شایع ترین آسیب های ورزشی

آسیب های ورزشی

صدمات حاد به طور ناگهانی رخ می دهد و آسیب های مزمن در طول زمان ایجاد می شوند. از بین پنج ناحیه مستعد صدمه ، زانو بیشتر در خطر است و بیش از ۵۰ درصد آسیب‌های ورزشی مربوط به زانو است. لیست کامل پنج ناحیه مستعد آسیب دیدگی حین ورزش به شرح زیر است:

 • زانو
 • شانه
 • پا و مچ پا
 • مفصل ران
 • سر

کشیدگی عضلات و تاندون ها

کشیدگی‌ها شایع‌ترین آسیب‌های مرتبط با ورزش هستند، زیرا ما هنگام ورزش یا بازی از عضلات و تاندون‌های زیادی استفاده می‌کنیم. این قطعات متحرک همگی مستعد کشش بیشتر از آنچه که باید هستند یا به گونه‌ای حرکت می‌کنند که نباید حرکت کنند و باعث پاره شدن، آسیب دیدگی و درد می‌شوند.

کشیدگی های رایج عضلانی شامل کشیده شدن همسترینگ، کشیده شدن عضلات کشاله ران و کشیدگی عضلات چهارگانه است. تاندون ها فیبرهای همبند هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می کنند. کشش یا پیچش این بافت ها می تواند منجر به درد، اسپاسم، تورم یا مشکل در حرکت قسمت آسیب دیده بدن شود.

رگ به رگ شدن

رگ به رگ شدن، شامل کشیدگی یا پارگی رباط نزدیک مفصل مانند زانو، مچ پا یا مچ دست است. آنها اغلب در اثر افتادن یا حرکت پیچشی ایجاد می شوند. بسته به کشش یا پارگی رباط، می توانند خفیف یا شدید باشند. علائم آن درد، تورم (گاهی شدید) و کبودی است. همچنین ممکن است نتوانید وزن را بدون درد روی مفصل اعمال کنید. این آسیب ها حاد هستند.کشیدگی و رگ به رگ شدن متفاوت است. کشیدگی به عضله آسیب می رساند، در حالی که رگ به رگ شدن به رباط آسیب می رساند. زمانی که بافت عضلانی را با افزایش بیش از حد کشش می‌دهید یا پاره می‌کنید، فشار ایجاد می‌شود. کرنش های خفیف می توانند در اثر حرکت های مکرر ایجاد شوند.

در ورزش، فشارهای حاد به احتمال زیاد هنگام دویدن، پریدن یا بلند کردن بدن شما رخ می دهد. آنها همچنین زمانی رخ می دهند که شما به سرعت جهت را تغییر دهید. به احتمال زیاد در هوای سرد عضله ای را تحت فشار قرار می دهید. علائم، درد ناگهانی و به دنبال آن دامنه حرکتی محدود فوری به ناحیه آسیب دیده است. در موارد شدید، ممکن است کبودی و تورم نیز مشاهده شود. این آسیب ها می توانند مزمن یا حاد باشند.

آسیب های زانو

آسیب‌های زانو معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که کاسه زانو به طور مکرر روی استخوان ساق پا ساییده شود. این نوع حرکت به بافت های کاسه زانو آسیب می رساند و باعث درد می شود. ورزش هایی که نیاز به حرکت بالای سر دارند، مانند تنیس، شنا، بیسبال، بسکتبال و والیبال، بیشتر با این نوع آسیب همراه هستند.

پارگی رباط صلیبی قدامیACL  و همچنین پارگی غضروف، دررفتگی و شکستگی بسیار شایع است. صدمات زانو می تواند دردناک و ناتوان کننده باشد، گاهی اوقات برای اصلاح نیاز به جراحی دارد. گرم کردن، حرکات کششی و وضعیت بدنی خوب می تواند خطر آسیب دیدگی زانو را به همراه بالشتک و بریس مناسب (به عنوان مثال، هنگام انجام ورزش های تماسی) کاهش دهد.

زانوی جامپر

این بیماری به عنوان تاندونیت کشکک نیز شناخته می شود. زانوی جامپر زمانی اتفاق می افتد که در بافتی که کاسه زانو و ماهیچه های ران را به استخوان ساق پا متصل می کند، آسیب (یا التهاب) ایجاد شود. ورزش های همراه با پرش های مکرر محرک های رایج این آسیب هستند.

به عنوان مثال می توان به بسکتبال و والیبال اشاره کرد. همچنین، افرادی که اضافه وزن دارند یا روی سطح سخت ورزش می کنند، بیشتر به زانوی جامپر مبتلا می شوند. علائم عبارتند از درد زانو، معمولاً درست زیر کاسه زانو. ممکن است هنگام پریدن، زانو زدن یا بالا رفتن از پله ها ضعف یا سفتی در زانو احساس کنید.

