی در اصفهان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیکها و بخش های درمانی :

کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان

باشگاه بدنسازی ایرانیان

کلینیک لاغری و زیبایی ایرانیان

استخر آب درمانی ایرانیان

فروشگاه اینترنتی محصولات طبی و پزشکی  

فیزیوتراپی ایرانیان ، طی سال ها فعالیت همیشه در تلاش است تا خدمات زیر را ارائه نماید.

الکتروتراپی ، تکارتراپی ، مگنت تراپی ، فیزیوتراپی ورزشی ، لیزرتراپی ( لیزر پرتوان ) ، اولتراسوند US ،  فیزیوتراپی کمر ، فیزیوتراپی زانو ، فیزیوتراپی دست ، فیزیوتراپی گردن ، فیزیوتراپی سکته مغزی ، فیزیوتراپی پارکینسون ، فیزیوتراپی پا ، فیزیوتراپی درد پاشنه پا ، فیزیوتراپی خارپاشنه ،  فیزیوتراپی ACL ، فیزیوتراپی کف لگن ، فیزیوتراپی بارداری ، فیزیوتراپی کودکان ، ماساژ درمانی ، باشگاه ورزشی ، آب درمانی و … بخشی از خدماتی است که در کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان ارائه می گردد.