درمان شکستگی استخوان مچ پا با فیزیوتراپی

وقتی مچ پای شما در اثر ضربه یا اتفاق دیگر دچار ترک شود ما به این مورد شکستگی مچ می گوئیم.این شکستگی ممکن است در ناحیه قوزک یا مچ پا ایجاد شود.هم چنین شکستگی ممکن است در ناحیه استخوان درشت نی یا تیبیا و یا استخوان نازک نی یا فیبولا اتفاق بیفتد. بیشتر آسیب های مچ پا که دچار شکستگی می شود در اثر پیچ خوردن های شدید پا و درد مچ پا ایجاد می شود و حداقل یکی از استخوان های مچ پا یا قوزک پا دچار شکستگی می شود.

علائم شکستگی مچ پا:

  1. کبودی و حساسیت و تورم در ناحیه مفصل قوزک
  2. ناتوانی در حرکت مچ پا و کاهش دامنه حرکتی
  3. نقص ظاهری مچ پا و تغییر بخش¬های استخوانی پا
  4. صدا دادن مچ پا در هنگام حرکت پا

درمان شکستگی استخوان مچ پا

تشخیص شکستگی مچ پا:

عموماً با مراجعه به مراکز فیزیوتراپی ایرانیان، اصفهان و با معاینات اولیه و کنترل دامنه های حرکتی و شکل استخوان پا، این نوع شکستگی به صورت دقیق قابل شناسایی است.جهت تأیید تشخیص انجام شده می توان از عکس برداری MRI استفاده کرد و شدت شکستگی را بررسی نمود.

راه های درمان شکستگی مچ پا:

بستگی به نوع شکستگی مچ پا درمان های متفاوتی انجام می شود. ممکن است در نوعی از شکستگی، مچ پا دچار آسیب جزئی باشد و با چندین جلسه فیزیوتراپی و استفاده از آتل، در مچ پا بهبود ایجاد شود.گاهی اوقات بازگرداندن استخوان مچ پا به محل صحیح نیازمند عمل جراحی است که پس از آن بیمار باید از چوب زیر بغل، واکر زانو یا عصا استفاده نماید.

درمان شکستگی استخوان مچ پا

در این حالت بیمار باید طی ۶ الی ۹ هفته به ورزش درمانی و استفاده از خدمات فیزیوتراپی بپردازد تا بهبودی لازم حاصل شود، در فیزیوتراپی مچ پا مورد مهم و تأثیرگذار بهبود علائم شکستگی مچ پا و بهبود بافت استخوانی در ناحیه آسیب است که با استفاده از امواج مافوق صوت و مگنت تراپی می توان این نوع درمان را تسریع نمود.
در صورتی که بیمار در ناحیه شکستگی مچ پا دچار سفتی عضله باشد، و دامنۀ حرکتی کمی را داشته باشد می بایست بر روی آزادسازی عضلات در ناحیه جراحی و فاسیای پا اقدام کرد، در غیر این صورت مشکلاتی در ناحیه زانو، ران و حتی کمر ایجاد می شود.

ما در کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان می توانیم از تکنیک ها و روش های مختلف، دامنه حرکتی مچ پا را بهبود داده و نتایج مناسب درمانی را ایجاد نمائیم.اگر فرد بیمار از جراحی استخوان پا به منظور بهبودی شکستگی مچ پا استفاده نماید در این حالت باید در ناحیه بافت زخم جراحی با استفاده از ماساژ بافت زخم و حرکت دادن آن، و انجام ماساژهای خانگی، به ترمیم بافت در ناحیه جرای کمک نمود.

هم چنین یکی از خدماتی که در کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان جهت بهبود سریع بیماران ارائه می شود،استفاده از لیزرتراپی Hirott است که نتایج بسیار خوبی را در مدت زمان کوتاه پدیدار می کند.
شما هم می توانید جهت فیزیوتراپی مچ پای شکسته در اصفهان از خدمات کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان،بهترین فیزیوتراپی در اصفهان استفاده نمائید.

 

فیزیوتراپی در اصفهان