پارگی  ACL

رباط صلیبی قدامی شما مسئول اتصال ران به استخوان ساق پا در زانو است. حرکات ناگهانی مانند توقف و تغییر جهت و فرود آمدن با ضربه شدید می تواند ACL شما را تحت فشار قرار دهد یا پاره کند.

این آسیب می تواند جدی باشد و نیاز به درمان فوری پزشکی دارد و به دنبال آن فیزیوتراپی برای توانبخشی انجام می شود. علائم رایج پارگی ACL شامل صدای ترکیدن یا ترک خوردن، درد شدید و تورم است.

زانوی دونده

یکی دیگر از آسیب های حرکتی تکراری است. برای دوندگان و هرکسی که زیاد پیاده روی، دوچرخه سواری یا خم کردن زانو را انجام می دهد، رایج است. همچنین می تواند ناشی از ضربه به زانو یا ضربه سخت به زانو باشد. علائم شامل درد پشت کاسه زانو است، به خصوص زمانی که زانوی خود را خم می کنید.

این ناحیه ممکن است متورم شده باشد، یا ممکن است هنگام خم شدن زانوی خود احساس ساییدگی کنید. این آسیب ها می توانند هم حاد و هم مزمن باشند.

شین اسپلینت

 شین اسپلینت

فاشیای پلانتار التهاب یک تاندون در قوس کف پا است که با هر قدم درد شدیدی ایجاد می کند. شین اسپلینت التهاب ماهیچه های ساق پا را توصیف می کند که ناشی از استرس مکرر و اثرات زیاد دویدن، جاخالی دادن یا توقف و شروع سریع است. هر دوی اینها در بین دوندگان، دوندگان، بازیکنان فوتبال و بسکتبال و غیره رایج است.

حرکات کششی مناسب و استراحت گاه به گاه دو بهترین پیشگیری هستند. علامت اصلی شین اسپلینت درد در جلوی ساق پا در حین انجام ورزش است. درد معمولا با استراحت از بین می رود. این آسیب ها حاد هستند.

شکستگی

ورزش‌های ضربه‌ای و تماسی اغلب منجر به شکستگی‌های استخوان می‌شوند (عمدتاً دست‌ها وپاها)، که همگی می‌توانند دردناک باشند، هفته‌ها بی‌حرکتی طول می‌کشد تا بهبود یابد و گاهی اوقات ممکن است برای اصلاح نیاز به جراحی داشته باشد. شکستگی یک خطر ذاتی در بیشتر ورزش‌های شدید است، اما می‌توانید با پوشیدن بالشتک مناسب، گرم کردن بدن، ورزش برای قوی و انعطاف‌پذیر نگه داشتن عضلات، تمرین تکنیک‌های خوب این خطر را کاهش دهید.گاهی اوقات درد نشانه کشیدگی یا رگ به رگ شدن است که درمان نشدن آن می تواند استخوان را در برابر شکستگی آسیب پذیر کند.

دررفتگی

گاهی اوقات تشخیص تفاوت بین شکستگی استخوان و دررفتگی دشوار است. دررفتگی زمانی اتفاق می افتد که انتهای استخوان های شما از موقعیت طبیعی خود خارج شود. اینها در ورزش های تماسی مانند فوتبال، فوتبال و بسکتبال رایج هستند. علائم شامل درد شدید، تورم و ناتوانی در حرکت دادن آن ناحیه است و این آسیب ها حاد هستند.

سندرم پاتلوفمورال

چندین بافت به حرکت کاسه زانو در انتهای استخوان ران کمک می کند. فعالیت‌هایی که شامل دویدن یا پریدن می‌شوند می‌توانند به این بافت‌ها آسیب بزنند و سندرم کشکک رانی می‌تواند ایجاد شود. فیزیوتراپی برای تقویت عضلات چهار سر ران می تواند کمک کننده باشد. درمان این آسیب می تواند تا شش هفته طول بکشد.

کشیدگی همسترینگ

همسترینگ که به سه عضله پشت ران اشاره دارد، معمولاً زمانی کشیده می‌شود که بیش از حد از عضلات خود استفاده می‌کنید یا بیش از حد کشیده می‌شود. با کار نکردن بیش از حد بدن می توان از این نوع آسیب جلوگیری کرد. از آنجایی که پیاده روی باعث ایجاد استرس زیادی بر روی همسترینگ آسیب دیده می شود، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بهبود یابد.

بسیاری از ورزشکاران در خطر آسیب دیدگی همسترینگ خود هستند زیرا دویدن یکی از دلایل اصلی آن است. برخی از علائم رایج عبارتند از درد و کبودی. درمان فشار همسترینگ اغلب شامل درمان RICE است. زمانی که تورم و درد اولیه برطرف شد، می‌تواند به سمت فیزیوتراپی پیش رود تا قدرت و انعطاف‌پذیری همسترینگ را بهبود بخشد.

کشیدگی کشاله ران

ماهیچه های داخل ران یا کشاله ران برای کمک به جمع کردن پاها استفاده می شود. آسیب کشاله ران معمولاً زمانی رخ می دهد که شما به طور ناگهانی جهت را تغییر دهید. ورزشکارانی که در رشته های هاکی، فوتبال، بسکتبال و فوتبال شرکت می کنند بیشتر از این آسیب رنج می برند. علائم کشش کشاله ران شامل درد شدید، تورم و کبودی در قسمت داخلی ران است.

آسیب های تاندون آشیل

 تاندون آشیل شما بافت ضخیم و طناب دار است که ماهیچه ساق پا (در پشت ساق پای شما) را به پاشنه پا متصل می کند. این بزرگترین تاندون بدن شماست و برای کمک به راه رفتن استفاده می شود. تاندونیت آشیل یک آسیب شایع به تاندون آشیل است. در ورزش هایی که نیاز به دویدن زیاد دارند رایج است.

این می تواند ناشی از عدم کشش کافی قبل از بازی، پوشیدن کفش مناسب یا انجام ناگهانی ورزش بیشتر باشد. اگر پاشنه پا یا ساق پا هنگام راه رفتن یا دویدن درد می کند، ممکن است به تاندونیت آشیل مبتلا شوید. علائم دیگر شامل تورم در ناحیه یا اگر ناحیه در لمس گرم است. این آسیب ها می توانند هم حاد و هم مزمن باشند.

پیچ خوردگی مچ پا

رباط های بیرونی مچ پا نسبتا ضعیف هستند. اگر مچ پا پیچ خورده باشد، می تواند باعث کشیدگی یا پارگی آن ها و در نتیجه پیچ خوردگی شود. پیچ خوردگی مچ پا می تواند بسیار دردناک باشد و برای جلوگیری از وقوع شکستگی آن باید فورا به پزشک مراجعه کنید. فیزیوتراپی اغلب برای بهبودی پس از پیچ خوردگی مچ پا کلیدی است .

صدمات کمر و سیاتیک

سیاتیک به درد در هر نقطه از مسیر عصب سیاتیک اشاره دارد. عصب سیاتیک از کمر به پایین در طول هر پا امتداد می یابد. آسیب به ستون فقرات، مانند برآمدگی دیسک، می تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند و باعث درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن پا شود. به این علائم سیاتیک می گویند که معمولاً در ورزش هایی که نیاز به چرخش زیاد بالاتنه یا حالت خمیده به جلو دارند و بیشتر در ورزشکارانی که در دوچرخه سواری، دویدن، گلف و تنیس شرکت می کنند رخ می دهد.

سیاتیک معمولاً فقط یک طرف بدن شما را تحت تأثیر قرار می دهد .با گذشت زمان، این استرس ممکن است به التهاب در اطراف مهره‌ها و ماهیچه‌های پشت انباشته شود. اسپاسم کمر را می توان با استراحت و داروهای ضد التهابی درمان کرد، در حالی که سیاتیک و دیسک های برآمده نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند و همچنین می توان با مراجعه به فیزیوتراپیست آن را درمان کرد.

آرنج تنیس بازان و گلف بازان

یک وضعیت دردناک است که در اثر استفاده بیش از حد از آرنج زمانی است که تاندون های آرنج شما به دلیل ضربات بک هند مکرر در تنیس تحلیل می رود ایجاد می شود. بازیکنان تنیس و گلف بازان احتمالاً آن را تجربه خواهند کرد .

از طرف دیگر، آرنج گلف به دلیل التهاب اپیکوندیل شما ایجاد می شود که معمولاً داخل آرنج شما را تحت تأثیر قرار می دهد. این شرایط معمولاً در ورزشکارانی که بین ۳۰ تا ۶۰ سال سن دارند رخ می دهد. بهترین راه برای درمان آرنج تنیس یا گلف بازان، استراحت اولیه به آسیب است. یخ و داروهای ضد التهاب نیز ممکن است به تسریع روند بهبودی شما کمک کند. اغلب اوقات، به دلیل ضعف و سفتی در سایر نواحی بازو، گردن و قسمت بالای کمر، مشکلات مکانیکی زمینه‌ای وجود دارد که باعث ایجاد فشار بی مورد روی آرنج می‌شود .

صدمات روتاتور کاف

روتاتور کاف شما ناحیه ای در داخل شانه شما است. به حرکت شانه کمک می کند و آن را ثابت نگه می دارد. صدمات وارده به این ناحیه زمانی شایع است که اقدامات مشابه به دفعات تکرار شوند، مانند شنا، تنیس یا بیسبال. علائم شامل تورم در شانه، درد هنگام بلند کردن بازو و درد زمانی که می‌خواهید به پشت خود برسید. این آسیب مزمن است.

ضربه مغزی

معمولاً در ورزش‌های تماسی مانند فوتبال، ضربه مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که ضربه ناگهانی به سر باعث می‌شود مغز در داخل جمجمه فرو برود و گاهی به بافت‌هایی که آن را در جای خود نگه می‌دارند آسیب می‌رساند. ضربه مغزی ممکن است خفیف تا شدید باشد، با علائمی از سردرد و سرگیجه گرفته تا خواب آلودگی و از دست دادن موقت هوشیاری.

همیشه با هر ضربه ای که به سر وارد می شود، از یک متخصص ستون فقرات و مغز یک ارزیابی پزشکی بخواهید، زیرا گاهی اوقات ممکن است علائم جدی تری بعد از این اتفاق رخ دهد. در صورت وجود علائم ضربه مغزی، هرگز ورزش را ادامه ندهید. ضربه مغزی معمولاً با استراحت طی یک هفته تا چند هفته به طور طبیعی بهبود می یابد. بهترین راه برای کاهش خطر ضربه مغزی استفاده از پوشش محافظ مناسب هنگام انجام ورزش های تماسی مانند هاکی یا فوتبال، یا هنگام دوچرخه سواری یا اسکیت بورد است.

RICE

درمان و اقدام اولیه برای آسیب های ورزشی چیست؟

روش RICE مخفف:

 • استراحت
 • قرار دادن یخ بر روی موضع
 • فشرده سازی موضع
 • در ارتفاع قراردادن ناحیه آسیب دیده

این روش درمانی برای آسیب های ورزشی خفیف مفید است. برای بهترین نتیجه، روش RICE را در ۲۴ تا ۳۶ ساعت اول پس از آسیب دنبال کنید که می تواند به کاهش تورم و جلوگیری از درد و کبودی اضافی در روزهای اولیه پس از آسیب ورزشی کمک کند.

اگر مفصل آسیب دیده علائم زیر را نشان داد، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

 • تورم و درد شدید
 • توده ها، برجستگی ها یا سایر ناهنجاری های قابل مشاهده
 • هنگامی که از مفصل استفاده می کنید صداهای ترکیدن یا خش خش به گوش می رسد
 • ضعف یا ناتوانی در ایجاد وزن بر روی مفصل
 • بی ثباتی
 • مشکل در تنفس
 • سرگیجه
 • تب

آسیب های ورزشی جدی می تواند به جراحی و فیزیوتراپی نیاز داشته باشد.

برای پیشگیری از وقوع آسیب های ورزشی چه کنیم ؟

بهترین راه برای جلوگیری از آسیب های ورزشی، گرم کردن مناسب و کشش است. ماهیچه های سرد مستعد کشیدگی بیش از حد و پارگی هستند.ماهیچه های گرم انعطاف پذیرتر هستند. آنها می توانند حرکات سریع، خم شدن ها و تکان ها را جذب کنند و احتمال آسیب را کمتر کنند.

همچنین :

 • از تکنیک مناسب استفاده کنید.
 • تجهیزات وکفش مناسب داشته باشید.

فعالیت را به آرامی از سر بگیرید ، بخشی از آن استراحت کافی بین بازی و تمرین است. اما مهمتر از همه، حفظ بدنی سالم، با تقویت عضلانی و کشش منظم است.

کلینیک مجهز و تخصصی فیزیوتراپی ایرانیان

به طور کلی، مجموعه سلامت ایرانیان شامل کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان، باشگاه بدنسازی ایرانیان و استخر آب درمانی ایرانیان تمام تلاش خود را برای بهبود بیماران به کار گرفته است. این مجموعه تحت مدیریت علی رضا صدیقی و دکتر مهدی صدیقی متخصص طب فیزیوتراپی و توانبخشی اداره می گردد. برای آشنایی بیشتر با مجموعه سلامت ایرانیان و خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می توانید به صفحه اینستاگرام فیزیوتراپی ایرانیان مراجعه نمایید.